کار گروهی -ویژگی های کارآفرینان

چرا کار گروهی ؟

بسیاری از ما زمانی که صحبت از یک فرد موفق، برای مثال یک کارآفرین برتر به میان می آید، علل موفقیت او را جویا می‌شویم و معمولا با این جواب مواجه می‌شویم که در کنار هر فرد موفقی یک تیم حرفه‌ای وجود دارد. در واقع یکی از ویژگی‌هایی که یک کارآفرین را به موفقیت می‌رساند توانایی کار گروهی است.قصد دارم در این مقاله و مقاله های سریالی بعدی به ویژگی های منحصر به فرد کارآفرینان بپردازم.

خوشبختانه این روزها صحبت کردن از اهمیت کار‌ گروهی در موفقیت راحت‌تر است چرا که همین چند روز پیش شاهد آن بودیم که تیم ملی فوتبال ایران توانست به جام‌جهانی راه پیدا کند و بسیاری از کارشناسان یکدلی و تلاش گروهی بازیکنان برای رسیدن هدف را عامل رسیدن به این موفقیت می دانند. برای مثال نخوردن گل در تمامی بازی‌های مقدماتی جام‌جهانی، تنها با داشتن یک دروازه‌بان یا مدافعان خوب به دست نمی‌آید بلکه نیازمند دفاع تیمی است، همان چیزی که شاگردان کیروش آن را به‌خوبی انجام دادند. همچنین اگر یادتان باشد در مقاله‌ای با عنوان ۴ درس کارآفرینی که از برانکو گرفتم (عوامل موفقیت یک کارآفرین) به چهار عامل موفقیت پرسپولیس با برانکو پرداختیم که یکی از آنها پایبندی او به آیین‌اش در تیم داری و کار گروهی بود.

مقاله ی ۴ درس کارآفرینی که از برانکو گرفتم را می توانید اینجا مطالعه بفرمایید.

این موفقیت و موفقیت های مشابه آن در سال های اخیر در والیبال و فوتبال جنبه دیگری هم دارد و آن این است که کلیشه‌ای به نام اینکه “ما ایرانی‌ها اهل کار گروهی نیستیم” را از بین برده است. از اینها بگذریم و به بحث اصلی یعنی کارآفرینی برسیم( قرار بود تنها یک مثال از فوتبال بزنیم اما خب حق بدهید چون ما ایرانی ها هر کداممان یک کارشناس مجرب فوتبال هستیم و سخت است درباره آن اظهار نظر نکنیم!)

نیاز به بحث نیست که برای شروع و پیشرفت در یک کسب و کار نیاز به یک تیم داریم. این نکته در کار بسیاری از کارآفرینان موفق نیز دیده شده است. برای مثال شركت‌ مايكروسافت‌ جهت‌ تهيه‌ متن‌ برنامه‌ ويندوز ۲۰۰۳ از پنج‌ هزار برنامه‌ نويس‌ كمك‌ گرفت‌ به‌ گونه‌يي‌ كه‌ اين‌ تعداد افراد در يك‌ كار‌ گروهي‌ ، موفق‌ به‌ طراحي‌ اين‌ برنامه‌ شدند. همچنین در مقاله‌ی ویژگی‌های کارآفرینانه استیو جابز گفتیم که یکی از مهم ترین ویژگی های استیو اهمیت او به کار گروهی بوده است. او در این زمینه ایده‌اش را از گروه موسیقی مشهور انگلیسی بیتل گرفته است و معتقد است:

«الگوی من برای تجارت گروه بیتل است. آنها ۴ نفر بودند که دائما گرایش‌های مختلف یکدیگر را تحت کنترل داشتند. آنها یکدیگر را به تعادل می‌رساندند و کل گروهشان بزرگتر از جمع اجزای آن بود. من تجارت را اینگونه می‌بینم: یک نفر به تنهایی کار‌های بزرگ تجاری را انجام نمی‌دهد بلکه گروهی از افراد، در انجام آن شرکت دارند.»

کار گروهی ویژگی کارآفرینانهدر بین کارآفرینان بومی خودمان هم ویژگی کار گروهی را می توان به وضوح دید. برای مثال مریم طوسی، کارآفرین اجتماعی حوزه سنگ‌های قیمتی و دبیر کارگروه ستاد توانمندسازی زنان شورای شهر تهران، خود را عاشق کار گروهی می‌داند و می‌گوید: «۱۶تعاونی در عرصه‌های مختلف تاسیس کردم. تنها به دلیل علاقه به کار گروهی . من اعتقاد دارم که کار گروهی باید در کشور تبلیغ شود. بنابراین کارآفرینی را باید به سمت کارآفرینی اجتماعی پیش ببریم تا اقشار زیادی از اجتماع دخیل شوند و انگیزه دیگران هم برای کار و تولید بیدار شود. مردم را باید به انجام کار گروهی تشویق کنیم.»

همچنین تحقیقات نشان می دهد که در ایالات متحده تقریبا نیمی از همه بنگاه های تجاری جدید با همکاری گروهی متشکل از دو یا چند نفر ایجاد می‌شوند.

نکات مهم برای داشتن کار گروهی موفق

البته تنها ایجاد یک تیم نیست که می تواند موفقیت شما را تضمین کند بلکه رهبری و مدیریت آن نیز مهم است. در ادامه به برخی از نکات مهم مورد نیاز برای کارآفرینان که برای موفقیت در کار گروهی موردنیاز است اشاره خواهیم کرد:

  • حفظ‌ احترام‌ ميان‌ اعضاي‌ گروه‌ از اصول‌ اساسي‌ حاكم‌ بر گروه‌ است‌.
  • زمانی که با شکست رو به رو می‌شوید از سرزنش‌کردن اعضای گروه و گشتن به دنبال مقصر و سرزنش او پرهیز کنید. در چنین وضعیت‌هایی سعی کنید تا در‌گذشته متوقف نشوید و با درس گرفتن از شکست، مطمئن شوید که چنین مشکلی در آینده رخ نخواهد داد.
  • از تخریب یکی از اعضای گروه در مقابل دیگران اجتناب کنید، چرا که این کار نه تنها نقش سازنده ندارد بلکه نتیجه عکس نیز خواهد داد.
  • آموزش مستمر برای ارتقای مداوم گروه یکی از لازمه های پایداری گروه است. معمولا رایج است که در شرکت های بزرگ ساعتی در روز را به همفکری، آموزش و خلاقیت شخصی کارمندان اختصاص داده می شود.
  • صبر و انتقادپذیری یکی از شاخصه های اصلی تداوم یک گروه است. اعضاي‌ گروه‌ بايد هميشه‌ آماده‌ پذيرش‌ سخت‌ترين‌ انتقادات‌ بوده‌ و در برابر ناملايمات‌ صبر فراوان‌ داشته‌ باشند.

 

در نهایت می توان روحیه کار گروهی را یکی از مهمترین ویژگی های کارآفرینان برشمرد. هر چه که توانایی رهبری شما و قدرت نفوذ شما در اعضای گروه بیشتر باشد آنها نیز تمام توان خود را برای موفقیت شما به کار خواهند گرفت.

2 دیدگاه برای “کار گروهی -ویژگی های کارآفرینان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *