مرده ها زنده می شوند _ مدیریت زمان

مرده ها زنده می شوند _ مدیریت زمان

تا به حال فکر کرده اید که بیل گیتس ، استیوجابز و افراد موفق و ثروتمند دنیا در طول روز چند ساعت زمان داشته اند ؟ آیا زمان برای آنها بیش از ۲۴ ساعت بوده است و آیا آنها در طول روز بیشتر از ما زمان داشته اند ؟ شاید فکر می کنید که آنها کمتر از ما استراحت می کرده اند و کمتر از زمان طبیعی استراحت داشته اند ؟!! مطمئن باشید جواب این سوال هم منفی است و آنها نه تنها زمان بیشتری از ما نداشته اند ، بلکه به خوبی زندگی کرده اند و از زمان های استراحت و آرامش خود هم به خوبی بهره مند بوده اند .

حالا باید از خودمان بپرسیم که پس راز این موضوع چیست ؟

چرا آنها در شرایط زمانی یکسان با ما این مقدار تفاوت و موفقیت را ایجاد کرده اند ؟

اگر مایل هستید این راز مهم را با شما در میان بگذارم تا پایان این مقاله همراه ما باشید .

آرحیمی-مدیریت زمان

مرده ها زنده می شوند _ مدیریت زمان _اصل آگاهی

اگر می خواهید موفق شوید و در زندگی و کسب و کارتان بدرخشید لازم است دست به کار شوید . گام اول آگاهی است ، یعنی به خوبی بدانیم و باور کنیم که در طول روز جه قدر از زمان های طلایی خود را از دست می دهیم و به عبارتی چه مقدار از وقتمان را بیهوده تلف می کنیم .

برای این کار لطفا یک لیست  از زمان های بدون استفاده خودتان تهیه کنید .

مثلا این زمان ها برای روز کاری من است :

۶۰ دقیقه زمان تردد (رانندگی از منزل تا محل کار و قرار های روزانه)

حدود ۱۰۰ دقیقه شبکه های اجتماعی و وب گردی ( این آمار البته برای بعضی از دوستانم تا ۱۸۰ دقیقه هم بوده است )

الباقی زمان ها مثل صف بانک ، صف نان و …. را هم فعلا بی خیال می شویم ! و فکر می کنیم که حداقل روزی ۴۰ دقیقه هم باید با شبکه های اجتماعی باشیم و این را جزء تفریحات خود بدانیم . با این حساب روزی ۲ ساعت را از دست می دهیم .

به فرض همین مقدار زمان بیائید ببینیم در هفته و در ماه و سال جه مقدار زمان را به راحتی از دست می دهیم :

۲ساعت*۷روز =۱۴ ساعت در هفته

۱۴ساعت *۴هفته = ۵۶ ساعت در ماه

حالا تصور کنید هر روز کاری ما ۸ ساعت باشد ، با این حساب اگر این زمان را تقسیم کنیم در اصل ۷ روز به زمان ما اضافه می شود !

دیدید با همین فرمول ساده زمان ما اضافه شد و ۷ روز کاری از سایرین بیشتر در دسترس ما خواهد بود .

دیدیم که افراد موفق از همین زمان های به ظاهر ساده بیشترین بهره وری را دارند و ما با استفاده از همین اوقاتی که ظاهرا مرده و بی استفاده هستند می توانیم به نحو احسن استفاده کنیم .

اگر برای تردد از وسیله نقلیه عمومی استفاده می کنید می توانید با تلفن هوشمندتان کتاب بخوانید و یا از فایل کتاب های صوتی بهره مند شوید .

پیشنهاد می کنم برای بهتر شدن اوضاع از همین حالا دست به کار شوید و از طریق لینک زیر یک کتاب فوق العاده را دانلود و در زمان های استراحت مطالعه نمائید .

کتاب ثروت پنهان (نسخه دانلودی)

مرده ها زنده می شوند _ مدیریت زمان _اصل عمل گرایی

واقعا حای تبریک دارد که این قدر با انگیزه و مصمم در راه پیشرفت قدم برداشته اید و مطمئن هستم که این راه پایان روشنی برای شما خواهد داشت .

حالا که اهمیت زنده کردن زمان های مرده را برای خودمان مشخص کردیم وقت آن رسیده است تا با یک برنامه ریزی درست آنها را زنده کنیم و حداکثر استفاده را از آنها ببریم .

یکی از مهمترین گام ها برای این کار مشخص کردن اهمیت کارها برای خودمان است . اینکه بدانیم چه کارهایی برای ما مهم هستند و چه کارهایی مانع آن شدهاند تا به آنها دست یابیم .

پیشنهاد می کنم در خصوص ماتریس آیزن هاور در اینترنت یک جستجوی ساده داشته باشید و یا به مقاله ای که خود ما به صورت رایگان برایتان آماده کرده ایم سری بزنید .

مقاله اگر می خواهید موفق شوید از شنبه را از تقویم خود حذف کنید را می توانید اینجا مطالعه کنید

پس از آنکه فوریت و اهمیت کارها مشخص شد زمان آن رسیده است که دست به اقدام بزنیم .

یکی از مهمترین کارها نشانه گذاری است . ما می توانیم از طریق نشانه گذاری در محل کار ، اتاق منزل و حتی خودرویمان نوشته هایی داشته باشیم که به ما اهداف و کارهای مهممان را یاد آوری کند . حتی می توانید از نرم افزار های تلفن های هوشمند برای یادآوری کمک بگیرید و حتی در پس زمینه تلفن و رایانه خود مدام خود را با اهداف خود و کارهای مهم برای رسیدن به آن اهداف گره بزنید .

یادمان باشد تفاوت ما با انسان های موفق در رعایت کردن همین نکات به ظاهر ساده است و می توانیم با رعایت و انجام همین تکنیک های به ظاهر ساده در موقعیت های شغلی و زندگی خود بدرخشیم .

آرحیمی-مدیریت زمان

گام بعد تعیین مهلت زمانی یا به قول انگلیسی ها (deadline) است . طبق تحقیقات اگر ما تصمیمات خود را با حداقل یک نفر غیر خودمان مطرح کنیم و به او قول انجام کار را بدهیم و برای آن کار مهلت زمانی مقرر کنیم ، شانس انجام آن فعالیت به صورت چشمگیری افزایش خواهد یافت .

پس چقدر خوب است که اگر تصمیم به انجام فعالیتی را داشتیم برای آن مهلت زمانی مشخص کنیم و به یک نفر که با عقاید ما همراه است و به اصطلاح با ما هم فرکانس است آن موضوع را مطرح کنیم .

پس تا اینجای کار قرار شد برای کارهای مهم نشانه هایی ایجاد کنیم و آنها را با یک نفر مطرح کنیم و در خصوص مهلت انجام آن کار زمان مشخص کنیم .

گام آخر تقسیم کردن انجام کار است ؛ به این معنی که ما باید یک کار مهم و بزرگ را به تکه های کوچک تقسیم کنیم و آن را به سرانجام برسانیم . مثلا برای اینکه بخواهیم ترک سیگار را انحام دهیم لازم نیست به یک باره این کار را انجام بدهیم ، بلگه طبق توصیه صاحب نظران این حوزه باید اندک اندک این روال را انجام دهیم و هر روز از مقداری از استعمال  سیگار کم کنیم تا در یک بازه بلند مدت این اتفاق بیوفتد .

برای هدف های بزرگ خود هم باید همین روال را داشته باشید ، یعنی ابتدا هدف بزرگ خود را به چند هدف کوچک تبدیل کنیم و مرحله به مرجله آنها را پیاده و اجرا کنیم .

روش خوبی در این زمینه هست که به آن روش ۴۲۱ می گوئیم ؛ به این معنی که برای هر هفته خود ۴ هدف کوچک ، ۲ هدف متوسط و یک هدف بزرگ در نظر بگیریم و  به همین ترتیب آنها را انجام دهیم .

با این کار هر بار با رسیدن به هدف های کوچک به مسیر خود و رسیدن به هدف بزرگتر بیشتر امیدوار می شویم و می توانیم به آن دست یابیم .

امیدوارم توانسته باشم در این مقاله به شما در خصوص مدیریت زمان کمک کنم . سپاس از همراهی شما .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *