آشنایی با انواع کسب و کار

معمولا انجام هر کاری مقدماتی دارد. برای راه اندازی یک کسب و کار نیز لازم است ابتدا مقدماتی انجام شود. در مقاله ۱۲ گام شروع کسب و کار می توانید با این اقدامات مقدماتی آشنا شوید. یکی از این اقدامات آشنایی با انواع کسب و کار است. مسلما زمانی که قصد شروع کسب و کاری را داریم ابتدا باید بدانیم که در کدام یک از انواع کسب و کار قصد فعالیت داریم تا به تبع آن نوع فعالیت و ایده های موجود را بررسی کنیم.

اما پیش از معرفی انواع کسب و کار لازم است تا بر تعریف خود کسب و کار نیز مروری داشته باشیم. کسب وکار در لغت به معنای خرید، فروش، تجارت یا به طور کلی هر فعالیتی است که منجر به کسب درآمد شود. به عبارت دیگر کسب و کار را می توان فعالیتی دانست که در آن تولید و خرید کالاها و خدمات با هدف فروش آنها را به منظور کسب سود انجام می گیرد.

مقاله مرتبط: مواردی که قبل از شروع یک کسب و کار باید در نظر گرفت

کسب و کار ها شامل انواع متنوع و متفاوتی هستند که پرداختن به همه آنها در این مقال نمی گنجد. اما به طور کلی کسب و کار ها را می توان در چهاردسته کسب و کار خانگی، اینترنتی، روستایی و خانوادگی تقسیم بندی کرد که در این مقاله قصد داریم تا شما را با آنها آشنا کنیم.

انواع کسب و کار : کسب و کار خانگی

انواغ کسب و کار : کسب و کار خانگی

به کسب و کارهایی که در محل سکونت و با استفاده از امکانات و وسایل آن ایجاد میشود کسب و کار خانگی گفته میشود. مزایای بیشمار این نوع از کسب و کار سبب شده است تا بسیاری از افراد برای داشتن یک شغل پاره وقت یا حتی دائم به سراغ آن بروند. از جمله مزایای کسب و کار های خانگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سادگی در راه ­اندازی
  • تناسب با اقشار مختلف
  • عدم ­نیاز به سرمایه زیاد برای شروع
  • ایجاد تعادل بین کار و زندگی
  • ساعات کاری انعطاف پذیر
  • امکان کار کردن به صورت پاره وقت

در مجموعه مقالات راه اندازی کسب و کار خانگی به قوانین، مزایا، ایده ها و چالش های این نوع از کسب و کار پرداختیم که برای آشنایی بیشتر می توانید آنها را مطالعه فرمایید.

انواع کسب و کار : کسب و کار اینترنتی

کسب و کار خانگی : انواع کسب و کار

گسترش دسترسی به اینترنت و محبوبیت چشمگیر فضای مجازی در بین مردم فرصت های شغلی بسیاری به وجود آمده اند. مهم ترین مزیت این فرصت های شغلی سرمایه بسیار کم مورد نیاز برای راه اندازی آن است. علاوه بر سرمایه کم مورد نیاز، مزایای دیگری مانند درآمد بالا، عدم ساعت کار معین برای کار و امکان کار در خانه از جمله سایر مزایای کسب و کار های اینترنتی به شمار می روند. البته پیش نیاز ورود به بسیاری از این مشاغل داشتن مهارت های حداقلی (و در برخی موارد تخصص) در زمینه وب است. در مقاله ۱۰ ایده برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی می توانید با برخی از این مشاغل آشنا شوید.

انواع کسب و کار : کسب و کار روستایی

کسب و کار روستایی : انواع کسب و کار

رواج مصرف گرایی و نیاز به محصولات ارگانیک و نیروی کار موجود در روستا ها در سال های اخیر منجر به گسترش کسب و کار های روستایی و ایجاد کسب و کار های جدید در روستا ها شده است. ماهیت کارآفرینی روستایی تفاوت زیادی با کارآفرینی در شهر ها ندارد و تنها تفاوت موجود در نوع کسب وکار است. کسب و کار های روستایی را می توان بکارگیری نوآورانه منابع و امکانات روستا در راستای شکار فرصت‌های کسب ‌و کار» تعریف کرد. از انواع کسب وکار های روستایی نیز می توان به کسب و کارهای کشاورزی، صنایع دستی، پرورش دام و طیور و ایجاد محیط های گردشگری اشاره کرد.

انواع کسب و کار : کسب و کار خانوادگی

کسب و کار خانوادگی: انواع کسب و کار

برای راه اندازی یک کسب و کار هیچ چیز بهتر از داشتن یک تیم مطمئن و همفکر نمی تواند باشد. اما یافتن یک تیم برای شروع همکاری معمولا کار چندان آسانی هم نیست. به همین دلیل شروع یک کسب و کار با همکاری خویشاوندان و به صورت خانوادگی می تواند مزیت بزرگی برای موفقیت کسب و کار شما محسوب شود. بنابراین کسب و کار خانوادگی را می توان کسب و کاری دانست که صاحبان آن رابطه خویشاوندی با یکدیگر دارند. در مقاله ۵ ایده برای راه اندازی یک کسب و کار با سرمایه کم می توانید با ایده هایی برای راه اندازی یک کسب و کار خانوادگی آشنا شوید.

مقاله مرتبط: کار گروهی؛ ویژگی های کارآفرینان

 

بسیاری از انواع کسب و کار های معرفی شده در بالا مرز باریکی با یکدیگر دارند. برای مثال بسیاری از  کسب و کار های اینترنتی میتوانند به نوعی کسب و کار خانگی نیز محسوب شوند. بعد از آشنایی با انواع کسب و کار در این مقاله حالا بسته به روحیه، توانایی و شرایط خود می‌توانید یکی از انواع این کسب و کارها را انتخاب کنید. سؤالات و نظرات خود را پیرامون این مقاله با ما در میان بگذارید و اگر این مقاله برای شما مفید بود آن را با دوستانتان نیز به اشتراک بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *