ارتباط با ما: info@arahimi.ir

دنبال کردن :
بالا

۴سوالی که کارآفرینان باید از خود بپرسند؟

شاید صحبت از کارآفرینی در گذشته ای نه چندان دور کار ساده ای نبود اما در سال های اخیر به دلایل مختلفی تب کارآفرینی در کشور ما بالا رفته است. از سویی دیگر مشکلات اقتصادی جامعه و دست خالی دولت در حل این مشکلات سبب شده است تا دولت نیز تنها راه برونرفت از مشکلات اقتصادی را کارآفرینی بداند و از کارآفرینان حمایت کند.

با وجود اینکه شرایط برای کارآفرینی مناسب به نظر می رسد اما شتاب زدگی و عدم مطالعه کافی پیش از شروع یک کارآفرینی ممکن است بسیاری از کارآفرینان را با شکست مواجه کند. با مطالعه سرگذشت بسیاری از کارآفرینان در می یابیم که انتخاب درست در نوع و مدل کارآفرینی و شناخت علایق و انتظارات از کارآفرینی شاه کلید موفقیت بسیاری از آنها بوده است. در این مقاله شما را با چهار سوال اصلی که  کارآفرینان پیش از شروع کارآفرینی خود باید از خود بپرسند آشنا خواهیم کرد.

مقاله مرتبط: ۱۲ کاری که قبل از شروع کسب و کار باید انجام بدهیم

 

۱- چه انتظاری از کسب و کار دارید؟

کسب و کار دوم:

هدف شما راه اندازی کسب و کاری در کنار شغل اصلیتان است؟ برای این کار کسب و کار های اینترنتی و برخی از کسب و کار های خانگی می توانند مناسب باشند.

کسب و کار درخانه:

برخی از افراد به دلایل مختلفی ممکن است کار در خانه را به محیط بیرون ترجیح دهند. برای مثال بسیاری از زنان تحصیل کرده ای که دوست دارند در خانه و در کنار فرزندان خود از تحصیلات و مهارت هایشان نیز استفاده کنند می توانند به کارآفرینی های مرتبط با تخصص خود یا برخی از کسب و کار های خانگی بپردازند.

کارآفرینی اجتماعی:

برای آن دسته از کارآفرینی که هدفشان از کارآفرینی حل گره  و مشکلی از جامعه است و دغدغه مالی ندارند کارآفرینی اجتماعی مناسب ترین گزینه است.

نکته مهم در مورد هدف شما از کارآفرینی آن است که باید مهارت ها و شرایط خود را در نظر بگیرید و سپس ایده و نوع کارآفرینی خود را انتخاب کنید.

۲- چه کاری دوست داری انجام بدهی؟

بسیاری مردم از کارآفرینان تنها موفقیت و ثروت فراوان حال حاضر آنها را می بینند و نه تلاش و سختی های پیش از آن را. اما واقعیت آن است که به ثمر نشستن هر ایده نیاز به فداکاری بسیاری توسط کارآفرینان دارد و این فداکاری تنها در سایه علاقه انجام می شود. در نتیجه شور و علاقه شما نسبت به انجام یک کار نقش بسیار زیادی در موفقیت آن خواهد داشت. برای آنکه این موضوع برایتان بیشتر مشخص شود به سوالات زیر پاسخ دهید:

اوقات فراغت خود را چگونه  می گذرانید؟

آیا سرگرمی دارید که بتوان آن را تبدیل به یک کسب و کار کرد؟

آیا دوست دارید کار داوطلبانه انجام دهید؟

اگر بتوانید هر شغلی را که بخواهید داشته باشید، کدام شغل را انتخاب می کنید؟

۳- در انجام چه کاری مهارت داری؟

مهارت و تخصص برای شروع یک کارآفرینی بسیار مهم است. البته ممکن است افرادی بدون هیچ پیش زمینه کارآفرینی را در زمینه ای شروع کرده و موفق باشند اما جدای از احتمال شکست فرایند آشنایی با پیچ و خم های یک کسب و کار جدید زمان و انرژی زیادی را از شما خواهد گرفت.

اگر در زمینه ای دارای تحصیلات دانشگاه و تخصصی هستیم بهتر است با کارآفرینی خود یکی از نیاز های همان رشته را برطرف کنیم. گاهی نیز ممکن است در زمینه دیگر به واسطه فعالیت هایی که در گذشته انجام داده ایم دارای مهارت تجربی باشیم در این صورت اولویت دوم شما کارآفرینی در چنین موضوعاتی خواهد بود. همچنین گاهی مهارت ها و توانایی ها در ما وجود دارند که خود از وجود آن ها مطلع نیستیم. برای آنکه از مهارت های خود اطلاع پیدا کنیم می توانیم از نزدیکانمان در این مورد سوال کنیم.

مقاله مرتبط: مواردی که قبل از شروع یک کسب و کار باید در نظر گرفت

۴-چه کاری را دوست داری برای انجام دادن یاد بگیری؟

گاهی اوقات با وجود آنکه به انجام کاری علاقه داریم اما نداشتن مهارت در انجام آن ما را از شروع آن بازمی دارد. اما خوشبختانه با ظهور بسیاری از موسسات و انجمن ها یادگیری یک حرفه و مهارت چندان کار سختی نیست. حتی دیگر برای یادگیری بسیاری از مهارت ها لازم نیست ۴ سال به دانشگاه بروید و مدرک دانشگاهی آن را بگیرید و با دوره های تخصصی و چند ماهه معتبر می توانید آن مهارت ها را به دست آورید.

همچنین دوره های رایگان آنلاین و مقالات، ویدیو ها و کتابهای آموزشی کتابخانه ها منابع بسیاری مفیدی برای یادیگیری و کسب مهارت های شغلی هستند که می توان از آنها بهره برد.

 

منبع:

https://www.thebalance.com/

بدون نظر

ثبت دیدگاه