مواردی که قبل از شروع یک کسب و کار باید در نظر گرفت ؟

شروع یک کسب و کار و چالش های آن

یکی از ویژگی‌های جامعه ایران در سال‌های اخیر حرکت به تولید و کارهای تولیدی بوده است که شاید عمده دلیل آن را بتوان بالا رفتن هزینه‌های زندگی، کرایه‌خانه، مخارج تحصیل در این سال‌ها عنوان کرد. جوانان فارغ‌التحصیل شده و بیکار، افراد شاغلی که یک شغل هزینه‌های زندگی‌شان را تأمین نمی‌کند و به دنبال شغل هستند، زنان و دختران تحصیل‌کرده که شرایط کار در خارج از خانه را ندارند.

در بسیاری از موارد این افراد سرمایه کافی نیز برای شروع یک کسب و کار بزرگ را ندارند و در چنین شرایطی تقاضا برای راه‌اندازی کسب و کارهای با سرمایه کم بیشتر می‌شود. پیدا کردن کسب و کارهایی که بتوان آن‌ها را با سرمایه کم راه‌اندازی کرد کار سختی نیست اما نکته مهم پیش از شروع یک کسب و کار آن است که سعی کنیم با بررسی و مطالعه دقیق بهترین و مناسب‌ترین کسب و کار را انتخاب کنیم. حتماً به واژه مناسب‌ترین در جمله قبل دقت کنید چراکه بهترین کسب و کار اگر با شرایط و روحیات شما سازگار نباشد قطعاً با شکست مواجه خواهد شد.

مقاله ۱۲ گام شروع کسب و کار را اینجا مطالعه کنید.

کم نیستند کسانی که باهدف راه‌اندازی کسب و کاری جدید وارد یک حوزه شده‌اند و به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در مورد آن یا مطالعه درست پیش از انتخاب آن با شکست روبه‌رو شده‌اند.به‌عبارت‌دیگر کسب و کارهای زیادی مانند کسب و کارهای اینترنتی، خانگی، روستایی برای شروع یک کسب و کار وجود دارند اما آنچه ما در این مقاله قصد داریم پیرامون آن صحبت کنیم همه آن چیزی است که پیش از شروع یک کسب و کار باید بدانیم.

قلمرو کسب و کار خود را معین کنید.

پیش از انتخاب یک کسب و کار باید بدانید چه نوع کسب‌وکاری با روحیات و شرایط شما سازگاری بیشتری دارد. برای مثال اگر به کارهای تولیدی علاقه دارید می‌توانید سراغ کسب و کارهای روستایی بروید، یا اگر خانمی هستید که کار در محیط خانه را ترجیح می‌دهید می‌توانید کسب و کارهای خانگی یا خانوادگی را امتحان کنید. همچنین ممکن است دانشجویی به‌روز و آشنا با شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت باشید و از کار در محیط اینترنت لذت ببرید که در این صورت پیشنهاد ما برای شما کسب و کارهای اینترنتی است. آنچه دراین‌بین مهم است آن است که شما باید این کار را بر اساس علاقه خود انتخاب کنید چراکه تجربه نشان داده است که کسب‌وکارهایی که همراه باعلاقه و لذت از کار نبوده است معمولاً با شکست مواجه خواهند شد، دلیل آن‌هم موانع و سختی‌هایی است که اگر علاقه‌ای در میان نباشد، کار شما در مواجه با آن‌ها سخت خواهد شد.

پیرامون کسب و کارهای مختلف اطلاعات جمع‌آوری کنید.

اکنون شما قلمرو کسب و کار خود را مشخص کرده‌اید و باید نوع کسب و کار را تعیین کنید. در این مرحله جمع‌آوری اطلاعات، مطالعه، صحبت با متخصصان و افراد صاحب‌نظر در آن کسب و کار مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کند. درواقع شما در این مرحله باید فهرستی از کسب‌وکارهایی که فکر می‌کنید به آن‌ها علاقه دارید و می‌توانید در آن موفق شوید را ایجاد کنید و سپس به جمع‌آوری اطلاعات پیرامون آن بپردازید تا به بهترین انتخاب برسید. بهتر است در انتخاب کسب و کار به تقاضا و نیاز جامعه دقت داشته باشید.

برای به دست آوردن ایده و شروع یک کسب و کار می‌توانید مقاله ایده‌ ی خوب از کجا بیاوریم؟ روش های بدست آوردن ایده که تبدیل به کسب و کار شود را مطالعه کنید.

 

کارآموزی و علم‌آموزی کنید.

پیشنهاد ما آن است که اولویت شما در انتخاب و شروع یک کسب و کار روی مهارت‌ها و تجربه‌های گذشته خودتان باشد اما در صورتی مهارت خاصی نداشتید یا علاقه‌ای به کار در آن حوزه نداشتید و خواستید در حوزه‌ای جدید فعالیت کنید بهتر است ابتدا مهارت لازم در آن کار را به دست آورید. در بسیاری از کسب و کارها نکاتی وجود دارد که باتجربه و به‌مرور به دست می‌آیند اما اگر بتوانید با افراد باتجربه در آن کسب و کار ارتباط برقرار کنید می‌توانید به قول اسحاق نیوتون « روی دوش غول بایستید» و شکست‌ها و اشتباهات آن‌ها را تکرار نکنید. همچنین اگر کسب‌وکاری که انتخاب کرده‌اید نیاز به آموزش و کسب مهارت خاصی دارد حتماً مدتی را پیش متخصصان آن حوزه کارآموزی یا علم‌آموزی کنید تا مهارت‌های لازم را به دست آورید.

 

از اشتباهات درس بگیرید.

متأسفانه و به دلیل رعایت نکردن نکات بالا و چند نکته دیگر که در ادامه خواهیم گفت بسیاری از کسب و کارهای کوچک با شکست مواجه می‌شوند. بنابراین یکی از نکاتی که در ابتدای شروع یک کسب و کار باید به آن دقت کنید آن است که کسب و کار شما گرفتار این شکست‌ها نشوند. علاوه بر نکاتی که پیش‌ازاین گفته شد، موارد زیر ازجمله دلایل شکست کسب و کارهای کوچک به شمار می‌روند:

 • برنامه‌ریزی نادرست و نامناسب

 • در نظر نگرفتن رقابت

 • بازاريابي ضعيف

 • نداشتن انعطاف‌پذیری لازم

 • ناديده گرفتن قدم بعدي

 • رئيس در حد عالي، كارمندان در حد معمولي

 • سعي در انجام دادن تمام امور به‌طور كامل و بی‌عیب و نقص

 • رشد كنترل نشده

برای اطلاعات بیشتر در مورد علل موفقیت کسب و کارهای کوچک مقاله کسب و کار کوچک؟چهار علت شکست .چه عواملی را برای موفقیت کسب و کار رعایت کنیم؟ را مطالعه فرمایید.

مهم‌ترین راز موفقیت شروع یک کسب و کار تنها در یک کلمه خلاصه می‌شود و آن تلاش است. رعایت همه نکات بالا بدون تلاش و زحمت بدون نتیجه خواهد بود. بدون شک شروع یک کسب و کار نیاز به پشتکار زیادی دارد که این پشتکار و تلاش نیز در سایه علاقه و مهارت به ثمر خواهد نشست.

اگر این مقاله برای شما مفید بوده است آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

 

منابع:

 1. مارتینز, تونی. (۲۰۱۷). چگونه بدون هیچ پولی کسب و کاری را شروع کنیم؟com. دسترسی در اینجا
 2. ۱۰ دلیل “ورشکستگی” کسب و کارهای کوچک. باشگاه خبرنگاران جوان. دسترسی در اینجا
 3. با ۵ میلیون “سرمایه” چه کار می توان کرد؟. باشگاه خبرنگاران جوان. دسترسی در اینجا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *