نگرش کارآفرینانه؟ مشکل، نگرشی است که نسبت به مشکل داریم

نگرش درست کارآفرینانه چیست؟

مشکل، نگرشی است که نسبت به مشکل داریم.

وقتی مردم رویدادهای خوب زندگی افراد کارآفرین و سازمان هایشان را می بینند که بر اصولی محکم متکی است به هیجان در می آیند. چنین رشد و نیروی شخصی، چنین شرکت ها و سازمان های بزرگ با فرهنگ سازگار جمعی و همکاری سازمانی را ستایش می کنند و سوال های زیادی به ذهن شان می رسد که شاه بیت آنها این است که چگونه آن را انجام می دهی؟ و فورا می گویند راز آن چیست؟ و آن را به من بگو و بیاموز. رازی را به من بده که در یک لحظه همه مشکل هایم اصلاح شود یا راه حلی که بی درنگ درد مشکل  مرا بکاهد. رازی که کسب و کارم را از بیرون دگرگون کند.

نگرش درست نگرشی مبتنی بر اصول از درون به بیرون است. نگرش از درون به بیرون یعنی اینکه نخست خودمان آغاز کنیم، حتی به شیوه اساسی تر یعنی اینکه نخست از درونی ترین بخش خود آغاز کنیم.خودمان را تغییر بدهیم تا دنیای ما تغییر کند.آلبرت انیشتین گفته است:

به هنگام رویارویی با مشکلات اساسی نمی توانیم از همان سطح تفکری که آن مشکلات را به وجود آوردیم، آنها را بر طرف کنیم.

بعضی خود را به آن راه می زنند که مشکل از خودشان نیست و اصطلاحا خود را به خواب زده اند. نگرشی از بیرون به درون دارند. انسان خواب را می شود بیدار کرد اما کسی که خودش را به خواب زده است حتی یک سطل آب هم روی آنها بریزیم باز هم خواب می ماند.

مولانا در مثنوی معنوی تمثیل جالبی دارد که حکایت اشتر و استر (قاطر) را بیان می کند.

نگرش در مثنوی مولانا

حکایت اشتر و استر(قاطر)

استر که از شرایط خود ناراحت بود رو به اشتر می کند و می گوید: اشتر جان ما هر دو بارکش هستیم و هر دو از یک خانواده. من حتی بعضی مواقع از تو بیشتر هم بار می برم اما تو مثل من سکندری نمی خوری و پایت به پشت پای دیگرت نمی خورد و نقش زمین نمی شوی؟

اشتر پاسخ می دهد که به خاطر این است که تو بازیگوشی و مسیر روبرویت را نمی بینی . به خاطر هر سبزه و پوست میوه ای خم می شوی و تعادلت را از دست می دهی و به زمین می خوری.

استر در مقام دفاع خود می گوید درست است که من پدرم الاغ است اما مادرمان اسب است. این را می دانم که باید جلوی راهمان را نگاه کنیم. ما جلوی راهمان را هم نگاه می کنیم باز می خوریم زمین برای این نیست.

اشتر می گوید بایستی شما ذهنیت ات را تغییر بدهی و نگرش درستی داشته باشی. برای چی وقتی بار روی دوش ات هست باز هم با همان سرعت حرکت می کنی که قبل از بار داشتی. چرا عجله می کنی وظیفه ی ما رساندن سالم بار به سر منزل مقصود است. در آنجا کمی به ما استراحت می دهند و دوباره به پشتمان بار می زنند. وقتی بار بر پشتت هست آهسته تر برو. سالم بردن بار بیشتر به تو کمک خواهد کرد تا سریع تر بردن آن.

استر باز می گوید که من این کار را هم انجام می دهم اما باز می خورم زمین این دلیل اش نیست.

راز مشکل من چیز دیگری است.

اشتر می بیند که استر به هیچ صراطی مستقیم نیست و برای هر چیزی بهانه می آورد می گوید: اصلا می دونی چرا تو این مشکل را داری؟ به خاطر این است که اسم من اشتر است و اسم تو استر هست. هر دو بر یک وزن است اما من سه نقطه از تو بیشتر دارم و این سه نقطه باعث تعادل من شده است.این باعث شده که من مشکل تو را نداشته باشم.

استر لبخندی زد و گفت: احسنت به تو اشتر با درایت حالا فهمیدم که مشکل ما از چیست. در واقع این مشکل از ما نیست به خاطر آن سه نقطه است که به ما تعادل نمی دهد!

شاید برایمان مسخره به نظر رسد اما بعضی دلایل مان از این هم مسخره تر است.نگرش های ما به مشکل نمایانگر سطج نگرش ماست.

 • به خاطر اینکه پدرم پول ندارد. کارمند است.
 • به خاطر اینکه در تهران نیستم. در شهرستان امکانات کم است.
 • این کسب و کار در شهر ما انجام نمی شود.
 • ما تحریم هستیم…

و هزاران دلیل مسخره ی دیگر.

آیینه چون نقش تو بنمود راست _ خود شکن، آیینه شکستن خطاست.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید باشدو خوشحال می شوم که دلایل دیگری که با آن مواجه و از آن شگفت زده شده اید در پایین همین مقاله به اشتراک بگذارید.

21 دیدگاه برای “نگرش کارآفرینانه؟ مشکل، نگرشی است که نسبت به مشکل داریم

 1. سیدمحمد غریبیان گفته:

  واقعیت همین است که تمامی رفتار و تصمیمات ما از نوع نگرش ما نشات می گیرد
  و شما به درستی اشاره کردید
  و ممنون از بابت وامی که از کلام حضرت مولانا و داستان پرمعنیش گرفتید

 2. شهرام تجزيه‌چي گفته:

  استاد آرحیمی گرامی
  سلام
  چه زیبا به نقش تفکر در زندگی انسان اشاره کردید. بدون تغییر نگرش، هیچ تغییری در زندگی رخ نخواهد داد. اگر خودمان را اصلاح نکنیم هرگز نمی‌توانیم به اصلاح جامعه امیدوار باشیم

 3. ویدا جدی گفته:

  با سلام خدمت استاد گرامی و تشکر از مطالب خوبتان درست است تغییرات از خود شخص آغاز می شود تا خودمان را تغییر ندهیم هیچ چیز در دنیای بیرونمان تغییر نخواهد کرد و اساسا مشکلات برای این هستند که ما قوی تر بشویم ما در ان ال پی چیزی به نام مشگل نداریم هر چه هست مسائل است و مسائل قابل حل شدن می باشد

 4. ارسلان صبامهر گفته:

  استاد آرحیمی عزیز
  از این که مبحث نگرش را به صورت کاملا واضح و کاربردی بیان نمودید از شما بسیار سپسگزارم
  پیروز و موفق باشید

  • محمدرضا آرحیمی گفته:

   سلام
   آقای اکبری عزیز
   ممنون از توجه شما، خوشحال هستم که مفید بوده برایتان
   موفق و شاد باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *