هفت عادت مردمان موثر-چکیده کتاب

کتاب هفت عادت مردمان موثر نوشته ی آقای استفان کاوی است که یکی از پر فروش ترین کتاب ها در سرتاسر جهان است. به زبان های مختلفی ترجمه شده که توسط آقای محمدرضا آل یاسین در انتشارات هامون به چاپ رسیده است.

برای تهیه نسخه چاپی کتاب هفت عادت مردمان موثر می توان بر روی اینجا کلیک بفرمایید

استفان کاوی به این اشاره می کند که در مدت بیش از ۲۵ سال کار با اشخاص در تماس بوده و متوجه می شود این اشخاص به موفقیت بیرونی قابل توجهی رسیده اند، اما دریافته اند از درون تشنه اند.

این کتاب شامل چهار بخش است که در قالب این چهار بخش به هفت عادت مردمان موثر می پردازد.

 • مایند مپ کتاب هقت عادت مردمان موثربرداشتها و اصول

در این بخش به این می پردازد که بایستی نگرش از درون به بیرون باشد. یعنی اینکه نخست از خودمان آغاز کنیم، حتی به شیوه اساسی تر یعنی اینکه نخست از درونی ترین بخش خود آغاز کنیم. یعنی از برداشت ها و منش و انگیزه های خود.

این نگرش می گوید که مقدم قرار دادن شخصیت بر منش و کوشش برای بهبود روابط با دیگران پیش از اینکه خود را بهبود ببخشیم بی حاصل است. نگرش از درون به بیرون یک فرایند است. بسیاری از اصول هفت عادت مردمان موثر پیشاپیش در ژرفای وجود و وجدان و عقل سلیم ما خانه دارد. اما برای تشخیص و پرورش و استفاده از آنها برای حل ژرفترین مسایل خود، لازم است به شیوه متفاوتی بیندیشیم، و برداشتهای خود را به سطح تازه و ژرفتر از درون به بیرون تغییر دهیم.

با توجه به این بحث نگاهی هم به مقاله نگرش درست کارآفرینانه بیاندازید.

منش ما اساسا از عادت های ما تشکیل شده است. عادت را به صورت نقطه تلاقی دانش و مهارت و اشتیاق توصیف می کنیم.

 • پیروزی شخصی

در بخش دوم این کتاب با سه عادت یعنی اینکه

 • عامل باشید یا اصول نگرش شخصی
 • ذهنا از پایان آغاز کنید یا اصول رهبری شخصی
 • نخست کارهای نخست را انجام دهید یا اصول مدیریت شخصی

آشنا می شویم. عادت اول می گوید شما آفریننده و مسئول اعمال خویشید. این عادت بر اساس چهار موهبت منحصر به فرد انسان یعنی قوه تخیل، وجدان، اراده آزاد و به ویژه خودآگاهی پی ریزی شده است. این عادت در شما این توانایی را پدید می آورد که جسورانه بگویید:

این دیدگاه یا برنامه ذهنی ناسالم از دوران کودکی بر من تحمیل شده است. از آن بیزارم و می توانم تغییرش دهم.

عادت دوم درباره اولین خلقت یا آفرینش ذهن است که بر پایه قوه تخیل استوار است. توانایی تجسم، مشاهده تواناییهای باطنی، مشاهده چیزهایی که چشم به طور معمول از دیدنش عاجز است. و وجدان توانایی درک و تشخیص خصوصیات منحصر به فرد و رهنمودهای اخلاقی، فردی و معنوی که در پرتوی آن می توان به رستگاری رسید. وجدان با دیدگاه، بینش و ارزش های اساسی ما ارتباط تنگاتنگ دارد. به این ترتیب عادت سوم به دومین خلقت یا آفرینش جسم مرتبط است و تجلی و تبلور طبیعی عادت های اول و دوم محسوب می شود. اراده مستقل چارچوبی برای زندگی مبتنی بر اصول است.

عادت سوم در مورد اصول مدیریت شخصی است که به ماتریس  مدیریت زمان توجه می کنیم که کارهای هر فردی را به چهاردسته ی

 1. مهم و فوری
 2. مهم و غیر فوری
 3. غیر مهم و فوری
 4. غیر مهم و غیر فوری

تقسیم می شود. دسته ی ۲ کانون مدیریت موثر فردی است و به کارهای غیر فوری و در عین حال ضروری مربوط می شود. کارهایی شامل نوشتن رسالت فردی، ایجاد روابط، برنامه ریزی بلند مدت، ورزش، تدارکاتی برای پیش گیری رویدادهای غیر مترقبه و تمام کارهایی که به اهمیت آن واقفیم و تنها به صرف اینکه فاقد فوریت است، در انجامش طفره می رویم.

 • پیروزی عمومی

قبل از ورود به این بخش بایستی یادآور بشویم که پیروزی های شخصی بر پیروزی عمومی مقدم است.در بخش سوم به برداشتهای ناشی از اتکای متقابل می پردازیم  و در ادامه کتاب به سه عادت دیگر یعنی:

 • برنده/برنده بیندیشید یا اصول رهبری جمعی
 • نخست بخواهید بفهمید، آنگاه جویای تفاهم باشید یا اصول ارتباطات ناشی از همدلی
 • نیروی جمعی ایجاد کنید یا اصول همکاری خلاق

می پردازیم

 • بازسازی

در بخش چهارم و پایانی کتاب به این می پردازد که چگونه اره خود را تیز کنیم یعنی اصول بازسازی چهار بعد اساسی زندگی که شامل:

 • بعد جسمانی مثل ورزش، تغذیه و کنترل فشارها
 • بعد عاطفی-اجتماعی مثل خدمت، همدلی، روحیه تیمی و امنیت باطنی
 • بعد معنوی مانند تعیین ارزش ها، تعهد و مطالعه و نیایش
 • بعد ذهنی شبیه مطالعه، تجسم، برنامه ریزی و نوشتن

را رعایت کنیم تا انرژی لازم برای ادامه کار داشته باشیم.

و در انتها متذکر می شود ما نبایستی از اکتشاف خودمان باز ایستیم و پایان همه ی اکتشافهایمان رسیدن به همان جایی خواهد بود که از آن آغاز کرده ایم، تا برای نخستین بار همان جا را بشناسیم.

 

4 دیدگاه برای “هفت عادت مردمان موثر-چکیده کتاب

 1. پرویز عسکری گفته:

  سلام و درود برشما
  کار بسیار ارزشمندی را انجام میدهید هم کتاب های با ارزش را معرفی میکنید و همینطور آنها را بصورت خلاصه برای دیگران قرار میدهید
  از شما سپاسگزارم

 2. احسان گفته:

  سلام استاد عزیز
  تصمیم داشتم این کتاب رو دوباره بخونم اما خلاصه شما باعث شد فعلا نیازی نباشه ممنونم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *