ارتباط با ما: info@arahimi.ir

دنبال کردن :
بالا

۱۰ بانوی کارآفرین ایرانی-قسمت دوم

در قسمت اول مقاله ده کارآفرین زن ایرانی به معرفی ۵ بانوی کارآفرین پرداختیم و در ادامه قسمت دوم این مقاله به ۵ بانوی دیگر کارآفرین می پردازیم.

قسمت اول این مقاله را می توان در اینجا مطالعه بفرمایید

بانوی کارآفرین نازنین دانشوربانوی کارآفرین نازنین دانشور، مدیر و بنیانگذار وبسایت تخفیفان:

نازنین دانشور، متولد سال ۱۳۶۲ در تهران است. دارای لیسانس مهندسی نرم‌افزار و فوق‌لیسانس IT از دانشگاه امیرکبیر است و حدود ۱۰ سال است که در زمینه تجارت الکترونیک در داخل و خارج از کشور فعالیت می‌کند. به گفته خودش همیشه به‌دنبال راه‌اندازی کسب‌و‌کاری مستقل بوده است، رویایی که این روز ها برای او محقق شده است. زمانی که در بخش فنی شرکت Groupon در آلمان مشغول بوده به این فکر می افتد که سیستمی مشابه آن شرکت را در ایران راه اندازی کند و اینگونه می شود یکی از موفق ترین کسب و کار های الکترونیکی ایران، یعنی وبسایت تخفیفان توسط او راه اندازی می شود.

در سایت تخفیفان، فروشندگان محصولات و خدماتشان را با تخفیف ویژه سایت تخفیفان ارائه می‌دهند. مشتریان می‌توانند کوپن تخفیف موردنظرشان را تهیه کرده و سپس از فروشندگان، محصولات را با تخفیف ویژه دریافت کنند. این سیستم تبلیغاتی، برای کاربران کاملاً رایگان است و هزینه اولیه‌ای برای شرکای تجاری ندارد؛ بنابرین مورد استقبال قابل‌توجهی قرار گرفته است.  این سایت همچنین عنوان برنده بهترین سایت درحوزه کارآفرینی و کسب‌وکار در جشنواره وب ایران را نیز یدک می‌کشد.

یکی از نکات جالب توجه در مورد این وبسایت نحوه شروع کار آن و قرارداد های اولیه آن بوده است که آنطور که خانم دانشور گفته اند قرار داد های اولیه توسط پدر و مادر ایشان شکل می گیرد: « اولین مذاکره زمانی انجام شد که من در ایران نبودم! یک روز خواهرم با پدرم به رستوران رفته بودند. پدرم مدیر رستوران را صدا کرده بود و سر میزشان توضیح داده بود که ما چنین کاری انجام می‌دهیم! و شما تخفیفی درنظر بگیرید تا ما مشتریانی به رستوران شما بفرستیم. آن مدیر هم استقبال می‌کند و بدون هیچ قراردادی همکاری آغاز می‌شود. سپس از آرایشگاهی که مادرم می‌رفت و عینک‌فروشی که پدرم عینک می‌خرید و … فعالیت آغاز شد. بعد قراردادهایی تنظیم کردیم و کار جدی‌تر شد. خیلی موارد را خودمان بلد نبودیم و با سعی و خطای زیاد کارها را پیش می بردیم. ما سعی کردیم در هر زمینه با برندهای خوب همکاری کنیم.»

بانوی کارآفرین زلیخا عادلیبانوی کارآفرین زلیخا عادلی، موسس شرکت گل نگار ترکمن:

زلیخا عادلی متولد ۱۳۵۲ از شهرستان بندرترکمن و دارای کارشناسی فرش است. او که اکنون دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی گرگان است به عنوان کارآفرین برتر انتخاب و چندی پیش لوح تقدیر خود را از معاون رییس جمهور دریافت کرد.

او که اکنون بیش از  ۲۰ سال که در حوزه فرش فعالیت می کند چهره ای شاخص در عرصه فرش به شمار می رود و حتی در سال ۹۴ از طرف ماهنامه طره، به همراه محمدجواد ظریف و محمدرضا نعمتی به عنوان چهره های درخشان حوزه فرش دستباف انتخاب شد.

عادلی، موسس شرکت گل نگار ترکمن است و به عنوان کارآفرین برتر در کشور انتخاب شده و لوح تقدیر و جوایزی از معاونت حقوقی بانوان ریاست جمهوری دریافت کرده است. در حال حاضر، عامل توسعه خوشه فرش این استان است. وی در مورد تعریف عامل توسعه می گوید:« عامل توسعه، در واقع علاوه بر مدیریت ارتباطی را در میان همه عوامل فرش دستباف ایجاد می کند؛ از طراحی و رنگرزی گرفته تا بافندگی، تهیه مواد اولیه و بازار فروش.»

خانم عادلی با تسهیلات ۵۰میلیون تومانی توانسته با ثبت شرکت گل نگار ترکمن، در قالب طرح پشتیبان جهت راه اندازی زنجیره تولید فرش دستباف ترکمن برای برای بیش از ۲۰نفر به صورت متمرکز و ۱۰۰نفر به صورت غیرمتمرکز اشتغال ایجاد کرده است. ضمن آنکه ۹۰ درصد شاغلین شرکت تحت مدیریت این بانوی کارآفرین بانوان هستند.

بانوی کارآفرین مرضیه مکرمی

بانوی کارآفرین مرضیه مکرمی، مدیر عامل صندوق حمایت از توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی شهرستان مرودشت:

«من اصلاً نمی‌توانم خودم را با ۱۰ سال پیشم مقایسه کنم. آدمی خجالتی و کم‌رو بودم. هیچ وقت فکر نمی‌کردم بتوانم در سطح کلان مدیریتی کار کنم و با مسئولان بلند مرتبه کشور رو در رو حرف بزنم. هیچ وقت فکرنمی کردم از شهرم بیرون بروم چه برسد به اینکه از دست مسئولان کشور جایزه بانوی اول کارآفرین را بگیرم. اما توانستم. تمام این‌ها رویاها و خواسته یک زن روستایی بود. من هم زن روستایی هستم که کنار همه این زن‌ها نفس می‌کشم و زندگی می‌کنم. انرژی و قدرت آنها هم به من کمک کرد تا حالا موفق باشم. من به تنهایی نمی‌توانستم بانوی کارآفرین کشور باشم.»

نقل قول بالا بخشی از صحبت های مرضیه مکرمی در مصاحبه با روزنامه ایران  است.  او تا مقطع کارشناسی تحصیل کرده و از سال ۱۳۸۹ شرکت صندوق حمایت از توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی شهرستان مرودشت را تاسیس کرده و خود مدیرعامل آن است. در مجموعه تحت مدیریت مرضیه مکرمی ۳۰۰ زن مشغول فعالیت هستند.

لوح تقدیر از مشاور وزیر جهاد کشاورزی در امور زنان روستایی و عشایری، لوح تقدیر از مرکز آموزش بازرگانی استان فارس، لوح تقدیر از فرمانداری شهرستان مرودشت، لوح تقدیر از مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت و لوح تقدیر از مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور زنان از جمله جوایزی است که قبل از این جایزه کشوری به دست آورده است. مکرمی عضو جمعیت هلال احمر و مسئول صندوق اعتبارات زنان روستایی است.

بانوی کارآفرین فریال مستوفی

بانوی کارآفرین فریال مستوفی

فریال مستوفی، متولد ۱۳۳۰ در دزفول است.  او پس از تحصیل در رشته اقتصاد در انگلستان و اخذ مدرک فوق لیسانس به ایران بازگشته و به عنوان استاد دانشگاه مشغول می شود اما با فرارسیدن موسم انقلاب و تعطیلی دانشگاه ها بار دیگر به انگلستان می رود و در آنجا ازدواج می کند و اولین شرکت خود را نیز در این کشور تاسیس می کند. پس از فعالیت هایی که در خارج از کشور انجام می دهد و با مساعد شدن شرایط در دوران سازندگی به ایران باز می گردد و به کمک همسرش آن فعالیت ها را در ایران نیز پی می گیرد. فریال مستوفی و همسرش امروز چهار شرکت را در انگلیس، فرانسه، چین و هنگ‌کنگ و سه شرکت در ایران را مدیریت می‌کنند که عمده فعالیت های این شرکت ها در زمینه مدیریت پروژه، ERP، MIS، واردات مواد اولیه مورد نیاز صنایع، ماشین‌آلات و قطعات یدکی است.

مستوفی در مورد نقشی که زنان می توانند در جامعه ایفا کنند معتقد است: « از دوران دبستان تا دانشگاه چه درمیدان کار هیچوقت به دلیل زن بودن احساس کمبود نداشته‌ام و همیشه توانمندی‌های فردی برایم مهم بوده است. زنان بسیار موفقی در زمینه‌های علمی، سیاسی و اقتصادی در ایران و دنیا وجود داشته و دارد. موفقیت هر فردی بستگی به توانایی شخصی او دارد. شناخت من از زنان ایرانی، افرادی باهوش، با استعداد و با درایتی است که می‌توانند در تمام زمینه‌ها نقش‌آفرینی کنند، از محیط خانواده گرفته تا مراکز علمی، اقتصادی و مدیریتی در تمام سطوح و پیام من به خانم‌ها خودباوری است.»

 

بانوی کارآفرین زهره صداقتبانوی کارآفرین زهره صداقت سلطان آبادی، مدیر عامل تولیدی صداقت:

متولد متولد ۱۳۴۱ در مشهد است دارای دیپلم مدیریت تولید پوشاک از کشور ژاپن  و مدیریت کسب‌وکار از ایران. علاقه اش به خیاطی او را به فکر ایجاد کارگاهی برای تولید پوشاک می اندازد و با گذشت زمان کارگاه او بدل به تولیدی صداقت می شود که امروزه برای بیش از ۲۵۰ نفر تولید اشتغال کرده است و کالا هایش به تمامی ایران صادر می شود. اما نکته مهم در مورد ایشان آن است که، زهره صداقت سلطان آبادی مدیرعامل مجموعه ای است که در آن شاغلین همه زنان سرپرست خانوار یا زنان بدسرپرست هستند.

خانم سلطان آبادی یکی از مهم ترین علل موفقیت خود را شرکت در کلاس های مدیریت کسب و کاری می دانند که مدرسین ژاپنی در مشهد برگزار کرده اند. او همچنین در توضیح مهارت‌ها و هنرهایی که از ژاپنی‌ها آموخته است، می‌گوید:« زمان‌سنجی مهم‌ترین آموزه من از این کلاس‌ها بوده است. مسئله‌ای که اهمیتش در ایران آنقدر نادیده گرفته شده و پیش‌پا افتاده محسوب می‌شود که بهتر است در موردش بحثی نکنیم. در حالی که در این کلاس‌ها برنامه‌ریزی روی ثانیه‌ها را به ما می‌آموختند و زمان‌سنجی مهم‌ترین شاخصه آموزه‌های‌شان بود، من این آموزه را با تمام وجود در کارم رعایت می‌کنم و نتایج درخشانش را هم دیده‌ام.»

زهره صداقت، در سال های اخیر موفق به کسب عناوینی همچون  کارآفرین برتر ملی، و کسب مدال طلای کارآفرینی از دفتر ریاست‌جمهوری در سال ۹۴ شده است.

4 نظرات
 • ایمان برجی
  ۱۳۹۶-۰۲-۲۱ در ۶:۱۴ ب.ظ

  سلام
  ممون از شما بابت مقاله کاربردی تان

 • اسماعيل رسوليان
  ۱۳۹۶-۰۲-۲۱ در ۸:۴۹ ب.ظ

  خيلی عاليه كه به معرفی كارآفرينان پرداختيد

 • فرتاش
  ۱۳۹۶-۰۹-۱۱ در ۱۰:۱۷ ق.ظ

  عالی بود

ثبت دیدگاه