والدین خلاق چگونه رفتار می کنند؟!

کودکان حتی قبل از تولد شروع به یادگیری می کنند. جای تعجب نیست که والدین خلاق را به عنوان معلمان اول فرزندان می خوانند. والدین در چگونگی یادگیری و چگونگی فکر کردن بچه ها تفاوت اساسی ایجاد می کنند، بنابراین ما والدین خلاق باید بوسیله ی تشویق به کنجکاوی، استفاده از تجربیات روزمره رایج برای الهام بخشیدن به ایده های جدید و ایجاد اعتماد به نفس خلاقیت بچه های خود را برانگیزیم.

خلاقیت در کودکان

کنجکاوی آنها را تشویق کنید؛ سوال بپرسید!

بچه ها به طور طبیعی کنجکاو هستند، کودکان به طور غریزی می دانند که باید سؤال کنند. کودکان معمولاً سؤالات بهتری نسبت به بزرگسالان می پرسند. به کنجکاوی آنها توجه کنید و آنها را تشویق به کنجاوی کنید، همچنین با سؤالهای ساده به الهام بخشیدن تخیل آنها کمک کنید و ضمن تشویق آنها به فکر کردن به جواب یا راه حل ها سوق دهید. از فرزند خود بخواهید که تصور کند که اگر می توانستید یک دایناسور به عنوان حیوان خانگی داشته باشید، چه می شد؟ ” اگر می توانستیم در یک سیاره دیگر تعطیلات بگیریم چه می شد؟ ”

والدین خلاق

والدین خلاق، خلاقیت را به تجربیات روزمره متصل می کنند

خلاقیت می تواند در هر جایی اتفاق بیفتد. از تجربیات روزمره معمول برای آموزش خلاقیت استفاده کنید. در اتومبیل، پیاده روی یا هنگام آشپزی با هم، هنگام بیرون رفتن، مداد رنگی و کاغذ را همراه خود بیاورید. فرزندانتان را تشویق کنید تا داستانی درباره رستوران در مریخ بکشند و آن را به اشتراک بگذارند.

افزایش اعتماد به نفس کودکان

والدین خلاق اعتماد به نفس بچه ها را افزایش می دهند

هنگامی که کودکان را ترغیب می کنیم به مسائل و پدیده ها از جهات متفاوتی نگاه کنند و به عقاید و نظرات خود باور داشته باشند، با این کار به آنها اعتماد به نفس لازم برای بیان آن چیزی که آنها به آن معتقد هستند را می دهیم. ما باید فرزندانمان را تشویق کنیم که ایده های جدیدی داشته باشند.

اگر آن ها از ما خواستند که چیزی را برای آن ها درست کنیم باید به آن ها بگوییم که دوست داریم ببینیم شما چه چیزی را درست می کنید و یا چطور این کار را انجام می دهید.

سبک های جدید و منحصر به فرد کودکان باید ارزشمند باشد. از هر لحظه یی به عنوان یک فرصت آموزشی استفاده کنید تا بتوانید قدرت تفکر کودکان را تقویت کرده و بیان خلاقانه آن ها را تشویق کنید. علایق بچه ها را حمایت کنید و به آنچه که آنان می دانند بپردازید.

خلاقیت با نقاشی

نقاشی به عنوان یک پل ارتباطی

هنر به کودکان کمک می کند که بین ایده هایشان ارتباط برقرار کنند. نقاشی های کودکان اولین وسیله ارتباطی کودکان در سال هایی است که آن ها حتی نمی توانند بنویسند یا بخوانند است.

هنر و مخصوصا نقاشی پنجره ای است برای نشان دادن آنچه کودکان فکر می کنند و یا حتی احساس می کنند. در واقع می شود گفت نقاشی پنجره ای به سوی بیان احساسات و تفکرات کودکان است.

در مورد نقاشی های کودکان صحبت کنید و اجازه بدهید آن ها داستان های پشت نقاشی هایشان را توضیح دهند. از آن ها بخواهید در مورد نقاشی هایشان صحبت کنند. این سوال فوق العاده مناسبی برای ایجاد گفتگو با کودکان است.

همچنین می توانیم با اقدامات زیر به کودکانمان کمک کنیم که خلاق تر، با اعتماد به نفس تر و شایسته تر باشند……

وسایل و مواد مورد نیاز نقاشی و کاردستی را بیان آنان فراهم کنیم

یک مکانی را برای نقاشی و بروز خلاقیت آنان در خانه در نظر بگیریم.

با آن ها در مورد نقاشی هایشان صحبت کنیم.

آن ها را به حل مسایل تشویق کنیم.

با هنرمندان جوان صحبت کنید.
با کودکان در مورد هنر صحبت کنید. هنری که آنها خلق می کنند و هنری که در اطرافشان است. به نحوه استفاده هنر در زندگی روزمره توجه کنید.

هنر و نقاشی در همه جای زندگی ما وجود دارد. از کودکان بپرسید که نقاشی و طراحی چه تاثیری دارد روی …..

  • خانه هایی که در آنها زندگی می کنیم
  • ماشینهایی که ما رانندگی می کنیم
  • لباسهایی که می پوشیم
  • کتابهایی که می خوانیم
  • فیلم هایی که تماشا می کنیم …

فرهنگ لغت هنری را به کودکان معرفی کنید. به دنبال خط ، شکل یا فرم، رنگ، بافت، الگوها، تکرار و تعادل باشید. نظرات خود را به اشتراک بگذارید و ترجیحات شخصی مبتنی بر آن را نیز بیان کنید. از کودکان بخواهید راه هایی را که می توانند در طراحی کالاهای دست ساز تغییر دهند، در نظر بگیرند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *