ارتباط با ما: info@arahimi.ir

دنبال کردن :
بالا

۱۲ گام شروع کسب و کار

۱۲ کاری که قبل از شروع کسب و کار باید انجام بدهیم

شروع یک کسب و کار امر بزرگ و پرریسکی است. راه ساده ای نیست و اغلب دارای جزئیاتی است که هر گز به آن توجه نکرده اید.البته نمی خواهم که شما را ناامید کنم اما بایستی با دید باز یک کسب و کار را شروع کنید. چه بسیار افرادی که یک کسب و کار را شروع کردند به امید اینکه کارفرمای خویش باشند و هر موقع خواستند به سر کار بروند  اما بعد از مدتی کوتاه متوجه می شوند که سخت در اشتباه بوده و کاش با توجه بیشتر به توصیه های کارآفرینان و اهل فن کسب و کار را شروع می کردند. فکر می کردند که می توانند سوار بر کسب و کار شوند و تمام مسائل را مدیریت کنند و تنها به تخصص شان تکیه کردند اما بعد از شروع کار متوجه می شوند حتی روزهای تعطیل هفته را هم دارند کار می کنند اما هنوز که هنوز است نمی توانند کسب وکار را به خوبی مدیریت کنند و در واقع کسب و کار بر صاحب آن سوار است و باقی قضایا…
قبل از اینکه بخواهید کسب و کار خود را شروع کنید، می توانید از توصیه های بهترین کارآفریننان استفاده کنید.

در این مقاله به توصیه های مهمی از زبان کارآفرینان موفق که طعم شکست را بارها چشیده اند می پردازیم.

گام اول شروع کسب و کار : تحقیقات گسترده انجام بدهید

یکی از کارهایی که قبل از شروع یک کسب و کار لازم است انجام بدهید، انجام تحقیقاتی در زمینه رقابتی است. چون شما ایده ی فوق العاده ای دارید به این معنا نیست که دیگران همین ایده را نداشته اند. اگر نتوانید چیزی بهتر یا ارزان تر نسبت به رقبای خود پیشنهاد دهید، باید درباره شروع کسب کار خود تجدید نظر کنید.

گام دوم شروع کسب و کار : سازمان دهی شده عمل کنید

کلید شروع یک کسب و کار جدید سازمان دهی است. افراد زیادی انگیزه و ایده جدیدی دارند، اما به دلیل نداشتن سازمان دهی نمی توانند آن را پیگیری و دنبال کنند. مالکان کسب و کارهای کوچک خواهان انجام کارهای زیادی هستند، بدون اینکه سازمان دهی شده باشند. در این شرایط خواهید دهید که بدون انجام کاریی در جهت های مختلف کشیده می شوید.

گام سوم شروع کسب و کار : از خود بپرسید چرا؟

هر کارآفرینی باید بتواند این سوال را پاسخ دهد: “چرا این کار را انجام می دهید؟” به نظر یک سوال ساده است، اما به ناچار زمان هایی وجود دارد که دچار اشتباه می شوید، ناامید می شوید و لازم است به خودتان یادآوری کنید که چرا این کار را انجام می دهید. به عنوان یک کارآفرین، رشد و ساختن فرایندی است که هرگز تمام نمی شود. تمرین کنید که بر روی اهداف پروژه و اهداف شخصی خود متمرکز باشید.

گام چهارم شروع کسب و کار : مشاور داشته باشید

اولین چیزی که می توان به صاحبان کسب و کارهای جدید گفت این است که باید مشاور یا مربی داشته باشند. به عنوان کارآفرین یک سال و نیم است که مربی دارم و به نظرم این بهترین تصمیمی است که گرفته ام. بدون کمک او نمی توانستم شرکتم را رشد دهم و بهترین تصمیم ها را بگیرم. چندی پیش با آقای مهدی صفایی یکی از کارآفرینان جوان که توانسته سه سال مدوام بهترین کارآفرین ایران شود صحبت می کردم و گفتگویی داشتم که ایشان هم می گفت حتما یک پیر(مشاور) برای خودتان داشته باشید تا زمان های بحرانی و حساس که به آن احتیاج دارید از آن استفاده کنید.

گام پنجم شروع کسب و کار : بازار هدفتان را بررسی کنید

یک گروه متمرکز از جمعیت هدفتان را برای سرویس با محصول خاص بررسی کنید. ضروری است که نیازهای مشتریان را برآورده کنید، نه نیازهای خودتان را.با این کار از فرایند تصمیم گیری مشتری آگاه می شوید و نیاز به آزمایش بیشتر در مراحل بعدی ندارید.

گام ششم شروع کسب و کار : به دنبال توصیه های قانونی باشید

اگر تنها یک چیز باشد که بخواهم به تمام کارآفرینان قبل از شروع یک کسب و کار توصیه کنم، آن جست و جوی مشاوره قانونی است. اغلب فکر می کنیم مشاوره قانونی برای زمانی است که دچار دردسر شدیم، اما پیشگیری و آماده سازی فعال قانونی می تواند بهترین راه موفقیت طولانی مدت کسب و کارتان باشد. هنگامی که بعد از برخوردن به مشکل به دنبال مشاوره قانونی می روید، اغلب بسیار دیر است و در کوتاه مدت و بلند مدت کسب و کارتان را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر قبل از شروع کسب و کار به دنبال مشاوره قانونی باشید می تواند بعدا بازدهی زیادی داشته باشد زیرا قبل از دچار مشکل شدن آن را دور می زنید.

گام هفتم شروع کسب و کار : اعتبار حسابتان را افزایش دهید

تا آنجا که می توانید امتیاز اعتبار حسابتان را در بانک ها  بالا نگه دارید، به جز طلاق، هیچ رویداد دیگری در زندگی نمی تواند هم چون شروع کسب و کار این چنین امتیاز اعتبار حسابتان را تحت تاثیر قرار بدهد. احتمالا با شروع کار بدهی های زیادی خواهید داشت. بنابراین بهتر است از طریق پس اندازهایتان مخارج زندگی شخصی را تامین کنید. اگر امتیاز اعتبار حسابتان در بانک چندان بالا نباشد، تنها می توانید وام های کمتر با بهره بیشتری بگیرید. اگر بخواهید کسب و کاریی را شروع کنید، امتیاز اعتباریتان را افزایش بدهید تا بتوانید به اندازه نیازتان وام بگیرید.

گام هشتم شروع کسب و کار : حسابدار داشته باشید

زمانی که در سال ۱۳۸۷ کسب و کار خودم را شروع کردم به طور تمام وقت کار می کردم، اما قبل از شروع کارهای پایه زیادی انجام دادم، و استفاده از حسابدار یک مرحله مهم بود. حسابدار کمک کرد بفهمم از دیدگاه سودآوری چه کارهایی لازم بود انجام دهم، هم چنین جزئیات مالی و مالیاتی را به من نشان داد.

گام نهم شروع کسب و کار : ایجاد شبکه

اولین چیزی که در فکر کردن به یک کسب و کار جدید باید انجام دهید، درک تعهد لازم است. باید با کارآفرینان زیادی صحبت کنید، مخصوصا کسانی که موفق شده اند و شکست خورده اند و دوباره شروع کردند. برای اینکه تجربه آنها مفید باشد باید کارشان جدید باشد، چون می توانند زمینه مناسبی برای تلاشتان به شما ارائه دهند. مهم ترین توصیه هایی که می توانید به دنبال آن باشید، تاثیر کارشان بر روی امور مالی، روابط شخصی، سلامت، ثبات احساسی و اعتماد بنفس است.

 

گام دهم شروع کسب و کار : قوانین مالیاتی خود را بشناسید

باید در زمینه مالیات و هزینه ها شرکت توجیه بشوید. برای اینکه بتوانید مالیات را به موقع پرداخت کنید باید بدانید لیست سیاهه پرداختتان چقدر است. زمان بندی به لیست پرداختی شما بستگی دارد. هم چنین باید مالیات های تجاری دیگر هم چون شهر، منطقه و ملک را در نظر بگیرید. یک لیست برای تمام پرداخت ها وجود ندارد، باید سازمان دهی شده باشید و در طول زمان به این لیست برسید. با فراموش کردن و پرداخت دیرهنگام این هزینه ها افزایش پیدا می کنند.

گام یازدهم شروع کسب و کار : برای همه چیز آماده باشید

مهم ترین چیزی که مالکان کسب و کارهای کوچک باید خود را برای آن آماده کنند، برنامه ریزی برای رکودهای دوره ای مثل همین  رکود چند ساله ای که گریبان شرکت های زیادی را گرفت و در فعالیت ها و بازده آن کسب و کار تاثیرگذار هست. هنگامی که نمی توانید محصول خود را بفروشید یا سرویس ارائه کنید، کارهای زیادی می توان انجام داد. تهیه لیست فعالیت های بازاریابی، تماس پایه با مشتریان، سازمان دهی فایل ها و دفتر. رکود در کسب و کار فرصتی برای برنامه ریزی و پیشرفت است. هم چنین، سودهی به صورت موردی است. جریان نقدینگی همیشگی نیست اما هزینه ها همیشه وجود دارند. مالکان کسب و کارهای کوچک باید از ابتدا با ذخیره در حساب یا توانایی کسب اعتبار از بانک  شروع به کار کنند.

گام دوازدهم شروع کسب و کار : به استراتژی خروجتان فکر کنید

به جز ایمان و سرسختی یکی از مولفه های مهم دیگر استراتژی خروج است. اگر تمام چیزها شکست بخورد باید بتوانم بخش اعظم موجودی خود را بفروشم، و تنها هزینه کمی را از دست بدهیم

1نظر
  • مسعود زارعی
    ۱۳۹۶-۰۵-۱۶ در ۸:۴۹ ب.ظ

    سلام و تشکر از نوشته‌ی خوبتان
    راهکارهای مفید و موثر در شروع کسب و کار!

    باز هم ممنون

ثبت دیدگاه