ارتباط با ما: info@arahimi.ir

دنبال کردن :
بالا

۱۰ بانوی کارآفرین ایرانی

۱۰ بانوی کارآفرین ایرانی

كشورها و سازمان‌های بین‌المللی به اين نتيجه رسیده‌اند كه توسعه‌ی كارآفريني زنان تأثيري مثبت و مستقيم در بسياري از فعالیت‌های مختلف كشورها داشته است. ازیک‌طرف سبب توسعه‌ی اقتصادي و ايجاد فرصت‌های شغلي می‌شود و از طرف ديگر می‌تواند سبب بهبود وضعيت اجتماعي، فرهنگي و بهداشتي زنان و خانواده‌های آنان شود.

نیمی از جمعیت ۲.۴ میلیارد نیروی کار در جهان را زنان تشکیل می‌دهند. در کشور خودمان ایران نیز بیش از نیمی از دانشجویان دانشگاه‌ها و همچنین تعداد زیادی از کارمندان زنان هستند. اما جالب‌تر آن است که بدانید بر اساس نتایج به‌دست‌آمده از تحقیقات دیدبان جهانی کارآفرینی، از هر ۱۰۰ نفر در جهان، ۷ زن کارآفرین می‌شوند.

زنان کارآفرین زیادی از دل جامعه ایران سر برآورده‌اند و توانسته‌اند باوجود همه موانعی که بر سر راه زنان کارآفرین وجود دارد، از محدودیت‌ها فرصت ساخته و به موفقیت برسند. در این قسمت اول این مقاله و قسمت دوم سعی داریم تا به معرفی ۱۰ کارآفرین برتر زن ایرانی بپردازیم.

بهناز آریابانوی کارآفرین بهناز آریا، مدير آموزش موسسه کهکشان و کارشناس امنيت اطلاعات و شبکه:

بهناز آریا یکی از زنان مدیر ایرانی درزمینهٔ IT است. او در حدود ۱۶ سال پیش اولین مدرسه آموزش IT ایران را بانام مؤسسه فنّاوری «کهکشان» تأسیس کرد. مؤسسه کهكشان به‌ تدريس دوره‌هاي تخصصي IT كه مدارك بين‌المللي دارند مانند دوره‌هاي مايكروسافت، سيسكو، لينوكس و… مي‌پردازد و عمده گرايش این مؤسسه، به سمت امنيت اطلاعات و شبكه است. سال ۸۷ نیز بهناز آریا شرکت «كهكشان مشاور ايمن» را تأسیس کرد که فعالیت اصلی این شرکت، مشاوره و اجراي مباحث امنيت اطلاعات و شبكه است و خود او نیز مدير بخش ISMS و ISOهاي IT شرکت است. آریا در مورد ایده اصلی تأسیس شرکت کهکشان مشاور ایمن می‌گوید:

« عقيده ما در كهكشان اين است كه يك مدرس صرفاً نبايد كار تدريس انجام دهد بلكه بايد در پروژه‌هاي اجرايي هم شركت كنند تا دانش عملي هم داشته باشند. درنتیجه مدرسان ما هم تدريس مي‌كنند و هم دانش عملي دارند و از طرفي، به دانشجويان مشاوره مي‌دهند. ما ديديم روزبه‌روز تقاضا براي مشاوره بيشتر مي‌شود. خوب تقاضا وجود داشت درنتیجه دو سال و نيم پيش با همراهی خود اساتيد ،شركت كهكشان مشاور ايمن را راه‌اندازي كرديم. در اين شركت كار مشاوره و اجراي پروژه‌هاي امنيت اطلاعات و شبكه را انجام مي‌دهيم. اكثر مدرسان كهكشان در كهكشان مشاور هم فعاليت دارند. اين موسسه هم به ما كمك مي‌كند تا به تقاضاهاي موجود پاسخ دهيم هم خودمان و اطلاعاتمان را به‌روز نگه‌داریم»

نکته جالب‌توجه در مورد خانم آریا این است که ایشان تا نوجوانی از کامپیوتر بیزار بوده‌اند و حتی زمانی که در دانشگاه هم رشته کامپیوتر قبول می‌شوند اما ترجیح می‌دهند میکروبیولوژی بخوانند تا کامپیوتر!

آزاده دانندهبانوی کارآفرین آزاده داننده، مدیرعامل شرکت فن‌آوران اطلاعات بهاران:

آزاده داننده متولد ۱۳۳۸ در شمیرانات تهران است، پدر و مادرش هیچ‌کدام دارای تحصیلات عالیه نبودند اما متجدد بودن پدر را می‌توان یکی از دلایل پیشرفتش دانست چرا که در روزگاری که درس خواندن و دانشگاه رفتن برای دختران مد نبود مخالفتی با ادامه تحصیل او نشد. مادر اما نه‌تنها مخالف درس خواندن او نبود بلکه مشوق او نیز بود و آن‌طور که خود خانم داننده می‌گوید تلاش زیادی برای ادامه تحصیلش انجام داده است:« مادرم باوجوداینکه خودش در سنین پایین ازدواج‌کرده و امکان ادامه تحصیلش را ازدست‌داده بود ولی تمام تلاشش را کرد که مشابه آن برای فرزندانش اتفاق نیفتد. حتی وقتی بعدها من در شهر دیگری دانشگاه قبول شدم به‌رغم مخالفت پدرم، مادرم پای من ایستاد و حمایت کرد.»

پس از پایان مقطع لیسانس که در دانشگاه شیراز و با حضور اساتید بین‌المللی آن و در رشته مهندسی کامپیوتر سپری شد، خانم داننده وارد بازار کار می‌شوند و از سال ۱۳۶۴ به مدت هشت سال در شرکت داده‌پردازی و سپس از سال ۱۳۷۲ تا سال ۱۳۸۳ درجاهای مختلف به‌عنوان مشاور و کارشناس و به‌عنوان مدیر پروژه مشغول بوده است. از اواخر سال ۱۳۸۳ تاکنون نیز در بخش IT شرکت فن‌آوران اطلاعات بهاران مشغول فعالیت‌های مشاوره‌ای مدیریت هستند.
داننده عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، عضو شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و عضو انجمن زنان کارآفرین است و محیط کاری مجموعه‌ای که مدیریت می‌کند کاملاً زنانه و موفق است.

سیده فاطمه مقیمیبانوی کارآفرین سیـده‌ فـاطــمه مقیمی، مديرعامل شركت كشتيراني و حمل‌ونقل بین‌المللی:

سیده فاطمه مقیمی، متولد شهریور ۱۳۳۷ در تهران و دارای کارشناس مهندسی عمران و مدیریت بازرگانی و کارشناس ارشد MBA است و هم‌اکنون نیز در رشته مدیریت تحول در مقطع دکتری تحصیل می‌کنند. او در سال ۱۳۵۸ در یک شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی ابتدا در بخش ترجمه و بعد در بخش کامیون داری شروع به کار کرد و مدت سه سال در آن شرکت بود. در سال ۱۳۶۱ تصمیم به کار مستقل گرفت که این تصمیم تا مرحلهٔ اجرایی شدن دو سال طول کشید و در سال ۱۳۶۳ اولین شرکت خود را به ثبت رساند، از همان زمان تاکنون بدون وقفه در رشته‌های مختلف به تحصیل و تدریس و کارآفرینی و امور عام‌المنفعه مبتنی بر کارآفرینی پرداخته است.

در فهرست افتخارات او عناوین زیادی ازجمله كارآفرين نمونه برگزيده فرهنگسراي كار در سال ۱۳۸۵ به چشم می‌خورد اما او یک عنوان خاص و منحصربه‌فرد را نیز در ویترین افتخارات خود دارد که آن برترین بانوی کارآفرین جهان اسلام است که در سال ۲۰۱۲ در کشور سودان به او داده شد. او در پاسخ به این سؤال که چرا به کارمند بودن اکتفا نکرد و با قبول ریسک بزرگی تصمیم به ایجاد شرکتی مستقل گرفت می‌گوید: « کار روتین حوصله‌ام را سر می‌برد و تنوع‌طلبی در کار را دوست داشتم. فضای کارمندی برایم کوچک بود. زمان‌بندی و کارهای تکراری و نداشتن قدرت عمل خسته‌ام می‌کرد. حالا که فکر می‌کنم می‌بینم همیشه سمت‌وسوی ذهنی من همین بوده. وقتی برمی‌گردم سمت بازی‌های دوران کودکی می‌بینم خیلی اهل خاله‌بازی و عروسک بازی نبودم و بیشتر بازی‌هایم پسرانه بود مثل فوتبال. ضمن این‌که به‌محض ورودم به این شرکت ، ازدواج کردم یعنی اوایل سال ۱۳۵۹ و علاوه بر روحیات خودم ، همسرم هم اصرار داشت که در کار، محدود و محصور نمانم. می‌گفت به‌جای کار اجرایی دنبال استراتژی کار برو.»

یاسمن مویدی

بانوی کارآفرین یاسمن مؤیدی، خالق رشته ورزشی “برای تونیک”:

بانو یاسمن مؤیدی دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه بوردو از فرانسه است و در سال ۱۳۴۸ گروه کالایی تجهیزات ورزشی شرکت “صلح و دوستی بین‌المللی برای تونیک” را راه‌اندازی کرد. سال ۱۳۹۴ جزو ۱۰ بانوی برتر کارآفرین کشور قرار گرفت و از معاون ریاست جمهوری نشان مخصوص دریافت کرد. مجموعه تحت مدیریت وی برای ۴۰۰۰ بانو ایجاد شغل کرده است و به همین دلیل دو جایزه مهم در این زمینه را تاکنون دریافت کرده است. وی ورزش ایرانی به نام “برای تونیک” را چهل سال پیش ابداع کرد، اما به دلیل عدم وجود قانون ثبت مالکیت معنوی در ایران آن را در فرانسه به ثبت می‌رساند و توسط رئیس‌جمهور وقت فرانسه نیز نشان لیاقت دریافت کرده است. برای تونیک در سال ۱۳۹۱ در ایران به رسمیت شناخته شد. خانم مؤیدی جمله معروفی نیز در مورد شکست دارد که می‌تواند برای زنان کارآفرین آینده نیز مفید باشد:

«هر شکستی که خورده‌ام، باعث قوی‌تر شدن من شده است و مسلماً برای همه شکست قابل‌تصور است اما باید با نقاط ضعف خود بجنگیم و از تلاش برای رسیدن به خواسته‌هایمان ناامید نشویم»

مرضیه سنوئی

بانوی کارآفرین مرضیه سنوئی محصل، مدیرعامل شرکت اکسیر گل سرخ:

متولد سال ۱۳۲۷ و فارغ‌التحصیل رشته کارشناسی شیمی  از دانشگاه فردوسی مشهد است.اگر تا به امروز فکر می‌کردید که در سنین بالا نمی‌توان دست به کارآفرینی زد قطعاً با خواندن این بخش نظرتان عوض خواهد شد چرا که خانم مرضیه سنوئی کارآفرینی خود را در سن ۵۴ سالگی شروع کرده‌اند. پس‌ازآنکه از محل کار بازنشسته می‌شود و به دلیل آنکه سال‌ها شاهد مظلومیت زنان در محل کار بوده است تصمیم می‌گیرد خودش برای سه دخترش کاری را راه‌اندازی کند که آن‌ها مشکلات او را در آینده نداشته باشند. و سرانجام در سال ۱۳۸۴ شرکت دانش‌بنیان تولید و استاندارد‌سازی بین‌المللی اسانس‌ها، صمغ‌ها و داروهای گیاهی اولئورزین زعفران (برای اولین بار در جهان) و ادویه‌جات  (اولین بار در ایران) را تأسیس می‌کند؛ شرکتی که در ابتدا تنها ۲ دخترش در آن کار می‌کردند و امروز برای ۳۵ نفر ایجاد شغل کرده است که ۷۰ درصد کارکنان آن را زنان تشکیل می‌دهد.

«مرضیه سنوئی محصل» تاکنون موفق به کسب عنوان‌های واحد فناور برتر پارک‌های علم و فناوری، کارآفرین برتر استانی و کشوری و واحد برتر نمونه جهاد کشاورزی شده است.

بدون نظر

ثبت دیدگاه