ارتباط با ما: info@arahimi.ir

دنبال کردن :
بالا

۳ گام ابتدایی برای عملی کردن ایده هایتان

شما یک ایده دارید؟ حالا باید چه کارهایی انجام دهید؟

۳ گام نخست برای عملی کردن ایده‌تان لازم است

شما ایده‌ی جالب و تکان‌دهنده‌ای دارید که جهان را تغییر می‌دهد، چطور اجرایی‌اش کنید؟

زمانی را به یاد می‌آورم که من و شریک تجاری‌ام یک طوفان فکری داشتیم و با یک ایده‌ی عالی روبه‌رو شدیم و این خیلی هیجان‌انگیز بود؛ اما بعد از سه سال کار کردن بر روی آن استارت آپ (یک نرم‌افزار تجارت الکترونیک مدرن دربارۀ صادرات و واردات) الآن متقاعد شده‌ام که مواجه با یک ایده و پیدا کردن یک ایده قسمت ساده‌ی کار است. درواقع چالش واقعی در این است که ایده را اجرایی کنیم.

اما خوش‌شانسی شما در این است که افراد دیگری قبلاً این مسیر را طی کرده‌اند، بنابراین روی ایده‌تان باقی بمانید و این سه‌گام را برای عملی کردن ایده‌تان دنبال کنید:

 

مطالعه بازار و تحقیق بازار

 

اولین قدم برای معتبر ساختن ایده‌تان مطالعه بازار است. تحقیق در مورد چشم‌انداز رقبا و همچنین پرسش این دو سؤال از خود:

 • چرا افراد دیگری قبل از من اقدام به چنین عملی نکرده است؟
 • چرا من می‌توانم این کار را بهتر از دیگران انجام دهم؟

زمانی که شما در حال تجزیه‌وتحلیل پاسخ این دو هستید آگاه باشد که برای اجرایی شدن ایده‌تان چقدر پول لازم دارید، این مهم نیست که شما چقدر هیجان‌زده شده‌اید برای ایده‌تان، شما می‌خواهید مطمئن شوید که ایده‌تان سودآور باشد. مهم‌ترین اقدامی که در گام اول باید انجام دهید این است که سایز بازار خود را مشخص کنید. اگر ایده شما نیاز به بازار بزرگ‌تری دارد و شما توقع بازار کوچکی دارید، فکر کنید که چگونه می‌توانید ایده‌ی خود را با بازار وفق دهید.

بعد از انجام این کار، شما باید شروع به نقشه‌برداری از ایده‌تان بکنید، مشخص کنید محصولات شما چگونه به نظر می‌رسند؟ مشتریان بازار شما چه کسانی هستند؟ و استراتژی توزیع شما چیست؟…اگرچه این موارد وقت زیادی از شما می‌گیرد ولی در مشخص کردن محصول به شما کمک فراوانی می‌کند.

یک تیم بسازید

یکی از جنبه‌های دلهره‌آور و مشکل کارآفرینی این موضوع هست که شما به‌طور فیزیکی چگونه از پس این‌همه کار برمی‌آیید؟ درواقع موضوع مهمی که شما باید بدانید این است که شما به‌تنهایی قادر به انجام تمام‌کارها نیستید و شاید بهتر باشد که در قسمت‌هایی که مهارت ندارید، با افرادی شریک شوید که به‌اندازه کافی در آن قسمت مهارت و تجربه‌دارند.

زمانی که شما در حال مکتوب کردن و نقشه‌برداری از ایده‌تان هستید باید یک فهرستی از مهارت‌هایی که برای عملی ساختن ایده‌تان لازم است تهیه کنید. برای مثال: آیا شما به یک برنامه‌نویس احتیاج دارید؟ به یک شخصی که درون و بیرون آن صنعت را بشناسد؟…سپس، به افراد و گزینه‌هایی فکر کنید که می‌توانند در پیدا کردن تیم به شما کمک کنند. به‌عنوان نمونه سایت LINKDIN بهترین منابع هستند.

زمانی که شما شروع به ساخت تیم می‌کنید اولین سؤالی که با آن مواجه می‌شوید این است: چطور حقوق افراد را قبل از اینکه درآمدی داشته باشم، پرداخت کنم؟ یکی از گزینه‌ها شریک کردن افراد است. هیچ‌کس به‌طور رایگان حاضر به انجام کاری نیست؛ اما کار در یک استارت آپ همان‌طور که برای شما خوشایند است ممکن است برای دیگران نیز به علت پتانسیل موفقیت‌های بزرگ‌تر و چشم‌اندازی که از فروش آینده دارند، خوشایند باشد.

اجرایی کردن ایده

همان‌طور که شما در حال ساخت تیمتان هستید باید بر روی ایده‌هایتان هم کارکنید. یک اشتباه رایج که عموماً کارآفرینان با آن مواجه هستند، این است که آن‌ها فکر می‌کنند، کالایی که تولید می‌کنند باید به‌صورت عالی و بدون هیچ‌گونه عیب و نقصی راهی بازار شود و در معرض دید عموم قرار گیرد؛ اما اکثر کارآفرینان پخته و باتجربه توصیه می‌کنند که کالایی با حداقل کارایی و با ساده‌ترین و ارزان‌ترین اقلامی که ممکن است تولید کنید، سپس شما می‌توانید آن را امتحان کنید و مشکلات و نواقص آن را به‌مرور برطرف کنید.

ما شروع به تولید یک نمونه اولیه از محصول برای ارائه به مشتریان بالقوه و شرکای خرده‌فروشمان کردیم. این کار نه‌تنها باعث شد که چیزهای زیادی یاد بگیریم بلکه بازخوردهای بسیار خوبی در مورد محصول نیز به دست آوردیم.

به یاد داشته باشید هر زمان که شما محصولی را به نمایش می‌گذارید، شما چیزهای زیادی رو یاد می‌گیرید. ممکن هست محصول شما عالی و مناسب بازار باشد و یا دارای کمبودهای فراوان و یا حتی چیزی بین این دو، به‌هرحال دانستن این نکات به شما خیلی کمک می‌کند.

همه‌ی این اقدامات از شما وقت و انرژی زیادی می‌گیرد حتی شاید بیشتر از آن چیزی که شما فکرش را بکنید. هیچ‌کس نمی‌گوید که شروع یک کسب‌وکار و راه‌اندازی یک شرکت کار آسانی است؛ اما اگر ایده‌ای دارید که نمی‌توانید صبر کنید تا خودش به زندگی‌تان وارد شود، این را از من بپذیرید که: رفتن به سمت ایده‌تان و تبدیل کردن آن به واقعیت، ۱۰۰% ارزش دارد.

2 نظرات
 • مصطفي
  ۱۳۹۶-۰۱-۳۰ در ۶:۰۶ ب.ظ

  ممنون از مقاله بسيار خوبتان
  استاد آرحيمي اگر در مقاله اي كتابي براي تيم سازي معرفي كنيد، خيلي خوشحال و ممنون مي شوم. من در حال راه اندازي كسب و كارم هستم و تيم سازي يك دغدغه بزرگ من شده است.
  سپاسگزارم از شما

ثبت دیدگاه