خلاقیت؛ بهترین و مهم ترین چاشنی زندگی

خلاقیت چیست؟

یکسری از واژگان هستند که ما انقدر در طول روز آنها استفاده می کنیم؛ که احساس می کنیم، معنای آن را به خوبی می دانیم. کاربرد و استفاده ی آنها را می دانیم و به درستی از آنها استفاده می کنیم. خلاقیت از آن واژگان است.

یکبار در یکی از کارگاه های خلاقیت، پرسیدم: معنای خلاقیت چیست؟ از نظر شما که در اینجا جمع شده اید  تا خلاق تر باشید و از مزایای آن استفاده کنید، خلاقیت چیست؟ و جملات زیر پاسخ های متفاوتی است که به این سوال دادند:

 

خلاقیت چیست؟

 • شکستن چارچوب ها و ساختار های قبلی
 • فکر و ایده ی جدید
 • حل مسئله با شیوه ای بهتر
 • نگاه متفاوت
 • راه حل های متفاوت و خارق العاده
 • ……..

اما تعریفی که تمامی تعاریف بالا را به نوعی در بر می گیرد.

محصول جدید یا محصول قدیمی با روش جدید، که به جای کلمه ی محصول می توان راه حل، ایده، وسیله، کالا و خدمات….. قرار داد.

گروه آموزشی متمم خلاقیت را چیز جدید مفید تعریف می کند. شاید بهتر باشد بگوییم چیز جدید مفیدی که زندگی را لذت بخش می کند.

خلاقیت چه فایده ای دارد؟

۱- از طنز مگه خلاق تر داریم؟!

 

 

یکی از فایده های خلاقیت این است که تاب آوری و تحمل ما را در مقابله با مشکلات و سختی ها افزایش می دهد. برای مثال بسیاری از کاریکاتوریست ها و یا هنرمندان و طنزپردازان مشکلات و مسائل اقتصادی و سیاسی را بوسیله طنز عنوان می کنند. این کار نه تنها تلخی آن واقعه و رویداد را کم می کند، بلکه باعث می شود تاب آوری و تحمل ما در مقابل سختی ها بیشتر شود. ذهنی که خلاق است با هر مشکلی دلسرد نمی شود و در پی راه حل دیگری است.

 

۲- زندگی خسته کننده نخواهد بود!

 

خلاقیت

 

غذای مورد علاقه ی شما چیست؟ قرمه سبزی؟ کباب؟ ….. و یا هر چیز دیگری. حالا تصور کنید هر روز غذای مورد علاقه خود را بخورید، بعد از چند هفته و یا حتی چند روز دیگر خسته می شوید و دوست دارید غذای دیگری را بخورید، این دقیقا فایده ی خلاقیت را نشان می دهد. حتی بهترین ها زمانی که تکرار می شوند باعث خستگی و کسالت می شوند. این موضوع در تمام قسمت های زندگی جاری است برای مثال شما در منزل خود بسیار راحت هستید. لباس های شخصی، وسایل شخصی و تخت خود اما با این وجود، ترجیح می دهید هر چند وقت یکبار به سفر بروید مگر این نیست که در خانه ی خود بسیار راحت هستیم؟ اما باز همان موضوع تکرار و نیاز به تنوع و خلاقیت مطرح می شود.

 

۳- خلاقیت بیشتر، متقاعد سازی راحت تر!

 

خلاقیت

 

خلاقیت

 

خلاقیت

 

در تصاویر بالا نمونه هایی از بسته بندی و تبلیغات خلاقانه محصولات را مشاهده می کنیم، این شیوه ی بسته بندی چه تاثیری بر روی مشتریان دارد؟

همه ی ما هر روز و هر ساعت درگیر متقاعد سازی هستیم اگر شما یک سیاستمدار باشید و اگر یک فروشنده باشید اگر یک پزشک باشید حتی مادر یا پدر باشید…… همه و همه نیاز داریدکه فکر و نظر، ایده، محصول خود را به دیگران عرضه کنید و برای اینکار نیاز به متقاعد سازی دارید. خلاقیت یکی از بهترین روش های متقاعد سازی است. بسیاری از شبکه های تبلیغاتی برای متقاعد سازی مشتری های خود نیاز به خلاقیت دارند و یا به عبارتی می توان گفت شرکت هایی موفق هستند که خلاقیت بیشتری دارند.

 

۴- راه اندازی کسب و کار جدید

زمانی که صحبت از شروع یک کسب و کار می شود افراد می گویند ما هیچ ایده ای نداریم و هیچ مهارت خاصی نداریم. بسیاری از کسب و کارهای جدید هیچ مهارت خاصی نیاز ندارند. فقط کافی است شما هر مهارتی که بلد هستید و یا بسیاری از محصولات قبلی را با یک شیوه ی جدیدتر و یا راحت تر ارائه کنید. گاهی با یک خلاقیت ساده می توان برای محصول قدیمی یک بازار جدید ایجاد کرد.

آیا می شود خلاق تر بود؟

 

 

خلاقیت یک مهارت است. و مثل هر مهارت دیگری با تمرین و تکرار بهبود می یابد و بروز  پیدا می کند. هیچ کسی نیست که به صورت مطلق غیر خلاق باشد. گرچه خلاقیت افراد سطوح مختلفی دارد.

شاید نتوانیم خلاق ترین فرد جهان شویم ولی با یادگیری و تمرین از آنچه امروز هستیم بهتر و خلاق تر می شویم.

اصطلاحی وجود دارد که می گوید خلاقیت همانند خاکشیر ته ظرف است و در واقع در وجود همه ی افراد وجود دارد ولی تا زمانی که این خاکشیر را هم نزنیم و یا تا آن خلاقیت را به کار نبندیم، بروز پیدا نمی کند. هر چقدر بیش تر از این پتانسیل استفاده کنیم و آن را به کار ببریم، بیش تر نمایان می شود.

همانطور که ما بسیاری از مهارت ها مثل دوچرخه سواری، نواختن ساز، رانندگی ویا حتی آشپزی و راه رفتن با تمرین و تکرار بهبود می یابد، خلاقیت هم با تکرار و تمرین بروز بیشتری پیدا می کند. بسیاری از تمرین های تقویت و توسعه ی خلاقیت را در کارگاه خلاقیت عنوان کردیم.

خلاق ترین موجودات روی کره ی زمین!

 

 

کودکان خلاق ترین موجودات روی زمین هستند. در همین خصوص دکتر جرج لند تحقیقی انجام داد که نشان می دهد با افزایش سن بچه ها، میزان خلاقیت آنها کاهش می یابد در واقع او نتیجه ی آزمایش خود را تحت عنوان بچه های بزرگ تر، خلاقیت کم تر منتشر کرد.

اما چه می شود که این خالق ترین موجودات روی کره ی زمین زمانی که بزرگ می شوند، خلاقیتشان کم رنگ و کم رنگ تر می شود؟!

چرا خلاق نیستیم؟

۱- ترس از شکست و ترس از قضاوت دیگران

 

ترس از شکست مانع خلاقیت

 • نکنه شکست بخورم؟
 • نکنه سرمایه ام از دست بره؟!
 • اگر این ایده موفق نشود چه می شود؟
 • نگن چقدر خوشحال و سرخوشه!
 • مردم چی فکر می کنند؟!
 • این ها و هزاران عبارت مشابه دیگر مانع از ابراز و بیان ایده های جدید می شودند

 

۲- نخواستیم

 

نخواستیم خلاق باشیم

 

در گذشته به علت محدودیت ها و انحصاری بودن کالاها و محصولات و یاحتی خدمات نیاز به خلاقیت احساس نمی شد و به عبارتی کسی علاقه ای به خلاقیت نشان نمی داد و نمی خواست خلاق باشد. اما امروزه به علت شبکه های اجتماعی و توسعه ی راه های ارتباطی و اطلاعات سطح خواسته و نیاز های افراد متفاوت شده است. امروزه برای اینکه تاثیر گزار باشیم و یا بتوانیم مشتری های خود و دیگران را متقاعد کنیم نیاز به خلاقیت داریم.

۳- مشکلات فیزیکی

زمانی که خوابمان می آید و یا زمانی که گرسنه هستیم میزان تمرکز ما کم می شود در نتیجه نمی توانیم ایده های خلاقانه ای از خود بروز دهیم زیرا دیگر نیازهای اولیه ی خود هستیم.

