ارتباط با ما: info@arahimi.ir

دنبال کردن :
بالا

قدرت ریسک پذیری در کارآفرینان

 ریسک پذیری

با نگاهی به زندگی کارآفرینان متوجه می­ شویم که ویژگی­های مشترکی بین همه آنها وجود دارد. برای مثال پیش از این، در مقاله ویژگی­های کارآفرینانه استیو جابز به برخی از این ویژگی­ها پرداختیم. در واقع این ویژگی­ها پیش­ نیاز کا­ر­آفرینی محسوب می­شوند و بهتر است پیش از آنکه کسب­ و­ کاری را راه­ اندازی کنید، آنها را در خود تقویت کنید. از جمله این ویژگی­ها می­ توان به خلاقیت، ریسک پذیری ، کارگروهی، رویاپردازی اشاره کرد.

پیش از این در مقاله کارگروهی شما را با این ویژگی آشنا ساختیم و امروز قصد داریم تا ویژگی دیگری از کارآفرینان را بررسی کنیم.

اگر بر طبق دایره ­المعارف بریتانیا کارآفرین را “شخصی که کسب­ و ­کار و یا مؤسسه اقتصادی را سازماندهی و مدیریت کرده و خطرات ناشی از آن را می­ پذیرد.” بدانیم، در خواهیم یافت که یکی از مهم ترین ویژگی­های کارآفرینان ریسک پذیری است. ریسک به معنی عدم اطمینان و آگاهی در مورد نتیجه یک عمل است.

ریسک پذیری را می­توان بخش جدانشدنی کارآفرینی دانست، چرا که مرز بین کارآفرین بودن و نبودن را این ویژگی تعیین می­ کند. معمولا افرادی که توانایی ریسک پذیری ندارند ترجیح می­ دهند با استخدام در یک اداره دولتی و داشتن درآمدی متوسط ( به اصطلاح خودشان آب باریکه) از حریم امن خود بیرون نروند. اما افراد ریسک­ پذیر ( دیگر می توانیم بگوییم کارآفرین) با داشتن توانایی ریسک پذیری خطر سرمایه­ گذاری بر روی یک ایده را به جان می­ خرند و کسب ­و ­کاری را راه­ اندازی می­ کنند.

بنابراین می­توان گفت که کارآفرینی با ریسک پذیری ارتباط مستقیم دارد. از همان ابتدای شروع یک کسب­ و­ کار شما با سرمایه­ گذاری بخشی از سرمایه شخصی خود روی یک ایده اثبات نشده یک ریسک را پذیرفته­ اید. همچنین ممکن است فردی را استخدام کنید که پس از چند ماه استعفا دهد و یا ایده­ های شما مشتریان شما را عصبانی کند. همانطور که می بینید از ابتدای مسیر کارآفرینی شما باید خود را آماده پذیرفتن ریسک­های زیادی کنید. از انواع ریسک­ هایی که یک کارآفرین باید انجام دهد می توان به ریسک شغلی، ریسک مالی، ریسک خانوادگی و اجتماعی و ریسک روانی اشاره کرد.

زمانی که صحبت از ریسک پذیری به میان می­ آید ممکن است برخی از ما آن را با ریسک­ های افراطی اشتباه بگیریم. اما جنس ریسک کارآفرینان نه افراطی است و نه از نوع ریسک­های کوچکی که احتمالا بسیاری از ما نیز در زندگیمان تجربه کرده­ ایم، ریسک­های کارآفرینان از جنس اعتدال است و اصطلاحا آن را ريسك‌پذيری حساب‌شده (Calculated Risk Taking) نیز می­ نامند. در واقع یک کارآفرین موفق پیش از انجام هر ریسکی در مسیر کسب­ و­ کار خود امکان شکست یا موفقیت در آن کار را محاسبه می­ کند و بی مهابا عمل نمی­ کند.

همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم ریسک پذیری یکی از ویژگی­های کارآفرینان بزرگ بوده است. در کتاب “۵ درس بزرگ از بیل گیتس، استیو جابز و اندی گروو”، نویسندگان کتاب دیوید یوفی و مایکل کوزامانو، اتخاذ استراتژی­های بزرگ و ریسک پذیری هوشمندانه را یکی از ویژگی­های مشترک بین هر سه این افراد ذکر کرده­ اند.

استیو جابز یکی از ریسک پذیر ترین کارآفرینان است. او هرگز از خطر شکست نترسید و معتقد بود

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

[blockquote author=”استیو جابز” link=”http://arahimi.ir/2017/06/08/2694/”]اگر تمام تلاشم را بکنم و شکست بخورم، مشکلی نیست، من تمام تلاشم را کرده¬ام.[/blockquote]

یکی از ریسک­ هایی که استیو با آغوش باز آن را قبول می­ کرد، پذیرش ریسک از بین رفتن محبوبیت محصولات اپل در هنگام عرضه محصولات پیشرفته بعدی بود. بعنوان مثال اکثر مدیران اجرایی اپل از ارائه و توسعه iPhone زمانی که iPod بازار را تسخیر کرده بود، راضی به نظر نمی­ رسیدند و ورود iPhone به دنیای ارتباطات موبایل را بعنوان در­گاه نابودی iPod می­ دانستند! اما جابز ریسک آن را پذیرفت و محصولی پیشرفته را در کنار محصول قبلی به بازار عرضه کرد و این کار او سبب شد تا اپل در بازار پرسود گوشی­های همراه سهم عظیمی را به خود اختصاص دهد.

همچنین در پی اختلاف استیو جابز و جان اسکولی و کنار گذاشته­ شدن او از ریاست اپل او در­حالی شرکت اپل را ترک کرد که ۱۰ درصد سهام شرکت بزرگ اپل را داشت. اما قطعا فقط استیو جابز می­توانست همه سهام خود را  به جز یک سهم بفروشد (یک سهم برای آن بود که فقط بتواند از نظر قانونی در نشست­های مربوط به بورس شرکت کند) و  با پولی که بدست می­ آورد شرکتی را به اسم NeXT از ابتدا تاسیس کند.

علاوه بر استیو جابز، بیل گیتس که یکی از کارآفرینان هم عصر جابز محسوب می­­شود نیز  هیچگاه از شکست نهراسید. او در کتاب خود با عنوان مسیر پیش رو می­نویسد:

[blockquote author=”بیل گیتس” link=”http://arahimi.ir/2017/07/12/2752/”]موفقیت معلم خوبی نیست؛ با انسانهای باهوش کاری می کند که فکر کنند شکست ناپذیرند
[/blockquote]

محصول فوق العاده موفق امروز ممکن است فردا به هیچ کاری نیاید و این به گفته گیتس می­تواند برای کامپیوتر­های شخصی و سیستم عامل ویندوزی که اغلب روی آنها نصب می­شود هم اتفاق بیفتد. این طبیعی است که موفقیت را بسیار دلچسب تر از شکست بدانید، اما این شکست­های زندگی هستند که بیشترین درس­ها را به ما می­دهند و بیشترین فرصت­های رشد را در اختیار ما قرار می­دهند. پس بار بعدی که با صورت زمین خوردید، این نکته را به یاد داشته باشید

بدون نظر

ثبت دیدگاه