۴ درس کارآفرینی که از برانکو گرفتم (عوامل موفقیت یک کارآفرین)

ضمن تبریک به تمام پرسپولیسی ها و شخص آقای سرمربی

شاید کمتر کسی که از فوتبال به مقدار کم هم سررشته داشته باشد نقش برانکو در قهرمانی این فصل تیم پرسپولیس را کمرنگ بداند. اگر شخص برانکو اصلی ترین فاکتور نباشد یکی از مهمترین فاکتورها به حساب می آید.

در این مقاله سعی دارم خصوصیاتی که باعث شد یک تیم به موفقیت برسد را آنالیز کنم. معتقدم قوانین دنیا ثابت هستند و با کپی کردن اصولی و یک کم چاشنی خلاقیت می توان از آنها در کارآفرینی و کسب و کار خود بهره مند شد.

درس اول

اولین درسی که می توان از برانکو یاد گرفت مسئولیت پذیری است. شاید کمتر مربی ای در ایران بشناسیم که بعد از باخت زمین و زمان را مقصر نداند. خاطرم هست در معدود باخت هایی که تیم در این فصل داشت ابتدا از تیم خود حمایت می کرد و باخت را به خاطر تصمیمات غلط خود می پنداشت و به طور کامل از زحماتی که اعضای تیم کشیده بودند تقدیر و تشکر می کرد. حتی در بعضی موارد که اشتباه واقعا فردی بود باز هم سعی می کرد که حمایت کلامی و معنوی خود را داشته باشد و اشتباهات را امری عادی تلقی می کرد. چون معتقد بود فرد تمام تلاش خود را کرده و گردن مافیا و دست های پشت پرده نیانداخت.

برانکودرس دوم

درس دومی که می توان از برانکو یاد گرفت قدرت تغییرات کوچک هست که دارن هاردی مربی جهانی در کتاب به شدت خوب اثر مرکب به طور کامل به این مبحث پرداخته است. تیمی که در دو فصل گذشته برای بقا می جنگید را تبدیل به تیمی کرد که برای تک تک لحظه های آخر بازی هم دست از جنگندگی برنمی داشت. همین جنگندگی خیلی مواقع باعث گرفتن امتیازهایی شد که باعث قهرمانی این فصل تیم شد.

باور شکست را به تدریج با یک باور پیروزی جایگزین کرد و تلاش کرد در طول دو سال این باور اشتباه را با یک باور سازنده و برنده/برنده جایگزین کند. باور یک تصمیم آنی نیست. تغییر باور همان طور که مشخص است یک فرآیند است. فرآیندی زمانبر که لازمه ی صبر و شکیبایی کافی است.

درس سوم

سومین درسی که از برانکو می توان گرفت پایبندی به آیین اش در تیم داری و کارگروهی بود. در سالیان نه چندان دور این تیم دچار عارضه ای به نام بازیکن سالاری بود که به شدت به هر تیم و گروهی آسیب می رساند. شاید برای مقطعی بازیکن سالاری دوای درد باشد اما در دید بلند مدت و دید سیستمی بلای جان تیم و گروه شما خواهد بود. بازیکنی که عصای دست اش بود در مقطعی که می توانست از آن استفاده کند کنار گذاشت تا آیین اش دست خورده و یا پایمال نشود. کاری که برانکو انجام داد مبارزه با بی نظمی و حاشیه بود. کاری که خود به راحتی در اوج قدرت می توانست انجام دهد.

در کسب و کارمان هر چقدر به این آیین پایبند باشیم رشد کسب و کارمان روشن تر و سریعتر خواهد بود. شاید در نگاه اول این باورپذیر نباشد اما چیزی که مهم است این است که در بلند مدت پایه های کسب و کار شما را قوی تر می کند. باعث می شود که دیگران هم به آن احترام بیشتری بگذارند. نحوه ی دید ما به کسب و کارمان اهمیت و ارزش آن را نمایان می سازد.

تجربه کارآفرینیدرس چهارم

چهارمین و آخرین درسی که  می توان از برانکو گرفت آینده نگری و ساختن تیم نه برای یک فصل بلکه برای چند سال است. او تیم خود را بر اساس یک آیین ساخت اما به آن اکتفا نکرد. همیشه سعی کرد در زمان اوج هم به فکر فردا باشد. سعی کرد از داشته هایش به بهترین نحو استفاده کند. بازیکن هایی که اکثرا فکر می کردند پایان بازی آنهاست را احیا کرد و بازیکنان گمنام را پرورش داد. تیمی از افراد جوان با انگیزه و باتجربه های کارا تشکیل داد. تیمی که مکمل هم باشد. اکثر مدیران یا کسب و کارشان را کاملا جوان می کنند یا دست به ترکیب چندین ساله ی خود که زمانی خوب بودند نمی گذارند. بعضی این قدر محو تکنولوژی و موارد جدید می شوند که تجربه ی یک عمر را فراموش می کنند. تجربه ی گرانبهایی که حاصل جوانی و حاصل آزمون و خطای آنهاست. بعضی دیگر قدرت ریسک کردن را از دست می دهند و به تیم چندین ساله ی خود دست نمی گذارند. از هر گونه تغییر هراس دارند و شرکتی بزرگ اما نه چندان چابک و کارا تبدیل می شوند که توان رقابت با شرکت های کوچک را ندارد.

در آخر امیدوارم کسب و کارتان به تیم و گروهی تبدیل شود که دوستان و حتی شرکت های رقیب لب به ستایش آن بگشایند.

 

9 دیدگاه برای “۴ درس کارآفرینی که از برانکو گرفتم (عوامل موفقیت یک کارآفرین)

 1. علی مبینی گفته:

  به نظرم مهمترین درس ایجاد روابط عاطفی و امنیت روانی بین تیم بود که یک تیم رو نشون داد نه اجزای مکانیکی یک دستگاه
  سپاس

  • محمدرضا آرحیمی گفته:

   سلام
   آقای مبینی عزیز
   ممنون از این که وقت گذاشتید و نظر گذاشتید. با نظر شما کاملا موافق هستم و دلایل بسیار زیادی می تواند دخیل باشد
   موفق باشید

 2. امين دولت شاه گفته:

  جناب آرحیمی عزیز نکات بسیار مهمی رو در مورد کارآفرینی ، نظم و مدیریت در کار فرموده اید. این که از تجربه دیگران استفاده کنیم (حتی اگر حوزه کاری مرتبط نباشه) موضوع بسیار مهمی هست که شما با اشاره به مدیریت آقای برانکو این مطالب رو به درستی بیان کرده اید.
  آرزوی موفقیت بیشتر برای شما

 3. مصطفی خزائی نژاد گفته:

  سلام و روز بخير
  مقالات ارايه شده بسيار خوب و کاربردي بود
  خداقوت ميگم و آرزوي موفقيت روز افزون براي شما دارم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *