ارتباط با ما: info@arahimi.ir

دنبال کردن :
بالا

راه اندازی کسب و کار خانگی ؛ قسمت دوم

کسب و کار خانگی

بالا رفتن مخارج و میل به تلاش و پیشرفت در زندگی باعث شده است که امروزه بسیاری از افراد به دنبال کسب و کار هایی در کنار شغل اصلی باشند. برای این افراد و کسانی که به هر دلیلی امکان کار در خارج از خانه را ندارند کسب و کار­های خانگی می­تواند بهترین گزینه باشد. کسب و کار­هایی که مهارت­یافتن در آن با هزینه­ی بسیار کم و در زمانی کوتاه امکان پذیر است و هیچ گونه محدودیتی خاصی برای انجام آن ندارد. اما پیش از راه­اندازی یک کسب و کار خانگی دانستن نکاتی برای داشتن یک کسب و کار خانگی موفق لازم است.

مقاله مرتبط : آنچه که پیش از شروع یک کسب و کار با سرمایه کم باید بدانیم؟

در قسمت اول از مقاله راه اندازی کسب و کار خانگی با تعریف کسب و کار خانگی، مزایای آن و مسائل قانونی پیرامون ثبت، کسب مجوز و امتیازات آن آشنا شده­ اید. در قسمت دوم قصد داریم تا شما را با انتخاب نوع کسب و کار، طرح کسب و کار، تامین مالی آشنا کنیم.

مقاله ۱۲ گام شروع کسب و کار را اینجا مطالعه کنید.

انتخاب نوع کسب و کار خانگی

بسته به آنکه شما بخواهید در هر یک از سه دسته بالا فعالیت کنید مشاغل خاصی به شما پیشنهاد می ­شود بنابراین پیش از راه­ اندازی یک کسب و کار خانگی ابتدا باید نوع آن را مشخص کنید. برای راه­ اندازی کسب و کار خانگی، بهتر است با در نظر گرفتن ویژگی­ هایی مانند علاقه شخصی، مهارت­ها، تحصیلات، شرایط محیطی تجربه فردی، تجربه و سوابق خانوادگی و وجود امکانات اولیه نوع کسب و کار خانگی خود را انتخاب کنید. نکته مهم در مورد انتخاب کسب و کار خانگی آن است که احتمال موفقیت شما در کسب و کاری که تجربه، پیشینه، مهارت و تحصیلاتی در مورد آن دارید بسیار بیشتر از کسب و کاری است که شنیده­ اید می تواند درآمد خوبی داشته باشد. در قسمت سوم این مقاله می توانید با انواع کسب و کار های خانگی و همچنین معرفی برخی از آنها آشنا شوید.

طرح کسب و کار

طرح کسب و کار، سندی مکتوب است که جزییات کسب و کار پیشنهادی را مشخص می‌کند. طرح باید نگرشی واقع بینانه از پیش بی­نی ها و مقاصد بلند مدت داشته باشد. همچنین باید ضمن تشریح موقعیت کنونی، نیاز­ها، انتظارات و نتایج پیش بینی شده را شرح دهد و همه جوانب آن را ارزیابی کند. طرح کسب و کار معمولا با دو هدف نوشته می ­شود؛ گاهی برای جذب سرمایه از بانک­ها، سهام­داران و سرمایه­ گذاران و همچنین برای ترسیم مسیر و اهداف مورد نظر کسب و کار. با توجه به تفاوت کسب و کار­ها، طرح کسب و کا­رهای مختلف نیز با هم متفاوت هستند و در بسیاری از مواقع برای نوشتن طرح یک کسب و کار بهتر است با متخصصان یا افراد با تجربه در آن کسب و کار مشورت کنید.

تامین مالی کسب و کار خانگی

تامین سرمایه اولیه برای شروع کسب و کار یکی از چالش­های همیشگی کارآفرینان بوده است اما خوشبختانه برای راه اندازی بسیاری از کسب و کار های خانگی سرمایه زیادی نیاز نیست. از سویی دیگر،کمبود سرمایه، یکی از مهم ترین عوامل شکست بسیاری از کسب و کارهای کوچک محسوب می شود.

مقاله مرتبط: چهار علت شکست یا موفقیت کسب و کارهای کوچک

البته برای تامین همان حداقل سرمایه و یا برای گسترش کسب و کار خانگی می توانید از وام­های در نظر گرفته شده برای کسب و کار­های خانگی استفاده کنید. همانطور که در قسمت اول این مقاله نیز گفته شد در سال ۱۳۹۰ شورای عالی اشتغال رقمی قریب به بیست هزار میلیارد ریال از منابع قرض­ الحسنه بانک­ها را در اختیار وزارت تعاون کار و امور اجتماعی،کمیته امداد امام خمینی (ره)، صندوق مهر امام رضا(ع)، سازمان بهزیستی و بنیاد شهید قرار داده تا برای حمایت از مشاغل خانگی بصورت وام قرض الحسنه به متقاضیان مربوطه پرداخت گردد.

اگر این مقاله برای شما مفید بود آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

بدون نظر

ثبت دیدگاه