موانع خلاقیت یا قاتلین خلاقیت

خلاقیت کارگاه خلاقیت

قاتل پیتر و مایکل کیست؟

شب، زمانی که وارد خانه شدم دیدم پیتر و مایکل در کنار هم خوابیده اند. به اتاقم رفتم، صبح زمانی که از اتاق ام بیرون آمدم هر دو مرده بودند.

می توانید حدس بزنید علت مرگ پیتر و مایکل چیست؟

این سوالی بود که سالها پیش استاد خوبم، سر کلاس از ما پرسیدند. هر کسی پاسخی داد: یکی گفت: دچار گاز گرفتگی شده اند شخص دیگری گفت: آنها را به قتل رسانده اند. یکی از بچه ها پاسخ داد دچار برق گرفتگی شده اند و حتی یکی از بچه ها گفت شاید آدم فضایی ها آنها را کشته اند.

بعد استاد پاسخ دادند، پیتر و مایکل دو ماهی بودند که از تنگ بیرون پریدند و مردند. اما چه می شود که تمام ۳۰ نفر حاضر در کلاس فکر می کردند، پیتر و مایکل دو انسان هستند؟ این داستان ساده، یک سوال را برای ما به وجود می آورد؛ چه طور می شود که همه ی ما به یک گونه فکر می کنیم؟ مثل هم رفتار می کنیم؟ عادت کرده ایم که به شیوه های قدیمی زندگی کنیم؟ چه می شود که خلاقیت ما بروز پیدا نمی کند؟ قاتلین خلاقیت و یا همان موانع خلاقیت چیست؟

خواهی نشوی رسوا                       هم رنگ جماعت شو

 

خلاقیت کارگاه خلاقیت

 

یکی از ضرب المثل های قدیمی است که بسیاری از ما آن را شنیده ایم. اما چقدر این جمله درست است؟ غیر از این است که اگر همه ی انسان ها می خواستند به یک شیوه عمل و رفتار کنند، هیچ تغییری در جهان رخ نمی داد. هیچ محصولی تولید نمی شد. هیچ توسعه و پیشرفتی اتفاق نمی افتاد. هیچ انقلابی نمی شد و انسان ها باید به همان شیوه ی ابتدایی زندگی می کردند. یکی از آفت های این باور غلط عدم بروز خلاقیت و مانع خلاقیت است. گاهی ما به خاطر اینکه هم رنگ جماعت باشیم و در واقع بخاطر ترس از شکست و ترس از قضاوت دیگران و یا حتی ترس از عدم موفقیت کلی از ایده های خلاقانه و نظرهایی که داریم را عنوان نمی کنیم. به طور کلی می توان گفت یکی از موانع خلاقیت و یا قاتلین خلاقیت همان تلاش برای یکسان بودن با بقیه ی انسان هاست.

ترک عادت، موجب مرض است

 

خلاقیت ترک عادت

 

می گویند یک روز شخصی از همسرش سوال می کند که چرا ماهی را در قابلمه سرخ می کنی و چرا برای این کار از ماهی تابه استفاده نمی کنی؟ زن پاسخ می دهد چون مادرم اینگونه ماهی را طبخ می کرد من نیز از این روش استفاده می کنم.  زن از مادرش سوال می کند که چرا ماهی را در قابلمه سرخ می کنی؟ مادر پاسخ می دهد چون مادر بزرگت به این روش ماهی را درست می کرد، من این کار را می کنم. از مادر بزرگ سوال کردند: چرا به جای اینکه از ماهی تابه که راحتتر است از قابلمه برای طبخ ماهی استفاده می کنی؟ پاسخ داد: چون ماهی ها بزرگ بود و من تابه ی بزرگی نداشتم به همین خاطر از یک قابلمه بزرگ استفاده کردم. بسیاری از چرایی و علت رفتارها و کارهایی را که انجام می دهیم را نمی دانیم و صرف اینکه نیاکان و گذشتگان ما انجام می دادند و یا اینکه ما به انجام آنها عادت کرده ایم؛ این اعمال را انجام می دهیم. عادت کردن و درگیر زندگی روزمره شدن یکی دیگر از موانع خلاقیت و یا همان قاتلین بروز خلاقیت است.

در کارگاه خلاقیت به طور کامل در خصوص موانع بروز خلاقیت، تکنیک های خلاقیت و اینکه آیا می شود خلاق تر شویم، صحبت می کنیم…..

 

خلاقیت آموزش خلاقیت کارگاه خلاقیت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *