۱۲ ویژگی کارآفرینان موفق

بسیاری از ما دوست داریم تا موفقیت را از روی دست افراد موفق مشق کرده و یاد بگیریم. در این مقاله به برخی از ویژگی های مشترک کارآفرینان موفق خواهیم پرداخت.

 • ویژگی کارآفرینانبخاطر پول کارآفرین نمی شوند.

البته این به آن معنا نیست که کارآفرینان از پول بدشان می آیند، قطعا هدف نهایی بسیاری از کارآفرینان بدست آوردن همان چرک کف دست است اما کارآفرینان بخاطر پول که هدف نهایی است کارآفرین نمی شوند، بلکه به این دلیل که فرایند و مسیر کارآفرینی را دوست دارند به کارآفرینی روی می آورند. آنها می خواهند ارزشی را ایجاد کنند که خاص است و با تیمی کار کنند که خودشان می پسندند و بسیاری از عوامل دیگری که بسیار مهم تر از پول است. هدف اصلی که دارند ارضای یک نیاز درونی است که با هیچ متر و معیاری اندازه گیری نمی شود.

 • کارآفرینان از شکست نمی ترسند.

تقریبا بسیاری از کارآفرینان موفق و خود ساخته حداقل یک شکست را در زندگی خود تجربه کرده اند. در واقع تفاوت کارآفرینان موفق با سایر افراد این است که آنها از شکست نمی ترسند بلکه یاد گرفته اند تا از آن درس بگیرند. اینطور نیست که کارآفرینان موفق اصلا ترس نداشته باشند آنها ترس دارند اما با وجود ترس اقدام می کنند.

 • آنها تنها روی یک هدف تمرکز می کنند.

زمانی که روی چندین هدف برای موفقیت متمرکز باشیم احتمال شکست در آنها بیشتر از زمانی است که همه انرژیمان را روی یک هدف متمرکز کنیم. کارآفرینان موفق تنها بر روی یک هدف متمرکز هستند و تمام انرژی خود را روی آن صرف می کنند.

مقاله مرتبط: گوگل چگونه گوگل شد؟ شش عامل موفقیت گوگل

 • مربی هاآنها یک مربی دارند.

واضح است که هیچ کس نمی تواند ادعا کند که همه چیز در مورد کسب و کار را می داند. راه اندازی یک کسب و کار به مهارت ها و دانستنی های زیادی احتیاج دارد که کارآفرینان موفق تنها می توانند بخشی از آنها را کسب کنند. اما برای موفقیت و جلوگیری و یا کاهش احتمال شکست، آنها مربیانی دارند که از راهنمایی و کمک آنها استفاده می کنند. ایلان ماسک می گوید از زمانی که کارآفرینی را آغاز کرده است تا کنون همیشه ۱۰% از درآمد خود را روی خودش سرمایه گذاری می کرده و به آموزش اختصاص می داده است و اکنون که درآمد زیادی دارد چندین مربی و استاد در کنار خود دارد.

 • چراییآنها می فهمند “چرا”

اغلب مردم زمانی که می خواهند چیز جدیدی را بسازند روی دو مساله تمرکز می کنند: چه چیزی؟ و چگونه؟ اما کارآفرینان موفق علاوه بر این دو سوال، یک سوال مهم تر را نیز از خود می پرسند و آن “چرا؟” است.

مقاله مرتبط: نیروی چرایی تان راپیدا کنید

 • کسب و کار خلاقکارآفرینان آرزو های بزرگ، اما شروع های کوچک دارند.

داشتن آرزو های بزرگ و نوشتن آنها و فکر کردن به آنها بسیار مهم است اما باید بدانیم که موفقیت های کوچک اغلب منجر به دستیابی به اهداف بزرگ خواهند شد. به عبارت دیگر بسیاری از شرکت های غول آسای امروزی مانند اپل، مایکروسافت، گوگل و … از ابتدا به عظمت امروز نبودند و با شروعی کوچک و کسب موفقیت های کوچک به موفقیت های بزرگ امروز خود رسیدند.

 • آنها اولویت بندی می کنند.

اغلب مردم از اینکه کارآفرینان می توانند کار های مختلفی را انجام دهند تعجب می کنند چرا که کارآفرینان موفق در مدیریت زمان فوق العاده هستند. کارآفرینان لیستی از فعالیت های خود دارند و آنها را بر اساس اولویت انجام می دهند. تعیین اهداف، داشتن برنامه و ایجاد لیستی از کارها در سطوح روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه آنها را به سمت اهداف بلند مدت خود هدایت می کند.

مقاله مرتبط:

اگر می خواهید موفق شوید شنبه را از تقویم تان حذف کنید

 • کارآفرینان می دانند که همه کار ها را نمی توانند انجام دهند.

با وجود آگاهی ها و توانایی های مختلفی که کارآفرینان دارند اما آنها می دانند که نمی توانند همه کار ها را به تنهایی انجام دهند به همین دلیل از متخصصان و افراد خبره در زمینه های مختلف کمک می گیرند. برای مثال یک استارتاپ برای شناخته شدن نیاز به متخصص بازاریابی دارد و یک کارآفرین ممکن است از همه جنبه های بازاریابی آگاه نباشد به همین دلیل از یک متخصص بازاریابی استفاده می کند.

 • آنها ایمان دارند که موفق خواهند شد.

مسیر کارآفرینان پر است از مشکلات و سنگ هایی که بر سر راهشان قرار می گیرد اما آنها با قوت قلب و باور خود به موفقیت هیچگاه تسلیم نمی شوند و به راه خود ادامه می دهند.

 • کامل گراآنها درک می کنند، “لازم نیست کامل باشند”.

همه ما دوست داریم که کامل ترین و بهترین باشیم و بهترین محصولات را نیز تولید کنیم اما کارآفرینان موفق می دانند که نباید با فکر کامل بودن خود را اسیر کنند، آنها محصولات ناقص تولید می کنند اما هر روز در جهت کامل شدن آن می کوشند. کمال گرایی یکی از ویژگی های مثبت بسیاری از کارآفرینان است که به آنها کمک می کند تا محصولات بهتری تولید کنند اما این کمال گرایی سبب نمی شود تا آنها به این دلیل که نمی توانند کامل ترین محصول را تولید کنند دست از کار بکشند، بلکه به آنها در جهت بهتر شدن خود و محصولات و خدمات کمک می کند.

مقاله مرتبط: اهداف و شش گام برای موفقیت در سال جدید

 • کارآفرینان از افراد منفی دوری می کنند.

همه ما از افراد اطرافمان تاثیر می گیریم. مک لوهان معتقد است که کیفیت زندگی انسان ها را دو چیز تعیین می کند، اول کتاب هایی که می خوانند و دوم انسان هایی که ملاقات می کنند. این گفته به وضوح تاثیر افرادی که ما با آنها ارتباط داریم را نشان می دهد. افراد مثبت می توانند ما را ارتقا دهند و برای رسیدن به اهدافمان کمک کنند، اما افراد منفی به همان اندازه می توانند باعث سقوط و کاهش انگیزه ما برای رسیدن به موفقیت شوند. به همین دلیل کارآفرینان موفق می دانند که دایره اطرافیانشان را باید از افراد مثبت پر کنند.

 • یادگیری ویژگی کارآفرینانآنها یادگیری را متوقف نمی کنند.

یادگیری یک فرایند مداوم است. بسیاری از افراد پس از گذراندن سطحی از تحصیلات خود را فارغ التحصیل و بی نیاز از یادگیری می پندارند اما کارآفرینان موفق هیچگاه یادگیری را متوقف نمی کنند و همیشه تشنه یادگیری هستند. کارآفرینان موفق دائما در حال کتاب خواندن هستند و در دوره های آموزشی شرکت می کنند تا از اطلاعات به روز آگاه شوند.

منبع:

https://www.slideshare.net/stevescottsite

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *