چطور هدف انتخاب کنیم؟

موفقیت، رشد، توسعه! همه ما میل ذاتی به رشد داریم و دوست داریم به دستاوردهای بزرگ در زندگی برسیم و اولین قدم برای رسیدن به این دستاوردها انتخاب هدف است. جالب است بدانید موفقیت و دستاورد کاملا شخصی است و بسته به موقعیت زندگی متفاوت است. مثلا برای یک دانشجو کسب نمرات بالا، اخذ گواهینامه رانندگی و حتی مشغول شدن در یک شغل پاره وقت می­باشد در حالی که برای فرد یا دانشجوی دیگری می­تواند کاملا متفاوت باشد.

بین انگیزه، هدف گذاری و دستاورد همبستگی وجود دارد. فردی که به دستاوردهای بیشتری رسیده باشد، اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت و فردی که اعتماد به نفس بیشتری دارد به دستاوردهای بیشتری می­تواند دست یابد. در مقابل، وقتی فردی موفق به رسیدن به اهدافش نشود اعتماد به نفس او متزلزل می­شود که تاثیر مستقیم بر انگیزه او برای تلاش برای رسیدن به اهدافش می­گذارد.

اما بدون شک در هر مرحله یا موقعیت از زندگی لازم است هدف­ های “مشخص” تعیین کنید تا بتوانید به آن آرزوها برسید. درک این مطلب می­تواند در تعیین هدف­ های واقع بینانه کمک کند که نهایتاً در بلند مدت به دستاوردهای بیشتری دسترسی خواهید داشت.

اهداف بلند مدت، مسیر میدهند و اهداف کوتاه مدت، انگیزه. با استفاده از این دانش و منابع قابل دسترس و مدیریت زمان میتوانید حداکثر پتانسیل های فردی خود دست یابید.

چطور هدف انتخاب کنیم؟1

اهداف زندگی

لازم است بدانید برای رسیدن به اهداف و دستاوردهای زندگی، تغییر امری اجتناب ناپذیر است.

بدون تغییر امکان رشد و پیشرفت وجود ندارد. علاوه بر آن، زندگی تنها یک جنبه ­ای نم ی­باشد و ابعاد مختلفی دارد. با تفکیک ابعاد زندگی می­توانید تصمیم بگیرید کدام اهمیت بیشتری دارند و در هر بخش چه دستاوردهایی را می خواهید. این ابعاد را می­توان به بخش­های زیر تقسیم بندی کرد.

 1. خانواده: هسته­ ی زندگی عاطفی و در نگاه کلی مهمترین بخش زندگی هر فرد است. این بخش می­تواند خانواده­ ای که در آن بزرگ شدید یا خانواده ­ای که خودتان تشکیل دادید باشد. در این بخش روابط عاشقانه و صمیمی با افراد خانواده مطرح می ­باشد.
 2. حرفه شغلی: فرقی نمی­کند اگر خانه ­دار باشید و یا در محلی مشغول به کار هستید، در هر صورت اکثر وقت خود را صرف این “عمل” سپری می­کنید. این بخش از زندگی، از مهمترین بخش ­های زندگی اکثر افراد می ­باشد. این بخش شامل رضایت شغلی و پیشرفت می­ باشد.
 3. مالی: زندگی بدون پول تقریبا امکان ناپذیر است. پول برای تامین مسکن، خوراک، پوشاک و دیگر مایحتاج زندگی لازم است. این بخش از زندگی شامل درآمد، سرمایه ­گذاری و… می­ باشد.
 4. شخصی: شما مهمترین فرد زندگی خود هستید. باید به خودتان برسید. این امر می­تواند حرفه، دانش، خلاقیت، شناخت شخصی، سلامت روانی و فیزیک، عادات شخصی و… می ­باشد.
 5. اجتماعی: انسان­ها گونه­ های اجتماعی هستند. روزانه با افراد مختلفی در ارتباط هستیم. دوستان، همسایگان، همکاران، همکلاسی، و حتی افراد غریبه. تعیین حد ارتباط با هر یک از افرادی که مواجه می­ شویم شامل این بخش است.
 6. تفریح: مانند روغن برای اجزای مکانیکی، زندگی بدون تفریح خشک و مستهلک است. این بخش شامل سرگرمی، ورزش، مسافرت و علایق می ­باشد.
 7. معنوی: اعتقادات جزوی از غریزه ذاتی انسان­ها می ­باشد که شامل مذهب، اخلاق، ایمان، باور و… می ­باشد.

با شناخت بخش­های مختلف زندگی می ­توانید برای بالا بردن سطح کیفی زندگی برنامه ریزی کنید و بهترین راهکار برای دستیابی به آنها را انتخاب کنید. سپس آنها را به بخش ­ها و اجزای کوچک­تری تقسیم کنید. به عنوان مثال هدف چاپ کتاب:

هدف ۵ ساله: چاپ کتاب

هدف ۴ ساله: تکمیل اولین پیش نویس

هدف ۳ ساله: تکمیل دوره آموزشی یا دانشگاه در زمینه نگارش

هدف ۱ ساله: تکمیل چارچوب کتاب

هدف ۱ ماه: تکمیل ایده کلی کتاب

هدف ۱ هفته: خواندن دو کتاب و تحقیق درباره دوره آموزشی

البته این هدف خیلی کلی هست و صرفا برای مثال به کار برده شده.

