چرا افراد هدف گذاری نمی کنند؟

در مقالات گذشته از این صحبت کردیم که چرا هدفگذاری مهم هست و ۷ دلیل اینکه بایستی هدفگذاری کنیم را ذکر کردیم، در این مقاله به این می پردازیم که چرا افراد هدف گذاری نمی کنند؟ طبق تحقیق مارک مک کورماک استاد، نویسنده کتاب و وکیل آمریکایی در کتاب “آنچه در دانشکده بازرگانی هاروارد به شما نمی آموزند” آمده است: در سال ۱۹۷۹ روی یک سری از دانشجویان و فارغ التحصیلان فوق لیسانس دانشکده مدیریت بازرگانی هاروارد تحقیقی انجام شده و از آنها پرسیده شد که آیا برای آینده خود هدف های مشخص و مکتوبی دارند؟ نتایج بطور خیلی شگفت انگیزی جالب بود: تنها ۳ درصد از آنها هدفگذاری کرده و هدف های خود را مکتوب کرده اند، حدود ۱۳ درصد از آنها اهدافی را داشتند که مکتوب و نوشته شده نبوده است و حدود ۸۴ درصد از آنها هیچ هدفی را دنبال نمی کردند و مسلما چیز مکتوبی هم نداشتند.

زنگ تفکر: ممنون می شوم فکر کنید و ببینید بیشتر به کدام گروه تعلق دارید ؟

آیا شما هدف گذاری دارید؟

چرا افراد هدف گذاری نمی کنند؟

این تحقیق به همین جا ختم نمی شود و ده سال بعد یعنی در سال ۱۹۸۹ محققین با اعضای آن کلاس درس دوباره مصاحبه انجام دادند که بعد از مصاحبه و جمع بندی به این نتیجه رسیدند که:
۱۳  درصد که اهدافی داشتند ولی مکتوب شده نبود دو برابر ۸۴ درصد افراد بی هدف کسب درآمد می کردند، اما این تمام نتیجه ی تحقیق نبود و قسمت جالبترش جایی بود که متوجه شدند ۳ درصدی که اهداف مکتوب داشتند، ۱۰ برابر ۹۷ درصد دیگران درآمد داشته اند.
با این تفاسیر و مثال هایی از این دست که کم هم نیستند باز هم تعداد زیادی از مردم هدفگذاری نمی کنند. ما در این مقاله به این خواهیم پرداخت که چرا افراد هدفگذاری نمی کنند؟ دانستن این موضوع خیلی به روند هدفگذاری اصولی کمک خواهد کرد.

۱-فکر می کنند هدف گذاری مهم نیست

اگر در جمع دوستانتان هیچ کس به سلامت جسم اش اهمیت نمی دهد و هیچ دغدغه ای بابت این موضوع ندارد بلکه برعکس کشیدن سیگار برایش کاری عادی است به احتمال زیاد شما هم در شرایطی بزرگ می شوید که نمی دانید که چقدر سلامتی تان اهمیت دارد. همین موضوع در هدفگذاری و اهمیت اش وجود دارد، هدفگذاری بیش از هر موردی در موفقیت فردی و اجتماعی شما سهم خواهد داشت و چون در اطراف و خانواده شما کسی به آن اهمیت نداده بنابراین شما در شرایطی تکامل پیدا می کنید که نمی دانید که هدفگذاری پایه و اساس هر موفقیت در زندگی است.

چرا افراد هدفگذاری نمی کنند؟-1

۲-راه هدفگذاری را نمی دانند

دومین دلیلی که افراد هدفگذاری نمی کنند این است که اصلا بلد نیستند که هدفگذاری کنند و کلا بی خیال آن می شوند و از آن بدتر کسانی هستند که فکر می کنند هدفگذاری را بلد هستند اما وقتی دقیق می شویم می فهمیم که اصلا هدف ندارند و در حد چند آرزو و خواسته است؛ مثلا فردی می گوید می خواهم پولدار شوم یا به آرامش برسم و زندگی خوبی داشته باشم. شخصی می گوید که می خواهم به تمام خواسته هایم برسم یا هدفم این است که خوشبخت بشوم. در اصل این ها هدف نیستند و خواسته ی همه ی انسانها روی زمین هستند. سوالی که از این دوستان مطرح می شود این است که چطور می فهمید که به اهدافتان رسیده اید یا چقدر به آنها نزدیک هستید و اینکه چقدر تلاش می کنید تا به آنها برسید؟

۳-ترس از شکست خوردن مانع هدفگذاری شان می شود

به نظر شخص من سومین دلیل که مهمترین دلیلی است که مشخص می کند چرا افراد هدفگذاری نمی کنند؟ ترس از شکست خوردن است؛
به دلیل اینکه اولاً شکست از هر لحاظ (احساسی، مالی و روانی) دردناک است و طبق شناخت مغز که در مقالات قبل (حتما به مقاله منطقه امن یا منطقه راحتی چیست؟ سری بزنید) به آن اشاره داشتیم، مغز فرد هشدار می دهد که حواسش را جمع کند تا دیگر اشتباه نکند، غافل از اینکه اشتباه نکردن خود بزرگترین اشتباه است. توجه کردن به این هشدار مغز باعث می شود که فرد کار جدیدی که احتمال ریسک دارد را انجام ندهد و در منطقه راحتی خود باقی بماند. در منطقه راحتی ماندن همانا و درجا زدن و یا پسرفت کردن همانا؛
دوماً شکست لازمه ی موفقیت و رشد است. تا به حال فرد موفقی را دیدید که هیچ شکستی در طول مسیر زندگی اش نخورده باشد. زندگی نامه بزرگان (در هر زمینه ای که فکرش را بکنید) را مطالعه کرده باشید مطمئناً به این نتیجه خواهید رسید که این افراد حتی خیلی بیشتر از دیگران شکست را تجربه کرده اند اما طرز فکر و نگاهشان به شکست با دیگر افراد متفاوت بوده است.

۴-ترس از رد شدن مانع هدفگذاری شان می شود

دوستی داشتم که همیشه از ترس اینکه به هدفش نرسد و دیگران بازهم او را مسخره کنند دیگر هیچ کاری نمی کرد. در اصل به خودش قول داده بود که یا هدفی نگذارد و یا اصلا به کسی نگوید که این هدف را دنبال می کند. این ترس عدم پذیرش در جمع باعث می شود فرد هیچ اقدامی نکند و این اقدام نکردن بدترین کار ممکن است در واقع ما به دیگران و نظرات آنها خیلی اهمیت می دهیم که این هم کار اشتباهی است آقای دیل کارنگی یک سخنی دارد و می گوید: “مردم به یه سردرد معمولی خودشان هزاران بار بیشتر از خبر مرگ من و شما اهمیت می دهند، پس نگران نباشید در مورد شما چه فکری می کنند.”

چرا افراد هدفگذاری نمی کنند؟-2

خوشبختی مستلزم داشتن هدف و هدفگذاری است

وقتی ما هدفی را دنبال می کنیم، احساس بهتری نسبت به خود و دیگران داریم و احساس رضایت داریم که پیشرفت می کنیم و گام به گام به چیزی که برایمان مهم هست نزدیک می شویم. آقای ویکتور فرانکل روانپزشک که مبدع معنا درمانی یا لوگوتراپی است در معروفترین کتاب خود ” انسان در جستجوی معنا ” می گوید: “بیشترین نیاز انسانها داشتن احساس معنا و هدف و مقصود در زندگی است.” بنابراین اهداف به ما احساس معنا و منظور و مقصود می دهد، وقتی اهدافمان را دنبال می کنیم شادتر و قدرتمند تر از قبل کار می کنیم.

راه رسیدن به خوشبختی

چرا افراد هدفگذاری نمی کنند؟-3

انتخاب اهداف و در راستای آن تلاش مستمر کردن به قدری قدرتمند است که فقط فکر کردن به اهداف تان شما را شاد و خوشحال خواهد کرد. تصور کنید علاوه بر فکر کردن بتوانید بصورت مستمر این اهداف را عملی کنید و دنبال کنید؛ چه انرژی بالایی خواهید گرفت. در انتهای این مقاله چند سوال قرار می دهم لطفاً سعی کنید با آرامش خاطر به آنها فکر کنید. قطعا این فکر کردن تمرین مهمی برای رسیدن به خوشبختی که هدف نهایی ما در زندگی است، خواهد بود.

چرا افراد هدفگذاری نمی کنند؟-4

در انتها یک آزمون با چند سوال را برایتان حاضر کرده ام تا ببینید کجای کار هستید، فقط کافی است صادقانه به آنها جواب بدهید و خیلی از راهکارها به ذهنتان خواهد رسید:

به دور و اطراف خود نگاه کنید و افراد توانمندی را در نظر بگیرید؛ تصور کنید شما همانند این افراد به هر هدفی که برای خود تعیین می کنید خواهید رسید، دوست دارید به کجا برسید، چه چیزهایی را به دست آورید و چه کار بکنید؟

کدام فعالیت است که به شما بیشترین احساس معنا را می دهد؟

به زندگی شخصی و کاری خود نگاه کنید و ببینید که چگونه اندیشه شما دنیایتان را آفریده است، چه چیزی را می توانید و یا باید تغییر بدهید؟

در بیشتر مواقع چگونه فکر می کنید، درباره چه حرف می زنید؟ (درباره آنچه می خواهید یا در مورد آنچه نمی خواهید)

برای رسیدن به هدفهایتان چه بهایی را پرداخت خواهید کرد؟

اولین گام عملی که بعد از جواب به این سوال ها در نظر گرفتید چیست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *