ارتباط با ما: info@arahimi.ir

دنبال کردن :
بالا

۱۲ فیلمی که هر کارآفرین باید ببیند

فیلمی که هر کارآفرین باید ببیند

بدون شک پیدایش صنعت فیلم و سینما یکی از مهم ترین اتفاقات عصر حاضر است که از جایگاه ویژه ای نیز در بین افراد جامعه برخوردار است. همین جایگاه ویژه سبب شده است تا اهمیت انتخاب فیلم مشخص شود چرا که به تجربه ثابت شده است که فیلم ها نیز مانند کتاب ها می توانند تاثیرات زیادی را در زندگی انسان و تفکرات او بر جای بگذارند.

فیلم خوب می تواند انسان را از پرتگاه ناامیدی به سوی امید هدایت کند و فیلم نامناسب هم می تواند به همان نسبت تاثیر سو بر انسان داشته باشد. داشتن امید برای ادامه زندگی از مهم‌ترین نیازهای بشری است. در شرایط سخت و نفس گیر امید نقشی تعیین کننده در سرنوشت انسان‌ها پیدا می‌کند، تا جایی که داشتن یا نداشتن آن می‌تواند به ادامه حیات یا نابودی یک انسان منجر شود. امید یکی از عناصر مهمی است که معمولا سازندگان فیلم های سینمایی مورد توجه قرار می دهند. گاه امید به عنوان یک موضوع پنهان و درونی در فیلم حضور دارد و گاه در بعضی فیلم‌ها سرنوشت قهرمان فیلم و کل داستان به داشتن یا نداشتن امید در او برمی‌گردد.

بی شک بسیاری از ما در زندگی دورانی را داشته ایم که به دلایل مختلف اسیر ناامیدی شده باشیم یا ممکن است امروز در این شرایط قرار داشته باشیم. البته زمانی که صحبت از ناامیدی می شود بدین معنا نیست که ما آماده خودکشی باشیم بلکه خیلی از اوقات ما در راه رسیدن به اهداف خودمان زمانی که با مانع بزرگی رو به رو می شویم ممکن است دچار این حالت شویم.

کارآفرینان، قشری از جامعه هستند که شاید این شرایط را بیش از سایرین در زندگی تجربه کنند چرا که مسیر حرکت به سوی ایجاد یک کسب و کار جدید و به ثمر رساندن ایده ها، معمولا کار خیلی آسانی نیست و اصطلاحا می گویند« تا گوساله گاو شود، دل مادرش آب شود». برای حرکت در مسیر کارآفرینی و رساندن یک ایده ای به درآمد زایی، سختی های بسیاری را باید تحمل کرد و ممکن است در این مسیر دچار یاس و نا امیدی نیز شویم. در این مواقع است که دیدن فیلم هایی در مورد کارآفرینی و سرگذشت کارآفرینان و سختی هایی که آنها در طول مسیر حرکت به سوی موفقیت تحمل کرده اند می تواند کار ساز و کمک کننده باشد.قصد داریم تا شما را با ۱۲ فیلمی که می تواند در مسیر کارآفرینی شما را یاری کند آشنا کنیم

در این مقاله و مقاله بعد به دوازده فیلمی که هر کارآفرین باید ببیند خواهیم پرداخت.

فیلم کارآفرینی

فیلمی که هر کارآفرین باید ببیند

 1. استارتاپ دات کام (com):

استارتاپ دات کام  مستندی است از فراز و نشیب های استارتاپ دو کارآفرین به نام های توزمان (kaleil Isaza Tuzman) و تام هرمان (Tom Herman)، که با تاسیس یک شرکت نوپا به نام govWorks.com موفق به کسب درآمد ۶۰ میلیون دلاری از رسانه های تعاملی Hearst ،KKR و صندوق سرمایه‌گذاری نیویورک و Sapient می شوند.

این فیلم که در سال ۲۰۰۱ ساخته شده است  همچنین روایتی است از شکست دو کارآفرین در طی سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰ که علاوه بر ارائه داستان یک کارآفرینی موفق، افول آن را نیز روایت می کند و از این حیث می توان برای آن اهمیت زیادی قائل شد. به طور کلی استارتاپ دات کام توانسته است روایتگر رونق و رکود دوره دات کام، افزایش سرمایه، مدیریت رشد، مهارت های کارآفرینی و همچنین داستان هشداردهنده‌ای را در خصوص تهدید دوستی‌ها به واسطه شراکت در کسب و کار باشد

فیلم کارآفرینی

فیلمی که هر کارآفرین باید ببیند

 1. محیط اداره (Office Space)

برای بسیاری از ما  استخدام در یک اداره یکی از مهم ترین اتفاقات و موفقیت های زندگی تلقی می شود اما پس از استخدام و پس از مدتی که از کار کردن در اداره می گذرد  تعداد کمی از افراد همچنان مشتاق به کار می مانند و اکثرا از شرایط کار کارمندی ناراضی هستند. اگر امروز در مرحله ای از زندگی هستید که بین کار کارمندی و کارآفرینی یکی را می خواهید انتخاب کنید بهتر است قبل از انتخاب فیلم محیط اداره را ببینید تا روزی کارتان به شورش و اعمال خلافکارانه نکشد و سر از زندان در نیاوردید!

فیلم محیط اداری، محصول سال ۱۹۹۹ و در ژانر کمدی است. داستان فیلم  در مورد کارمند به نام پیتر گیبسون (با بازی ران لیوینگستون) است که از کار کارمندی خسته شده است و همچنین از رفتار ها و بداخلاقی های رییس اداره به سوتوح آمده و تصمیم میگیرد با شورش و انجام کار های خرابکارانه انتقام خود را از وضع موجود بگیرد.

یکی از نکات مهم در مورد این فیلم آن است که یکی از ویژگی های اصلی هر کارآفرین را به تصویر می کشد و آن هم تحمل نکردن کارمندی، گوش به فرمان بودن، کار از ۷ صبح تا ۲ عصرو سپری کردن عمر در اتاق های تاریک و کوچک اداره است و کارگردان مایک جاج، توانسته است به خوبی تصویری از مشکلات کار کارمندی را ارائه کند. همچنین جنبه دیگری از این فیلم هم با به تصویر کشیدن رفتار نامناسب رییس اداره با کارمندان می تواند با نشان دادن رفتار های اشتباه این رییس اداره، اهمیت رفتار مناسب در محیط کار، رهبری، تکنیک های تیم سازی و حفظ پرسونل را نشان دهد

فیلم کارآفرینی

فیلمی که هر کارآفرین باید ببیند

 1. گلنگری گلن راس (Glengarry Glen Ross)

جمله ای هست که به طور عامیانه در بین کسانی که در بازار و یا در تجارت دستی دارند استفاده می شود و آن این است که « در تجارت باید گرگ بود». داستان فیلم گلنگری گلن راس نیز سعی دارد تا روایتگر بی رحمی های دنیای تجارت باشد.

فیلم گلنگری گلن راس در سال ۱۹۹۲ و توسط کارگردان  جیمز فولی ساخته شده است. این درام محصول ایالات متحده آمریکا، در طول سال های ریاست جمهوری دونالد ریگان می گذرد  و  سعی دارد تا بخشی از تلخی های بحران اقتصادی آن دوران را به تصویر بکشد. داستان فیلم روایت چهار بازاریاب  است که در یک بنگاه معاملات ملکی کار می کنند صاحب بنگاه ملکی تصمیم می گیرد تا بین آنها مسابقه ای را ترتیب دهد به اين ترتيب که در اين رقابت هرکدام‌شان نفر اول شد يک ماشين کاديلاک الدارادو  برنده مي‌شود، نفر دوم يک مجموعه‌ي چاقوي مخصوص استيک، و نفرات سوم و چهارم نيز اخراج مي‌شوند. و این موضوع سبب می شود تا  این چهار نفر به هر ترتیبی که هست تلاش کنند تا شغل خود را حفظ کنند و در راه جذب مشتری و بستن قرار داد از همه شیوه ها بهره بگیرند.

اما از جمله نکات مهم این فیلم که باعث می شود یک کارآفرین وقت خود را برای دیدن آن اختصاص دهد می توان به این نکته اشاره کرد که در این فیلم سعی شده تا با ارائه نگاهی واقع بینانه به بی رحمی ها، دروغ ها و خیانت هایی که ممکن است بر سر راه یک کارآفرین قرار بگیرد اشاره کند. همچنین این فیلم می تواند دارای نکاتی در مورد نحوه مذاکرات، تکنیک های فروش، مدیریت ارتباط با مشتری نیز برای کارآفرینان باشد

فیلمی که هر کارآفرین باید ببیند

 1. وال استريت –(Wall Street)

اگر سریال ایرانی زمانه را به یاد داشته باشید، در این فیلم شخصیت اصلی فیلم یعنی بهزاد که به تازگی شرکتی در زمینه تبلیغات را تاسیس کرده است با چالش بزرگی بین اخلاق و ثروت درگیر است به نحوی که برای پیشبرد بسیاری از اهداف خود باید از راه های غیر اخلاقی مانند رشوه و فساد مالی استفاده کند اما تصمیم می گیرد اخلاق را سرلوحه کار خود قرار دهد. از این جهت می توان  به نوعی وال استریت را نیز مشابه فیلم زمانه دانست.

وال استریت محصول سال ۱۹۸۷ ایالات متحده به نویسندگی و کارگردانی الیور استون ساخته شد. فيلم روایتگر داستان زندگي يک کارگزار جوان و جاه‌طلب بورس به نام باد فاکس(چارلی شین)  است که ميل شديدي به موفقيت کسب و کار خودش  دارد و با تصمیم هایی غیر قانونی و غیر اخلاقی سعی دارد تا به هدف اصلیش یعنی تبدیل شدن به سرمایه‌گذاری کثیف همانند گکو برسد. کارگردان الیور استون در این فیلم سعی دارد دو روی تجارت را به مخاطب نشان دهد که یک روی آن گوردون گکو (با بازی مایکل داگلاس) است که با شعار «حرص و طمع خوب است» به یکی از منفورترین شخصیت‌های تاریخ سینما تبدیل شده است و دیگری پدر فاکس که راه های اخلاقی را ترجیح می دهد. در واقع می توان گفت این فیلم چالش و انتخاب از بین دو راه است یکی اخلاق و دیگری پول و ثروت از هر راهی.

این فیلم از این جهت می تواند برای کارآفرینان مفید باشد که آنها را برای این چالش بزرگ دنیای تجارت آماده می کند اینکه آیا باید اخلاق را فدای پول و ثروت کرد یا می توان با حفظ اخلاق به ثروتی معقول نیز دست یافت. همچنین نکته مهم دیگر آن است میزان موفقیت یک کارآفرین را نباید تنها با میزان ثروت کسب شده توسط او سنجید. از جمله سایر موضوعاتی که در این فیلم پوشش داده شده می توان به امور مالی شرکت، مدیریت پورتفوی، بازار سرمایه، اصول قانون سرمایه گذاری، ادغام و خرید شرکت ها، ارزش گذاری شرکت و اخلاق کاری اشاره کرد.

فیلمی که هر کارآفرین باید ببیند

 1. چگونه در تبلیغات پیشی گرفت (How to Get Ahead in Advertising)

چگونه در تبلیغات پیشی گرفت در ژانر کمدی- فانتزی و به کارگردانی بروس رابینسون ساخته شده است. این فیلم محصول انگلستان توانسته است با بازی بسیار خوب بازیگرانی همچون ریچارد ویلسون، ریچل وارد و… به فیلمی موفق در زمینه تبلیغات و کارآفرینی تبدیل شود.

داستان این فیلم نیز در مورد زندگی دنیس دیمبلبی یک مدیر تبلیغاتی باهوش است که نمی تواند شعاری برای فروش یک کرم ضد جوش انقلابی پیدا کند. وسواس او نه تنها بر روی رابطه اش با همسر، دوستان و رئیسش تاثیر می گذارد، بلکه تاثیراتی نیز بر روی بدن او می گذارد و… این فیلم می تواند در زمینه تبلیغات و بازاریابی برای کارآفرینان مفید باشد.

 1. فیلمی که هر کارآفرین باید ببیند

فیلمی که هر کارآفرین باید ببیند

 1. شبکه ی اجتماعی(The Social Network)

برایان ترسی نویسنده معروف در کتاب اعتماد به نفس به قانونی اشاره می کند که نام آن قانون تکرار و تقلید است. این قانون بیان می کند که « اگر شخص دیگری توانسته باشد در حرفه شما به کمال برسد شما هم می توانید. تنها کاری که لازم است انجام دهید، تکرار کار های اوست تا همان نتایج را به دست آورید.» شما نیز اگر بخواهید یک کارآفرین موفق شوید ابتدا باید به مسیری که کارآفرینان موفق طی کرده اند نگاه کنید و فیلم شبکه اجتماعی یکی از همین فیلم ها است.

این فیلم درام  که به کارگردانی دیوید فینچر در سال ۲۰۱۰ در ایالات متحده آمریکا تولید شده است به روایت داستان زندگی و کارآفرینی مارک زوکنبرگ موسس شرکت فیسبوک می پردازد. این فیلم در سال ۲۰۱۱ در هشتاد و سومین دوره مراسم اسکار برنده جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی، جایزه اسکار برای بهترین تدوین فیلم و بهترین موسیقی اوریژینال شد.

دیدن این فیلم به تمامی کارآفرینان پیشنهاد می شود چرا که این فیلم توانسته است روایت بسیاری زیبایی از روز های حضور زوکنبرگ در دانشگاه هاروارد تا تاسیس تبدیل فیسبوک به یکی از مهم ترین و برترین شبکه های اجتماعی.

 

7 نظرات
 • ولی بختیاری
  ۱۳۹۶-۰۳-۱۴ در ۱۱:۱۱ ب.ظ

  با سلام
  امیدوارم که وقت نیز نمایم که این فیلمهائی را که فرمودید، حتما ببینم.
  ممنون از شما

 • پروين شيربيشه
  ۱۳۹۶-۰۳-۱۵ در ۱۲:۳۲ ق.ظ

  با سلام و تشكر از مطالب خوب سايت شما
  برايتان آرزوي موفقيت دارم

 • محمدحسین غلامی
  ۱۳۹۶-۰۳-۱۵ در ۸:۲۷ ق.ظ

  سلام استاد وقت بخیر
  کاملا با شما موافق هستم هر کارآفرینی باید این فیلم ها را ببیند.

 • سیف
  ۱۳۹۶-۰۳-۱۵ در ۳:۰۳ ب.ظ

  با سلام
  بسیار عالی بود موفق باشید
  سیف

 • علی فلاح پور
  ۱۳۹۶-۰۳-۲۹ در ۸:۱۵ ق.ظ

  ممنونم. برای من که عاشق فیلم دیدن هستم خیلی لذت بخشه که فیلمهایی که دیگران دیدن و بهم معرفی میکنن رو مشاهده کنم.
  از فیلمهای بالا فقط فیلم Social Network رو دیدم و حتما بقیه فیلمها رو هم توی همین هفته میبینم.
  ممنون میشم ازین دست پستها باز هم داشته باشید توی سایتتون.
  با تشکر

 • سید محمد حسین علوی
  ۱۳۹۶-۰۴-۰۸ در ۶:۴۱ ب.ظ

  سلام ممنون بابت فیلمهای خوبی که معرفی کردین . مدتهاست دنبال این مدل فیلمها می‌گشتم . حتما تهیه می‌کنم و می‌بینم

ثبت دیدگاه