ارتباط با ما: info@arahimi.ir

دنبال کردن :
بالا

هفت روش برای خلق ایده های خلاقانه در کارآفرینی

ایده های خلاقانه لازمه ی آغاز و موفقیت یک کسب و کار است

کارآفرینان در ابتدا و پیش از شروع یک کارآفرینی به ایده های خلاقانه و پولساز که ضامن موفقیت آنها در آینده باشد، نیاز دارند. همچنین در ادامه راه و پس از ورود به مرحله استارتاپی نیز برای جلوگیری از ساکن ماندن و یکنواختی خدمات، ایده های خلاقانه به کمک کارآفرینان خواهد آمد و این نیاز به ایده های خلاقانه همواره و در تمامی مراحل کارآفرینی وجود دارد. اما برای داشتن یک ذهن خلاق که بتواند دائما ایده های خلاقانه ای را تولید کند چه باید کرد؟ در این مقاله قصد داریم به معرفی روش های کاربردی برای خلق ایده های خلاقانه بپردازیم.

مقاله مرتبط: خلاقیت در کارآفرینی

۱- فکر و ذهن خود را آزاد کنید.

ذهن و فکری که در یک قالب محصور باشد به ایده های خلاقانه منجر نمی شود. هنگام تفکر و خلق ایده های خلاقانه بهتر است از تخیلات خود نیز استفاده کنید. فراموش نکنید که بسیاری از ایده های ناب امروز، حاصل همین قدرت تخیل انسان ها در گذشته بوده است. هر چیزی در این دنیا دوبار خلق می شود یکبار در ذهن و بعد از آن هست که خلق فیزیکی می شود.

۲- زمینه فعالیت خود را مشخص کنید.

بسیاری از اوقات، ما به دلیل چندکارگی و عدم تمرکز در یک موضوع مشخص نمی توانیم به ایده های خلاقانه در هیچ کدام از فعالیت هایمان برسیم. چرا که ذهن ما در هنگام تمرکز بر چند موضوع از توانایی کافی برای انجام تمام و کمال هیچ یک برخوردار نیست. در نتیجه بهتر است ابتدا موضوع فعالیت خود را مشخص کرده و سپس روی آن متمرکز شوید تا ایده های خلاقانه خلق کنید.

۳- مطالعه کنید.

بسیاری از کارآفرینان بزرگ مانند وارن بافت و بیل گیتس صبح خود را با مطالعه آغار می کنند و عادت به مطالعه و یادگیری در آنها نهادینه شده است. مطالعه عمیق و همراه با تفکر می تواند ایده های بسیاری را برای شما به همراه داشته باشد. تیم برزلی مخترع وب سال ها بعد از اختراع وب که بزرگترین اختراع قرن نیز محسوب می شود اعلام کرد که ایده وب را از رمانی که در هجده سالگی مطالعه کرده بود، گرفته است.

۴- ایده های خلاقانه قبلی را بشناسید.

پس از شناخت حوزه موضوعی خود باید به مطالعه تمامی فعالیت های انجام شده در آن بپردازید. در واقع باید به طور کامل متوجه شوید که چه ایده هایی پیش از شما انجام شده است. این موضوع از سویی باعث آگاهی شما از همه ایده های خلاقانه ای که پیش از شما انجام شده می شود و جلوی دوباره کاری را خواهد گرفت از سویی دیگر باعث ایده گرفتن از از سایر ایده های خلاقانه خواهد شد. آستین کلئون نویسنده کتاب ­ هنرمندانه بقاپید: ۱۰ چیزی که هیچ کس درباره خلاق بودن به شما نخواهد گفت معتقد است که خلاقیت حاصل ربودن ایده ها و تفکرات ایده های خلاقانه  قبلی است.

۵- برای هر مشکل یک راه وجود ندارد.

کارآفرینی و خلق ایده معمولا حاصل وجود یک مشکل است که ایده های خلاقانه سعی در حل آن دارند. گاهی ممکن است برای یک مشکل ایده ای مطرح شده باشد و تصور کنید که دیگر در این موضوع ایده خلاقانه ای مفید نخواهد بود اما بهتر است بدانید که برای هر مشکل تنها یک راه حل وجود ندارد و بهترین راه حل است که موفق خواهد شد.

۶- همفکری با متخصصان

افراد خبره و متخصص در هر رشته و حرفه بهترین مشاوران برای ایده های خلاقانه شما هستند. گاهی یک جمله و یک سر نخ از این افراد می تواند ایده های خلاقانه ای را در ذهن شما ایجاد کند.

۷-  تمرین های ذهنی و تقویت انگیزه

برخی از تمرین های ذهنی می توانند به فرایند خلق ایده ها کمک کنند. از جمله این تمرین ها می توان به بازی های فکری، حل چیستان ها و معما ها اشاره کرد. چند دقیقه پیاده روی در روز و تمرکز نیز می تواند به این فرایند کمک کند.

همچنین نباید با اندکی تلاش از خلق ایده های خلاقانه دلسرد شوید. یک ورزشکار مدت زیادی تمرین و سختی را به جان می خرد تا در چند دقیقه به هدف خود برسد و در طول زمان تمرین، دائما به روز مسابقه فکر می کند. تلاش یک کارآفرین نیز مطالعه و تفکر او برای خلق ایده ها است.

مهم‌ترین اصل در خلاقیت جسارت و نترس بودن است. ترس از شکست در موفقیت ایده‌ها باعث سرکوب خلاقیت در ما خواهد شد. از سویی دیگر یکی از ویژگی‌های هر کارآفرین نیز همین شجاعت در به اجرا درآوردن ایده‌های جدید است. پس کارآفرینان می‌توانند با تکیه‌بر این ویژگی و به کار بستن تکنیک های خلاقیت، ایده‌های خلاقانه ای را خلق کنند.

اگر این مقاله برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.

بدون نظر

ثبت دیدگاه