ارتباط با ما: info@arahimi.ir

دنبال کردن :
بالا

راه اندازی کسب و کارخانگی ؛ قسمت سوم

­در قسمت اول با کسب و کارخانگی، مزایا و مسائل قانونی آن آشنا شدیم. در قسمت دوم نیز با انتخاب کسب و کار، تهیه طرح و تامین مالی آن صحبت کردیم. با این همه شاید مهم ترین کار برای شروع یک کسب و کار انتخاب نوع آن است. پیش از این گفتیم که برای انتخاب نوع کسب و کار بهتر است به ویژگی­هایی مانند علاقه شخصی، مهارت­ها، تحصیلات، شرایط محیطی تجربه فردی، تجربه و سوابق خانوادگی و وجود امکانات اولیه دقت کنیم. در این مقاله نیز قصد داریم تا به بررسی انواع کسب و کار­خانگی بپردازیم و سپس چند کسب و کارخانگی را معرفی کنیم.

برای بدست آوردن ایده کسب و کار می توانید مقاله ایده‌ ی خوب از کجا بیاوریم؟ روش های بدست آوردن ایده که تبدیل به کسب و کار شود را مطالعه کنید.

مشاغل خانگی به سه دسته متفاوت تقسیم می شوند:

کسب وکارخانگی بصورت کارمزدی

  1. راه اندازی کسب و کارخانگی به صورت کارمزدی برای کارفرمای خارج از محیط مسکونی (متقاضی تحت پوشش) که در آن افراد فعالیت­هایی را به درخواست کارفرما اما به صورت دورکاری انجام می ­دهند.

خدمات مرتبط با نشر:

بازار نشر کتاب مشاغل متنوعی را در کنار خود ایجاد کرده است. مشاغلی که در بسیاری از موارد می توان آنها را از خانه نیز انجام داد. چکیده نویسی، نمایه سازی، صفحه بندی و ویراستاری برخی از این مشاغل هستند. هر چند که معمولا بابت انجام این مشاغل درآمد زیادی دریافت نخواهید کرد اما سهولت یادگیری آنها و همچنین زمان کم مورد نیاز برای آن باعث شده تا با عنوان شغل دوم مناسب به نظر برسند.

تولید محتوا:

امروزه اکثر سازمان ها، شرکت ها و کسب و کار ها دارای وبسایت و شبکه اجتماعی هستند. لازمه حضور در چنین فضا­هایی نیز تولید محتوا و جلب توجه مشتریان است که باعث شده تا کسب و کار جدید برای افرادی که توانایی تولید محتوا دارند شکل بگیرد. ضمن آنکه محتوا های متنوعی نیز برای تولید وجود دارند مانند نوشتن آگهی، مقاله، کتاب الکترونیکی که مهارت در هر یک می تواند شما را صاحب یک شغل مناسب کند.

مقاله مرتبط: ۱۰ ایده برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی

کسب و کارخانگی بصورت مستقل

  1. راه اندازی کسب و کارخانگی مستقل اعم از تامین مواد اولیه تا عرضه محصول به خارج از محیط مسکونی (متقاضی مستقل) که به نوعی کسب و کار کوچک و نوپایی محسوب می شود و بیشتر کسب و کار­های خانگی پردرآمد نیز در همین دسته قرار می گیرند، کار­هایی از قبیل صنایع دستی، فعالیت­های پرورش طیور و حشرات، صنایع غذایی و خدمات کشاورزی و دامپروری.

پرورش بلدرچین:

در سال­های اخیر، گوشت و تخم بلدرچین به یکی از مواد مصرفی سفره خانه های ایرانی تبدیل شده است. در نتیجه این تقاضا، پرورش بلدرچین نیز رشد زیادی داشته است. ویژگی­هایی مانند سرعت بالای رشد، فاصله نسلی کوتاه، واکسیناسیون کمتر و برگشت سریع سرمایه از جمله ویژگی­هایی هستند که بلدرچین را به یک فرصت خوب برای کسب و کار تبدیل کرده اند.

خیاطی:

یکی از کسب و کارهایی که در صورت داشتن مهارت در آن می توان با سرمایه ای بسیار کم درآمدی مناسب داشت خیاطی است.

عروسک‌سازی:

سرمایه بسیار کم و دوره های آموزشی برای کسب مهارت در آن باعث شده است تا عروسک سازی به کسب و کار مستقل و مناسبی به خصوص برای زنان خانه دار تبدیل شود.

در مقاله ۵ ایده برای راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم می توانید با برخی از این کسب و کار ها آشنا شوید.

کسب و کارخانگی بصورت تعاونی

  1. راه اندازی کسب و کارخانگی به صورت تعاونی و یا مشارکت با بنگاه‌های بالا دستی تامین‌کننده مواد اولیه و عرضه محصول آنان در بازار، ترجیحا به صورت کسب و کار خوشه‌ای (پشتیبان). اون مدل از کسب و کار خانگی را می توان مخلوطی از دو کسب و کار بالا دانست، از سویی همانند روش اول در این مدل نیز کارفرمایی برای کار وجود دارد و از سویی دیگر نوع مشاغل این مدل از کسب و کار­های مستقل هستند.

قالی بافی:

کارفرما­ها در صنعت فرش لوازم و مواد اولیه برای بافتن فرش در منزل را تامین می­کنند و پس از پایان کار نیز هزینه مربوط به آن را به شخص مورد نظر پرداخت می­کنند.

بسته بندی یا برچسب زنی:

برخی از شرکت­های بازرگانی برای زدن برچسب خود بر جعبه محصولاتشان ترجیح می­دهند آن ها را به افرادی برای کار در خانه واگذار کنند که این کار فرصت شغلی مناسبی را به وجود آورده است و معمولا درآمد آن نیز مناسب است.

در این قسمت از کسب و کار خانگی سعی کردیم تا انواع کسب و کار خانگی و  چند کسب و کار از هر نوع را معرفی کنیم. در قسمت آخر کسب و کارخانگی نیز قصد داریم تا برخی از چالش های راه اندازی کسب و کارخانگی و همچنین نکاتی برای موفقیت کسب وکارخانگی بیان کنیم. با ما همراه باشید.

بدون نظر

ثبت دیدگاه