چطور هدف انتخاب کنیم؟2

با انتخاب هدف در زندگی اهدافتان را مشخص کنید

برای رسیدن به خواسته ­ها در زندگی، هدف گذاری برای آن لازم است. این عمل برنامه ریزی برای دستیابی به  آن می­ باشد. هدف برای شما تعیین مسیر می­کند و شما را وادار می­کند به آن متمرکز و ثابت قدم باقی بمانید. علاوه بر آن در شرایط سخت به شما انگیزه می­ دهد و احتمال دستیابی آن را بالا می­ برد. اما برای تعیین اهداف چه باید بکنیم؟

در قدم اول باید بدانید چه می­ خواهید. باید از آن چه که می­ خواهید بدست بیاورید و به آن برسید آگاهی داشته باشید. راهکارهای زیر می­توانند در تشخیص آن کمک کنند.

 1. با آنچه که علاقه دارید شروع کنید. هنگامی که نقاط قوت خود را شکوفا می­ کنید خوشحال هستید. پنج فعالیتی که بیشتر از هر چیز در زندگی دوست دارید را بنویسید و با استفاده از آن به عنوان معیار برای خود هدف انتخاب کنید.
 2. هدف نیازی نیست شاخ غول باشد. اهداف می ­توانند هر چیزی که بخواهید باشند؛ چه کوچک و چه بزرگ، مثلا گفتن استندآپ در مهمانی خانوادگی یا رسیدن به وزن و تناسب ایده آل.
 3. به آنچه که نمی­ خواهید فکر کنید. ده مورد از فعالیت­هایی که دوست ندارید بنویسید و آن را معکوس کنید. به عنوان مثال، اگر “نمی­خواهید در طول روز بنشینید” آن را به “فعالیت پر تحرک” تبدیل کنید.

هنگامی که ایده ­ای از آنچه که می ­خواهید را به دست آوردید می­توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. هدفتان را مشخص کنید. از روش SMART استفاده کنید تا هدفتان مشخص، واضح، قابل دسترس، واقع بینانه و محدود به زمان باشد.
 2. اهداف فرعی تعیین کنید. اهداف را بنویسید و آن را قسمت بندی و بخش بندی کنید. با این کار اهداف بزرگ که زمان ­بر و غیرممکن به نظر می­ رسند را می­ توانید ساده و قابل دسترس ­سازید. علاوه بر آن انگیزه تان را حفظ و پیشرفت تان را می­ توانید اندازه گیری کنید.
 3. برنامه زمانی برای آن تعیین کنید. این کار به روند پیشرفت تان سوق می­دهد و شما را با انگیزه و ثابت قدم نگه می­دارد.

چطور هدف انتخاب کنیم؟3

SMART دیگه چیه؟

برای تعیین هدف معیارهایی وجود دارند که کارآمدی هدف را افزایش می­دهند. این معیارها عبارتند از:

چطور هدف انتخاب کنیم؟4

خود را مسئول کنید

چطور هدف انتخاب کنیم؟5

برای این که در مسیر اهدافتان ثابت قدم باشید باید خود را مسئول و ملزم به انجام آن کنید. ممکن است این امر خسته کنند و آزار دهنده باشد، اما با کمی همت می­توانید تمام موانع را پشت سر بگذارید و به موفقیتی که مد نظر دارید برسید. هر چه قدر احساس مسئولیت شما بیشتر باشد، احتمال انجام دادن آن بیشتر خواهد شد.

اگر متوجه شدید گامی که در حال انجام دادن آن هستید نتیجه نمی­دهد، به فکر تغییر آن باشد تا شما را به هدفتان نزدیک­تر ­کند. از افرادی که بتوانند در مسیرتان کمکتان کنند کمک بخواهید. اگر واقعا گیر کردید، استراحت کنید و هدفتان را از نو بررسی کنید. حتی اگر مجبور شدید هدفتان را ویرایش کنید مشکلی نیست. هر یک قدم کوچک، شما را به هدفتان نزدیک­تر می­کند.

به خودت جایزه بده

چطور هدف انتخاب کنیم؟6

هنگامی که به یکی از اهدافتان رسیدید به خودتان جایزه بدهید و از آنهایی که به شما کمک کردند تشکر کنید. به آنچه که یاد گرفتید و لذت بردید فکر کنید و هدف بعدی را انتخاب کنید.

کلام آخر

صرفا نوشتن هدف کافی نیست. باید آنها را مرتب بخوانید و با خود تکرار کنید. باید مطمئن باشید که همچنان مرتبط با اهداف بلند مدت خود همخوانی دارد و در مسیر دستیابی آن هستید. در غیر این صورت باید آن را تغییر و از نو طراحی کنید.

همچنین، اهداف باید حس شوق و اشتیاق را شعله ور کند. فرقی نمی­کند در چه سنی باشید و یا نتوانستید تا الان به اندازه کافی برای آن زمان بگذارید، مهم این است که برای شما انگیزه لازم را ایجاد کند. اگر اهدافی که نوشتید شما را هم به وجد و هم به ترس نیاورد، آنها را پاره و اهداف بزرگ­تری بنویسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *