۱۵ تکنیک فوق العاده برای داشتن ذهن خلاق

داشتن ذهن خلاق چگونه ممکن می شود؟

برای داشتن یک ذهن خلاق باید در قدم اول آرامش داشته باشیم و خارج از چارچوب ها و باورهای قبلی فکر کنیم. ما می توانیم خلاقیت مان را بوسیله قرار دادن ساعتی از روزمان برای بارش فکری و شکستن ریتم عادی و همچنین با الهام گرفتن از افراد و محیط اطراف تحریک کنیم. سفر، مدیتیشن و مثبت اندیشی کمک فوق العاده ای به داشتن ذهن خلاق می کند. در این مقاله ما ۱۵ تکنیک فوق العاده برای داشتن ذهن خلاق را برای شما آماده کردیم در ادامه همراه ما باشید:

۱ – زمانی را برای بارش فکری و استراحت کنار بگذارید

داشتن یک ذهن خلاق

برای خلاق بودن، ذهن ما باید در آرامش و دور از هرگونه حواس پرتی باشد. برنامه آرام و استراحت بدون وقفه و …. بسیار موثر است. هنگامی که تنش ها و استرس های روزمره از ذهن ما دور می شود، زمان مناسبی برای تصویرسازی و پرورش فکر ها و ایده های جدید در ذهن است.

  • این زمان رو در یک روز غیرکاری و یا زمانی از روز که تعهد و مسئولیتی ندارید قرار دهید.
  • و باید اجتناب کنیم از قرار دادن این زمان قبل از قرار های مهم که ممکن است حواس ما را پرت کند.

۲ – برای مدت کوتاهی از دست غیر معمول و از دست مخالف خود استفاده کنید.

این یک ایده فوق العاده برای داشتن ذهن خلاق است. اگر شما راست دست هستید بعضی از کارهای روزمره خود را با دست مخالف (دست چپ) انجام دهید و اگر چپ دست هستید از دست راست خود استفاده کنید. این عادت روزانه را ایجاد کنیم، این کار بخش های دیگری از مغز ما را فعال خواهد کرد. ایده خوبی است که این کار را قبل از شروع جلسه بارش فکری خود انجام دهیم، این کار ما را تشویق می کند تا به طور متفاوت فکر کنیم.

۳ – یک فضای خلاقانه را با نور طبیعی برای فکر کردن خود در نظر بگیرید.

داشتن ذهن خلاق 2

روشنایی مصنوعی می تواند باعث کاهش سطح کورتیزول شود و منجر به خواب آلودگی و کاهش بهره وری می شود. از سوی دیگر نور طبیعی می تواند به شما بیشتر هشدار دهد. یک مکانی را خارج از منزل برای زمان تفکر خلاقانه خود انتخاب کنید یا مکانی که پنجره هایی با نور طبیعی فراوان دارد را در نظر بگیرید. بالکن، فضای باز یا باغ آرام گزینه های عالی برای فضای خلاقانه است. جلسات خلاقانه خود را در صبح یا اوایل بعد از ظهر برای استفاده حداکثری از نور روز برگزار کنید.

۴ – تمام وسایل دیجیتال که ممکن است حواس شما را پرت و تمرکز شما را از بین ببرد را حذف کنید.

۵ – جلسات طوفان فکری ۴۵-۶۰ دقیقه در موضوعات خاص داشته باشید.

یک مسئله، مشکل یا موضوع خاص را برای فکر کردن انتخاب کنید، با یک تکه کاغذ و قلم بنشینید و چندین ایده را در یک زمان ۴۵-۶۰ دقیقه بنویسید. برای داشتن ایده های خلاقانه بی نظیر، ایده های خود را بیش از حد نادیده نگیرید، به عنوان مثال؛ شما می توانید در مورد گزینه هایی برای بسته بندی محصول پلاستیکی یا ایده هایی برای یک داستان کوتاه به کار ببندید.

۶ – لیست مزایا و معایب تهیه کنید.

برای هر ایده و فکری که به ذهنتان می رسد جدولی تهیه کنید و مزایا و معایب انجام آن ایده را بنویسید، این کار باعث بروز ایده های متنوع تری می شود.

۷ – ایده های خود را نقاشی کنید.

داشتن ذهن خلاق-4

نقاشی کشیدن تکنیک فوق العاده موثری برای داشتن تفکری خلاق است. قبل از اینکه تصویری بکشید آن را تجسم می کنید و در ذهن خود تصویر سازی می کنید. علاوه بر این با نقاشی کشیدن احساس خود را به یک موضوع به تصویر می کشید، که این خود به بروز ایده های خلاقانه کمک می کند.

۸ – زودتر از خواب بیدار شوید.

داشتن ذهن خلاق-5

صبح زود بیدار شدن از خواب دو مزیت دارد: یکی اینکه زمان بیشتری برای فکر کردن داریم و دیگر اینکه از روز و نور روز که باعث تقویت تفکر خلاق می شود استفاده می کنیم.

۹ – برای الهام گرفتن از دیگران خلاقیت خود را با دیگران در میان بگذارید.

البته نکته ی بسیار مهم در رابطه با این موضوع این است که ایده های خود را با افراد مرتبط به اشتراک بگذارید، افرادی که در زمینه ی فعالیت شما هیچ اطلاعات و دانشی ندارند و حتی شاید هیچ علاقه ای به موضوع شما نداشته باشند، ممکن است شما را دلسرد و یا گاهی اوقات حتی منصرف کنند.

۱۰ – برای کشف ایده ها و تم های جدید، به اندازه ای که ممکن است بخوانید.

داشتن ذهن خلاق-6

خواندن و مطالعه کردن، دنیای جدیدی را به روی شما می گشاید، در واقع به شما کمک می کند از دریچه ی نگاه دیگران به دنیا و موضوعات نگاه کنید. هر چقدر محیط و اطراف خود را با دید بازتر و متفاوت تر ببینید، ایده های خلاقانه ی بیشتری به ذهنتان می رسد.

۱۱ – به سخنرانی های TED یا سایر سخنرانی های الهام بخش گوش کنید.

سخنرانی های تد از آنجایی که به روز و خلاقانه است و افراد سعی می کنند بهترین و به روزترین اطلاعات علمی را در این رویداد مطرح کنند، نکات جدید و جالبی را به ما آموزش می دهد که می تواند پنجره های جدید را به روی ما باز کنند.

 

۱۲ – سفر کنید به هر جایی که بتوانید تجربیات جدید کسب کنید.

داشتن ذهن خلاق-7

سفر به مکان های جدید و آشنایی با فرهنگ ها و تجربیات جدید باعث بهبود خلاقیت ما می شود. از آنجایی که ما در جامعه خود محدود هستیم، بازدید از مقصد های جدید می تواند چشم انداز های منحصر به فردی را ارائه دهد. هر زمانی که برنامه و بودجه شما به شما این امکان را می دهد تا سفرهای الهام بخشی را تجربه کنید، برنامه ریزی کنید.

  • حتی سفرهای روزانه کوتاه می تواند خلاقیت را با ایجاد یک محیط جدید برای یک دوره زمانی بهبود بخشد.
  • با سفر به نقاط مختلف فرهنگی، مانند موزه ها، گالری های هنری، بناهای تاریخی و ساختمان های معروف نیز می توانید خلاقیت خود را بهبود بخشید.
  • زمانی که صحبت از سفر می شود نقاط دوردست و سفرهای طولانی مدت به ذهنمان می رسد، اما قرار نیست برای دیدن مکان های جدید و فضا های متفاوت به نقاط دور سفر کنیم، گاهی کافی است از مناطق مختلف شهر خودمان دیدن کنیم و یا هر بار به یک پارک برویم و رستوران های جدید و غذاهای جدید را امتحان کنیم.

۱۳ – تمرینات ذهن آگاهی و مدیتیشن

تمرینات ذهن آگاهی به ما کمک می کند که در لحظه زندگی کنیم و به زمان حال آگاه باشیم و به قول معروف از اکنون خود لذت ببریم و نگران آینده نباشیم و در گذشته زندگی نکنیم به گونه ای رفتار کنیم که الان از زمانمان بهترین استفاده را ببریم و از زمان حال خود لذت ببریم. تمرینات ذهن آگاهی همچنین باعث افزایش تمرکز و دقت می شود که بسیار امر مهمی برای بروز ایده های خلاقانه و داشتن ذهن خلاق است.

۱۴ – انجام سرگرمی های جدید برای گسترش تجارب زندگی خود و به دست آوردن استعدادهای جدید.

داشتن ذهن خلاق-9

یادگیری چیزهای جدید از یک طرف لذت بخش است و از طرفی باعث بازشدن ذهن شما می شود. سرگرمی های سرگرم کننده می تواند روح پرماجرا را باز یابد و چشم انداز کلی شما را بهبود بخشد. سرگرمی های سرگرم کننده می تواند شامل عکاسی، تیراندازی با کمان، نقاشی، حکاکی چوب، پخت و پز و …. باشد.

۱۵ – روال روزانه خود را برای گسترش روند فکر خود تغییر دهید.

عادی بودن می تواند دشمن خلاقیت باشد چرا که نیاز به تفکر سریع و ایده های جدید را برطرف می کند. سعی کنید زندگی روزمره خود را با چند تغییر کوچک تغییر دهید، مثلاً با استفاده از مسیرهای جدید برای رسیدن به کار یا مدرسه. تغییر دکور در خانه یا دفتر به طور مرتب، گوش دادن به موسیقی های مختلف و پادکست ها یا فایل های آموزشی.
تا اینجا با ۱۵ تکنیک فوق العاده برای داشتن ذهن خلاق آشنا شدیم شاید براتون سوال پیش بیاد که حالا  ذهن و تفکر خلاق داشته باشیم که چی بشه؟ و یا اصلا خلاقیت کجای زندگی بدردمون می خوره؟ پیشنهاد می کنم ویدیو زیر رو ببینید:

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *