خلاقیت در کارآفرینی

خلاقیت در کارآفرینی

خلاقیت و نوآوری یکی از لازمه­­ های هر کسب و کار و یکی از ویژگی­های لازم برای هر کارآفرین است. در واقع اگر کارآفرینی را “فرایند نوآوری و بهره­ گیری از فرصت­ها، همراه با پذیرش ریسک­ها مالی، روانی و اجتماعی که البته با انگیزه کسب سود مالی و رضایت درونی و استقلال صورت می­گیرد” تعریف کنیم درمی یابیم که یکی از فاکتور­های اصلی آن خلاقیت و نوآوری است.

استیو جابز معتقد است که  خلاقیت تفاوت میان یک رهبر و یک دنباله رو است.

پیش از آنکه تعریفی از خلاقیت ارائه کنیم، بهتر است برخی از باور­های اشتباه مان را پیرامون آن تغییر دهیم. برای مثال بسیاری از ما فکر می­ کنیم خلاقیت منحصر به عده ای خاص است و همه نمی­ توانند خلاق باشند(همانطور که عده ­ای در مورد کارآفرینی هم این را می­ گویند) این در حالیست که بشر از زمان غارنشینی تا کنون در حال نوآوری بوده است و مثال بارز آن هم زبان است. از جمله باور­های اشتباه دیگر این است که بسیاری از ما فکر می­کنیم خلاقیت فقط برای کار­های مهم است در حالی که باز هم اگر در زندگی روزانه خود نگاه دقیق­تری بیاندازیم نمونه های زیادی از خلاقیت را خواهیم دید که بدون آنکه خود آگاه باشیم خلاقیت به خرج داده­ ایم. برخی از ما هم تصور می­کنیم خلاقیت امری فردی است در حالی که خلاقیت می تواند در محیط گروهی نیز اتفاق بیافتد.

خلاقیت عبارتست از به کارگیری توانایی­های ذهنی برای ایجاد یک فکر یا مفهوم جدید. به عبارت دیگر، خلاقیت را می توان فرایند تولید ایده دانست. همچنین  دو عبارت خلاقیت و نوآوری که معمولا در کنار هم به کار می­روند مفهومی متفاوت اما نزدیک به هم دارند به این صورت که خلاقیت پیدایی و تولید یک اندیشه و فکر نو است حال آنکه نوآوری عملی ساختن آن اندیشه را می­گویند.

اما چگونه خلاق باشیم؟ ریشه و اساس خلاقیت ها از کجا بوده است؟

و سوالاتی از این قبیل معمولا پیرامون خلاقیت وجود دارند اما در این مورد یک فرمول ساده وجود دارد و آن عبارتست از جانشین سازی، ترکیب کردن، معکوس سازی و در یک کلام قاپیدن ایده­ های گذشته و ایجاد یک ایده جدید. در واقع خلاقیت فرایندی است که از مطالعه خلاقیت­ های پیش از شما آغاز می­ شود و با ایجاد یک ایده جدید به پایان می­ رسد.

برای اطلاع بیشتر از این روش می­ توانید مقاله معرفی کتاب هنرمندانه بقاپید را مطالعه کنید.

خلاقیت نیز مانند بسیاری از فرایند­های دیگر بسته به وجود عواملی می­ تواند افزایش یا کاهش یابد از جمله این عوامل می­ توان به عوامل فردی، گروهی، محیطی و سازمانی اشاره کرد. همچنین  مدیران سازمان­ها، کارآفرینان و استارتاپ­ ها می­ توانند با به کارگیری برخی تکنیک­ها به افزایش خلاقیت در شرکت و سازمان کمک کنند. چالش طلبی، حمایت از ایده، اعتماد و آزادی عمل و بحث و گفتگو از جمله فاکتور­هایی هستند که می تواند به خلاقیت در یک سازمان کمک کنند.

برای مثال شرکت مایکروسافت برای کمک به خلاقیت کارکنان خود آنها را به گروه­های تقسیم کرده است و در زمان ناهار بزرگترین اجتماع برای خلق ایده در این شرکت شکل می­ گیرد جایی که کارکنان هر بخش غذا می­ خورند و در مورد ایده ها و فعالیت­هایشان با هم صحبت می کنند. این یکی از روش­های مدیریتی  بیل گیتس برای جلوگیری از رکود  و کمک به خلاقیت در این شرکت است.

در مقاله بیل گیتس از کودکی تا کارآفرینی می توانید ۱۲ راز مدیریتی بیل گیتس را در مایکروسافت بخوانید.

خلاقیت قلب کسب و کارخلاقیت نقش اصلی را در جریان یک کارآفرینی ایفا می­ کند.

زمانی که یک کارآفرین یک نیاز یا فرصت را برای حل یک مساله درک می کند، سعی می­کند تا با تفکر خلاق به حل آن مساله بپردازد  که از دل آن یک ایده نو پدید می­ آید و در نهایت آن ایده به یک محصول یا خدمتی تبدیل می­شود که قابل فروش و ایجاد ارزش باشد.

بنابراین خلاقیت از دل یک مساله تا تبدیل آن به یک  محصول و تا مدیریت یک کسب و کار اهمیت پیدا می­کند. به همین جهت  کارآفرینان و مدیران کسب و کار باید در تمامی مراحل کاری خود توجه  زیادی را نسبت به آن داشته باشند. به بیان دیگر وجود خلاقیت در یک کسب و کار همانند قلب در بدن انسان است، کسب و کاری که خلاقیت در آن جریان نداشته باشد دچار رکود شده و قلب آن از کار می­ ایستد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *