ارتباط با ما: info@arahimi.ir

دنبال کردن :
بالا

۱۰ شیوه برای خلاقیت در محل کار

خلاقیت بیشتر در کار

تفاوتی نمی کند که چقدر شغلتان «خسته کننده» باشد

 

به نظرتان کدام یک از این موارد سرگرم کننده تر است؟ اینکه حدود ۸ ساعت از روز را لابه لای برگه ها و فرم ها بگذرانید یا اینکه نه هر روز خلاقیت و ایده های جدیدی به کار بگیرید؟

خب تصور می کنیم که شما گزینه شماره ۲ را انتخاب کرده اید. خلاقیت چیزی است که اکثریت ما بیش از هر چیز دیگری در زندگی روزمره مان به آن نیاز داریم. این درحالی است که غالباً تفکرمان این است که امکان خلاقیت بیشتر در سرکار امری نشدنی و غیر ممکن است، زیرا فاکتورهایی در محل کار حاکم است که ما هیچ کنترلی بر روی آنها نداریم. احتمالاً شرکتی که در آن کار می کنید، هیچ تمایلی به ریسک پذیری نداشته و ترجیح می دهد تا امنیت شغلی حکم فرما باشد، شاید اهدافی که در نظر دارید خیلی ترسناک هستند، یا شاید هم لیست کارهایی که باید انجام دهید به قدری زیاد هستند که دیگر اضافه کردن موارد جدید را غیر ممکن می سازد.

حتما نگاهی به مقاله ی خلاقیت در کارآفرینی در اینجا بیاندازید

در حالی که بسیاری از اما و اگرها در این مورد وجود دارد، اما با این حال نکات و ترفندهایی نیز برای تقویت قوه خلاقیت تان وجود دارد تا همه این موارد را نادیده بگیرید. قوه خلاقیت شما، حکم عضله را دارد. همانطور که تمرین کردن و ورزش کردن عضلات باعث قوی تر شدن آنها می شود، هرچه بیشتر بر روی خلاقیت تان کار  کنید، این قوه قوی تر، بهتر و حتی توقف ناپذیر خواهد شد. در ادامه به ۱۰ کاری که می توانید برای آسان تر شدن و خلاقانه شدن هر روزتان انجام دهید، اشاره خواهیم کرد.

جلسات ایستاده

  1. جلساتتان را ایستاده برگزار کنید

با ایستادن شما سطح انرژی تان نیز تغییر خواهد کرد. پس تعجبی ندارد که انرژی جلسه نیز تغییر قابل ملاحظه ای خواهد داشت. بهتر است یکی از جلساتتان را به صورت ایستاده برگزار کرده و انرژی، شوق و نشاط و فعالیت بیشتر را از نزدیک لمس کنید. با این کار افراد حاضر در جلسه سریع تر حرکت کرده و گرایش به تحرک بیشتری خواهند داشت، شک نکنید با اینکار انگیزه تیم حاضر در جلسه افزایش خواهد یافت.

خلاقیت

  1. خود را با افکار الهام بخش محاصره کنید

هرگاه که چیزی را در این دنیای بزرگ و وسیع می بینید که توجهتان را به خود جلب می کند، آن را در ذهن خود ثبت کنید. فرقی نمی کند چه چیز جذاب و هیجان انگیزی باشد : می تواند تبلیغ جالبی باشد که داخل مجله دیده اید، منوی غذایی باشد که به شکل غیر معمولی چیده شده است یا حتی ایمیلی باشد که شیوه نگارش آن شما را به خنده بیاندازد. هرچه بیشتر توجهتان را جلب کرده باشد، بهتر خواهد بود. اگر در نزدیکی میز محل کارتان دیواری خالی وجود دارد، از همین دیوار برای ثبت و نمایش این چیزهای جذاب استفاده کنید، یا اگر که جای کافی روی دیوار برای ثبت افکار الهام بخش ندارید، می توانید از فضاهای مجازی یا اپلیکیشن های موبایلی استفاده کنید.

برای گرفتن ایده هایی برای الهام گرفتن حتما سری به مقاله فرمول خلاقیت در اینجا بزنید

خلاقیت

  1. دوستتان را با خود همراه کنید

به یاد داشته باشید که خلاقیت در خلاء رخ نمی دهد. یکی از هم دانشگاهی ها یا دوستانتان را که با او احساس راحتی دارید را انتخاب کرده و سعی کنید دائماً یکدیگر را به تجربه کارهای جدید و الهام بخش تشویق کنید. حال این تجربه جدید می تواند مکان جدیدی برای صرف ناهار، به اشتراک گذاشتن ایده ای غیر معمول یا به اشتراک گذاشتن مقاله هایی است که باعث الهام گرفتن شما شده است. همیشه با هم بودن، انجام هرکاری را آسان تر و دلچسب تر خواهد کرد.

 کارآفرینی

  1. پروژه های کوچک قبول کنید

ما همیشه فکر می کنیم که ایده ها حتماً باید بزرگ باشند. اما اغلب همین ایده های کوچک و به ظاهر ناچیز، تغییر زیادی در زندگی مان ایجاد خواهند کرد. فواید نوآوری های کوچک بزرگتر از آن چیزی است که فکر می کنیم. نه تنها راحت تر به وقوع می پیوندند و بدون زحمت زیادی قابلیت اجرایی شدن دارند بلکه مورد توجه و علاقه تیم و سازمان تان نیز قرار خواهند گرفت ؛ بنابراین بهتر است به دنبال نوآوری های کوچک و اساسی باشد. مثلاً می توانید با شیوه نگارش جمله انتهایی نامه را تغییر داده یا چگونگی آغاز یا سخن آغازین یک جلسه را عوض کنید.کسب و کار

  1. تصورات خود را تغییر دهید (تلنگر زدن)

همه ما کارهایی را حتی با چشمان بسته هم انجام می دهیم. این همان دلیل برتری ما در شغل فعلی مان است، اما همین غرور باعث می شود تا چشمانمان را بر روی فرصت پیش آمده نیز ببندیم. تمام کارهایی که در طول روز با چشمان بسته و بدون فکر کردن انجام می دهید را شناسایی کنید. چند دقیقه وقت بگذارید و ببینید چه شیوه دیگری برای انجام دادن همین کارها با شیوه ای متفاوت به ذهنتان می رسد. شاید همیشه این راه جواب ندهد ولی خیلی از اوقات باعث می شود تا شیوه های جدید و حتی بهتری برای انجام کارهای همیشگی تان پیدا کنید.

کسب و کار خلاق

  1. انجامش بدهید

حرف زدن را متوقف کرده و به سراغ عمل کردن بروید! تفکراتتان را به زبان بیاورید، گفته هایتان را به تصویر بکشید و سپس به تفکراتتان جان دهید و شکل اولیه آنها را خلق کنید. وقتی ایده هایتان را عملی کنید و مردم آنها را ببینند، قطعاً آنها را جدی تر گرفته و غیر ممکن  است دیگر به این راحتی ها از ذهنشان محو شود. همیشه یک نقاشی بد بهتر از این است که اصلاً نقاشی ای نکشید.

  1. همه چیز را تحریم کنید

شاید در نگاه اول چنین سخنی با عقل منافات داشته باشد، اما موانع و سختی ها باعث می شود تا خلاقیت تان را به کار ببندید و مجبور شوید تا خلاقانه فکر کنید. اینکار مثل یک تمرین ذهنی است، سعی کنید همه چیز را تحریم کنید تا راههای جدیدی برای پیشرفت بیابید. ابزارهای ارتباطی، بازارهای اولیه فروش و منابع خود را تحریم کنید تا ببینید که خلاقیت تان چگونه شگفت زده تان خواهد کرد.

 

  1. از محل کار خود خارج شوید

عادت کنید که روزانه از محل کارتان به بیرون رفته و کمی اطراف ساختمان قدم بزنید. همینطور که قدم می زنید. اگر می خواهید شکارچی الهامات شوید، بهتر است برای خودتان یک بازی بسازید و مثلاً در اطرافتان به دنبال اجسام و موجوداتی باشید که با حرف الف شروع می شوند، این تمرین شکار برای روز اولتان باشد و روز دوم به سراغ حرف ب بروید و همینطور تا انتهای حروف الفبا ادامه دهید. ذهنتان شروع به وصل کردن نقطه ها بین آنچه که می بینید و مشکلاتی که در دفترتان دارید خواهد کرد. این زیبایی ذهن ناخودآگاه انسان است. همین طور که بارها گفتم استیو بلنک در کتاب راهنمای کارآفرینان به این نکته اشاره دارد که از دفتر بیرون بزن و انجامش بده!

 

  1. باک خلاقیت تان را پر کنید

اکثریت قریب به اتفاق ما، عادت کرده ایم که صبحها به محض اینکه چشم باز می کنیم به سراغ موبایل خود رفته و موبایلمان را چک می کنیم. بهتر نیست به جای اینکه صبحها خود را غرق در سیل ایمیل های نخوانده خود کنید، یا تلگرام خود را چک کنیم کمی با خلاقیت مغز خود را تغذیه کنید؟ بد نیست بدانید که ۶۰ درصد از مصرف پهنای اینترنت ایران صرف محتوای ارزشمند!!!! تلگرام می شود(آمار بسیار وحشتناک و قابل تاملی است).آهنگ مورد علاقه، پادکست یا وبلاگی که دوست دارید را صبح ببینید تا صبح را همانطور که دوست دارید شروع کرده باشید. سعی کنید به سراغ ابزاری بروید که قوه تخیل و خیال پردازی تان را برانگیزد. با همین کار معمولی و تغییر بسیار کوچک، افزایش خلاقیت و انگیزه تان در طول روز شگفت زده تان خواهد کرد.

  1. از خودتان بپرسید «اگر قهرمان یا الگوی من جای من بود چه کار می کرد»؟

هرگاه گرفتار مشکلی شدید که هیچ فکری به ذهنتان نمی رسید و حس کردید که دیگر هیچ راه گریزی ندارید، بهتر است به سراغ قوی ترین سلاح تان بروید. بهتر است لیستی از قهرمانان تخیلی فیلم ها و داستان های محبوب خود را در کنار میزتان بچسبانید. حتی الگوی های وطنی خودمان و حتی در شهر و یا فامیل مان می تواند باشد. سپس هرگاه که دچار مشکل خاصی شدید، کافی است به سراغ لیست خود بروید. با خود تصور کنید که اگر آن قهرمان فیلم مورد علاقه تان جای شما بود چه کاری می کرد؟ مثلاً تصور کنید در فامیل تان فردی دارید که الگوی شماست  و مشکلی برای شما اتفاق بیافتد کافی است خود را به جای شخصیت های بزرگ بگذارید و سپس به فکر فرو بروید. نگران نباشید،ذهنتان مسیر خود را پیدا خواهد کرد و سیلی از ایده ها به سمتتان سرازیر خواهد شد.

 

شاید در ابتدا این ترفندها و نکات به نظرتان ابتدایی و پیش پا افتاده بیایند، اما همه در کنار هم باعث می شوند تا دنیا را از منظری دیگر ببینید. این یعنی نوآوری و خلاقیت، یعنی دیدن فرصتهایی که افراد دیگر از دیدن آنها عاجزند. هرچقدر بیشتر تمرین کنید، بیشتر برایتان ملموس شده و تبدیل به شیوه معمول تفکرتان خواهد شد. شک نکنید که دیگر خلاقیت بخشی از زندگی روزمره تان خواهد شد.

 

به عنوان سخن پایانی، به خاطر داشته باشید که دست به خلاقیت زدن، نیازمند شجاعت است. اقدامات شما دیگر اعضای گروه و تیم تان را نیز تشویق به دنبال کردن مسیر شما خواهد کرد. شاید بعضی روزها احساس خستگی کنید و حس کنید که توان انجام این ترفندها را ندارید، ولی همواره سعی کنید به جنگجوی درونتان انگیزه داده و به مسیرتان ادامه دهید. به خاطر داشته باشید که دوام رمز پیروزی بر سختی هاست.

 

 

بدون نظر

ثبت دیدگاه