ارتباط با ما: info@arahimi.ir

دنبال کردن :
بالا

راه اندازی کسب و کار خانگی ؛ قسمت اول

کسب و کار خانگی چیست ؟

وقتی سخن از مشاغل خانگی به میان می آید ممکن است بسیاری از ما آن را تنها برای بخش خاصی از جامعه یا به عنوان شغل دوم تصور کنیم، اما بهتر است بدانید که مشاغل خانگی به دلیل مزایای زیادش امروزه به یکی از پرطرفدار­ترین مشاغل تبدیل شده است. به عبارت دیگر، تنها شرط لازم برای راه ­اندازی یک کسب و کار خانگی جویای کار بودن است و درآمد این کسب و کار نیز در بسیاری از موارد همانند درآمد یک شغل رسمی و حتی بیشتر نیز هست.

مقاله مرتبط: مواردی که قبل از شروع یک کسب و کار باید در نظر گرفت ؟

مزایای کسب و کار خانگی مزایای کسب و کار خانگی

به کسب و کار­هایی که در محل سکونت و با استفاده از امکانات و وسایل آن ایجاد می­ شود کسب و کار خانگی گفته می­شود. ویژگی­ هایی مانند سادگی در راه­ اندازی کسب و کار خانگی، تناسب با اقشار مختلف، عدم ­نیاز به سرمایه زیاد برای شروع و تنوع بسیار زیاد آن، کسب و کار­ های خانگی را به یکی از پر­طرفدار­ترین کسب و کار­ها تبدیل کرده است. کسب و کاری که از نوجوانان گرفته تا زنان خانه­دار، باز­نشستگان تا افرادی که به دنبال یک شغل دوم هستند می­توانند به فکر راه ­اندازی آن باشند.

از جمله دیگر مزایای کسب و کار ­های خانگی می توان موارد زیر اشاره کرد:

آزادی و استقلال عمل بیشتر

ایجاد تعادل بین کار و زندگی

ساعات کاری انعطاف پذیر

امکان کار کردن به صورت پاره وقت

برای به دست آوردن ایده کسب و کار مقاله ایده‌ ی خوب از کجا بیاوریم؟ روش های بدست آوردن ایده که تبدیل به کسب و کار شود را بخوانید.

ثبت، مجوز، قوانین و امتیازات کسب و کار خانگی

امروزه کسب و کار های خانگی بسیار زیادی در کشور وجود دارند که مراحل ثبت قانونی را طی نکرده­اند، اما بهتر است برای استفاده از تسهیلات مالی و قانونی کسب و کارهای قانونی مندرج در قوانین کشوری مانند وام­های مربوطه، استفاده از بازارهای محلی شهرداری­ها و … کسب و کار خانگی خود را ثبت قانونی نمایید.برای کسب مجوز برای کسب و کار خانگی نیز همانند ثبت قانونی الزامی وجود ندارد هرچند که برای برخی از کسب و کار­ها مانند صناع غذایی نیاز به کسب برخی از مجوز­ها است. برای اخذ مجوز نیز می توانید وزارت کار و امور اجتماعی مراجعه فرمایید.

مجلس شورای اسلامی در سال ۸۹  قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی را به تصویب رسانده است، که بر طبق این قانون راه اندازی کسب و کار­ های خانگی نباید با مزاحمت برای واحدهای مسکونی همجوار و ایجاد آلودگی صوتی و زیستی همراه باشد، علاوه بر آن فروش کالا باید بیرون از محیط آپارتمانی صورت بگیرد. همچنین در قوانین مزایایی نیز برای کسب و کار ­های خانگی در نظر گرفته شده است که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کسب و کار های خانگی می توانند از بازارهای محلی شهرداری برای عرضه محصولات خود استفاده کنند.
  • کسب و کار خانگی می­ توانند در مواقع  نیاز با کسب و کار های متمم و مکمل خود،  شبکه سازی کند. مثلا تولید کننده یک قطعه کوچک صنعتی، می تواند با تولیدکنندگان قطعات مکمل محصول خود و بقیه اعضای چرخه تولید تا فروش یک زنجیره قانونی و تخصصی در قالب شرکت سهامی عام خوشه ای تشکیل دهد.
  • کسب و کار خانگی از پرداخت عوارض اداری و تجاری مصوب شوراهای اسلامی شهر و روستا معاف است.
  • برای راه اندازی یک کسب و کار خانگی نیازی به تغییر کاربری ملک مسکونی نیست.
  • و در آخر اینکه کسب و کار ­های خانگی می توانند از وام­هایی مانند ویژه وام­های قرض الحسنه بانکی و وام  صندوق مهر امام رضا (ع) برای تامین سرمایه اولیه کار خود بهره بگیرند.

مقاله مرتبط: ۵ ایده راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم

در این مقاله با تعریف کسب و کار خانگی، مزایا و مسائل قانونی پیرامون آن مانند کسب مجوز و ثبت آن آشنا شدیم. در قسمت­های بعدی شما را با نحوه انتخاب کسب و کار خانگی، تهیه طرح و تامین مالی آن آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید و مقالات ما را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

بدون نظر

ثبت دیدگاه