پاره‌ای دیگر از دلایل و عوامل باز دارنده خلاقیت عبارتند از:

 • گمان اینکه مسئله تنها یک راه حل درست دارد.
 • سعی بر اینکه همیشه منطقی باشیم.
 • طاعت بی چون و چرا از قوانین.
 • ترس از ابهامات و علاقه به مشخص بودن همه چیز.
 • اصرار بر اینکه همیشه عملی فکر کنیم.
 • عدم تفریح و سرگرمی.
 • تخصص پیدا کردن تنها در یک کار..
 • تمایل به همرنگی با جماعت.
 • اعتقاد نداشتن به اینکه می‌توانیم خلاق باشیم.

حال سوال اینجاست:

 

چطور خلاق تر باشیم؟

۱- تصمیم بگیریم

اولین و ساده ترین و یکی از مهم ترین راه کارهای خلاق تر بودن این است که تصمیم بگیریم خلاق باشیم. همین که ما بخواهیم در هر موضوعی خلاقیت داشته باشیم، ذهن ما خلاق می شود. لازم نیست کارها و یا تغییرات بزرگی ایجاد کنیم.

هر روز از یک مسیر متفاوت به خانه برویم

سلام و احوال پرسی متفاوت

زنگ موبایل و صفحه موبایل خود را مرتب تغییر دهیم

چیدمان میز غذای متفاوت و یا سرو غذا  به گونه ای متفاوت

و بسیاری از کارهای روتین روزانه را نیز می توان به شیوه ای خلاقانه و متفاوت انجام داد

۲- تهیه لیست

در طول روز کارهای زیادی را می خواهیم انجام دهیم؛ ایده های زیادی به ذهنمان می رسد؛ اما چون آنها را یادداشت نمی کنیم، فراموش می کنیم. یکی از راه کارهای بروز خلاقیت تهیه لیست است. در زیر نمونه هایی از لیست هایی که می توانیم، تهیه کنیم آمده است.

 • چطور می توانم همسرم را خوشحال کنم؟
 • با چه روش هایی می توانم تبلیغات انجام دهم؟
 • چه بازی هایی می توانم با فرزندم انجام دهم؟
 • چگونه می توانیم هزینه های سازمان و شرکت را کاهش دهیم؟

۳- تجربه

غنی‌ترین منبع سوخت و عاملی است که موجب می‌شود انسان بتواند ایده‌های خلاقانه ارائه بدهد. تجربه را می‌توان از انجام کارهای متنوع و مخاطره انگیز، مسافرت مخصوصاً با شرایط سخت و مصیبت بار و به مکان‌های دور افتاده، تماس‌های شخصی با دیگران به ویژه کودکان، خواندن شرح حال افراد، تماشا کردن تلویزیون، گوش کردن رادیو و … به دست آورد.

۴- بازی‌های فکری

بازی و خلاقیت

حل معما، جدول، شطرنج، کلمات متقاطع، بیست سوالی‌ها، بازی در هوای آزاد، حل مسائل ریاضی بخصوص مسائل هندسه و احتمال که نوعی ورزش ذهنی هستند در تقویت قدرت تفکر مؤثرند.

۵- کوشش زیاد

آنچه موجب خلاقیت می‌شود، لزوماً هوش و نبوغ فوق‌العاده نیست بلکه کوشش مضاعفی است که افراد خلاق انجام می‌دهند تا مغز را به تصور وادارند. سخت کوشی و عادت کردن به کار و تلاش ما را در هنگام تولید ایده‌های خلاقانه یاری می‌کند.

۶- دانش

بروز ایده‌های نو نیاز به دانش فراوان دارد. در حقیقت دانش ماده اولیه تصورسازی است توسعه دائمی دانش و اطلاعات وسیع در بروز ایده‌های خلاقانه نقش بی بدیلی دارند.

۷- روحیه پرسش‌گری

 

پرسشگری باعث خلاقیت

تقویت روحیه پرسش گری و اینکه انسان از طرح سؤال‌های به ظاهر کودکانه واهمه نداشته باشد و سؤال‌های چالش‌برانگیز مطرح کند، باعث پرورش کنجکاوی در انسان می‌شود و ساختارشکنی قالب‌های ذهنی را تسریع می‌کند.

 

روش های بالا  نمونه هایی از روش های بروز خلاقیت است، شما از چه روش هایی برای بروز خلاقیت استفاده می کنید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *