هفت وبسایت یادگیری برتر آنلاین

رشد و توسعه فردی با وبسایت یادگیری آنلاین

اینترنت و دنیای مجازی بر بسیاری از رفتار های ما تاثیر گذاشته است. از جمله آنها می توان به شیوه های یادگیری اشاره کرد که در سال های اخیر دستخوش تغییراتی شده است. امروزه اولین جایی که ما پاسخ سوالاتمان را طلب می کنیم اینترنت و گوگل هستند و معمولا پاسخ بسیاری از سوالاتمان را نیز در اینترنت پیدا می کنیم. با این حال، در بسیاری از موارد ما با حجم انبوهی از اطلاعات مواجه می شویم که ما را دچار اضطراب اطلاعاتی می کنند. برای مقابله با این مشکل می توان با شناخت مهم ترین منابع و وب سایت های آموزش آنلاین مستقیم به سراغ آنها رفته و اطلاعات موثق را از آنها دریافت کنیم. در این مقاله به معرفی هفت وبسایت یادگیری برتر آموزشی آنلاین خواهیم پرداخت.

وبسایت یادگیری اول : ویکی هاوبسایت یادگیری

ویکی ها یا دانشنامه های آزاد یکی از بهترین منابع یادگیری هستند که می توانند اطلاعات خوبی را هر چند سطحی برای آشنایی با موضوعات مختلف در اختیار ما قرار دهند. بسیاری از ما تنها ویکی پدیا را می شناسیم اما امروزه ویکی های دیگری نیز وجود دارند که می توان از اطلاعات آنها بهره گرفت. البته در استفاده از ویکی ها، داشتن نگاهی انتقادی بسیار مهم است چرا که گاهی برخی از مدخل های آن اعتبار زیادی ندارند.

وبسایت یادگیری دوم : یوتیوبوبسایت یادگیری

www.youtube.com

شاید برایتان جالب باشد که بسیاری از افراد از شبکه اجتماعی یوتیوب برای یادگیری استفاده می کنند. یوتیوب شبکه اجتماعی است که در آن امکان به اشتراک گذاری و استفاده از ویدیو های دیگران فراهم شده است. هرچند که بسیاری از ویدیو های موجود در یوتیوب جنبه سرگرمی دارند اما با جستجو در این وب سایت می توان ویدیو های آموزشی بسیار مفیدی را نیز یافت. لازم به ذکر است که امروزه در شبکه های اجتماعی ویدیویی داخلی مانند نماشا و آپارات نیز ویدیو های آموزشی وجود دارند.

 

وبسایت یادگیریوبسایت یادگیری سوم : Teachertube

www.teachertube.com

تیچر تیوب نیز یکی دیگر از سایت های یادگیری آنلاین است که علاوه بر ویدیو در قالب های پادکست، عکس و اسلاید فایل آموزشی را در دسترس قرار می دهد. این وب سایت بر خلاف یوتیوب تنها فایل های آموزشی را در بسیاری از موضوعات از قبیل ریاضی، علوم، خواندن، آموزش، هنر، تکلنولوژی و … ارائه می کند. همچین امکان به اشتراک گذاری ویدیو نیز در این وب سایت وجود دارد.

وبسایت یادگیریوبسایت یادگیری چهارم : تد

www.ted.com

واژه تد مخفف سه کلمه Technology , Entertainment ,Design  است. تد بستری است برای به اشتراک گذاری تجربیات و دانش بسیاری از متخصصان و کارآفرینان در زمینه های مختلف که در زمان هایی بسیار کوتاه به ارائه مطالب خود می پردازند. تاکنون بسیاری از بزرگان علم و فناوری در تد حضور یافته اند که از جمله آنها می توان به جیمز کمرون، بیل گیتس، ال گور، جرج اسموت، بیل کلینتون، براین گرین، استیون هاوکینگ، ریچارد داوکینز و لری پیچ(موسس گوگل) اشاره کرد. ویدیو های تد علاوه بر نکات بسیار مهم علمی که در بردارند می توانند برای افرادی که در حال زبان آموزی نیز هستند بسیار مفید باشند.

وبسایت یادگیریوبسایت یادگیری پنجم : اسلایدشیر

www.slideshare.net

یکی از بهترین مرجع ها برای کسب اطلاعات علمی، به روز و موجز وب سایت       Slideshare  است که بستری برای به اشتراک گذاری فایل های پاورپوینت و مجموعه اسلاید ها است.  Slideshareکه شریک تجاری لیکندین نیز محسوب می شود با فراهم کردن محیطی بسیاری کاربرپسند، شرایط لازم را برای به اشتراک گذاری مجموعه اسلاید های کارگاه ها و سمینار ها فراهم کرده است. هم اکنون بسیاری از اساتید به نام دانشگاه های ایران و جهان در اسلایدشیر پروفایل دارند و فایل های پاورپوینت کارگاه ها و جلسات خود را در آن منتشر می کنند. این وب سایت همچنین بستر مناسبی برای آشنایی با چگونگی ساخت یک فایل پاورپوینت نیز هست چرا که حرفه ای ترین معلمین جهان اسلاید های خود را در آن منتشر می کنند.

وبسایت یادگیری ششم : لینداوبسایت یادگیری

www.Lynda.com

لیندا یکی از معروف ترین بستر های یادگیری آنلاین است که دوره های آموزشی مفیدی را در موضوعات مختلف از جمله کسب و کار، طراحی، عکاسی، توسعه نرم افزار، توسعه وب و بازاریابی به اشتراک می گذارد. این وب سایت تاکنون ۶۲۷۵ دوره آموزشی را در اختیار مخاطبان خود قرار داده است که تقریبا همه آنها به صورت غیر رایگان هستند.

وبسایت یادگیری هفتم : W3school

وبسایت یادگیری آنلایندر عصر دیجیتال، مشاغل مرتبط با فناوری از اهمیت زیادی برخوردار هستند و توانسته اند جایگزین بسیاری از مشاغل سنتی شوند. یادگیری برنامه نویسی یکی از مهارت هایی است که در عصر ما بسیار اهمیت دارد. چه بخواهید در حوزه ارتباطات و فناوری کار کنید (برنامه نویس شوید) و چه نخواهید، یادگیری مقداری برنامه نویسی و آشنایی با زبان های برنامه نویسی مهارتی است که به آن نیاز خواهید داشت. سایت W3school یکی از سایت های آموزش دهنده برنامه نویسی است که به صورت رایگان و مرحله به مرحله شما را با هر یک از زبان های برنامه نویسی که می خواهید آشنا می کند. شما می توانید در این وب سایت زبان های برنامه نویسی مانند Html and css, JavaScript, Xml, Php, Web building را بیاموزید. روش یادگیری در این وب سایت به صورت درس به درس است و برای رفتن به آموزش های بعدی باید آزمون های مربوط به هر درس را با موفقیت پشت سر بگذارید.

 

امروزه دنیای دیجیتال بستر بسیار خوبی را برای یادگیری هر چی بیشتر ما فراهم کرده است و ما می توانیم با شناسایی ابزار های یادگیری در محیط اینترنت، مهارت ها و دانش خود را در زمینه های مختلف گسترش دهیم. اگر این مقاله برای شما حاوی نکات بدیعی بود لطفا آن را با سایر دوستانتان نیز به اشتراک بگذارید.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *