ارتباط با ما: info@arahimi.ir

دنبال کردن :
بالا

درس های وارن بافت برای کارآفرینان

وارن بافت

در ادامه داستان­های آشنایی با کارآفرینان، به سراغ نفر دوم در لیست میلیاردر­های جهان یعنی وارن بافت (Warren Buffett) رفته­ ایم تا با زندگینامه و راز­های کارآفرینی او آشنا شویم.

وارن بافت ۸۷ ساله را می­توان یکی از پولساز­ترین چهره­های قرن ۲۰ دانست. سهامدار عمده و رئیس شرکت Berkshire Hathaway و بسیاری از موفق ترین شرکت­های دنیا نظیر کوکاکولا، آمریکن اکسپرس و IBM که او را به یکی از بزرگترین سرمایه­ گذار های تاریخ تبدیل کرده است. البته در روی دیگر زندگی آقای بافت جدای از دنیای تجارت، کارهای­ خیر و انسان دوستانه او و علاقه­ اش به داشتن زندگی ساده در شهر محل تولدش تشکیل داده است.

وارن بافت در کودکیکودکی

وارن بافت در  سال ۱۹۳۰ در شهر اوهاما از ایالت نبرسکا آمریکا به دنیا آمد. احتمالا شما هم در نزدیکی خود کودکانی را دیده­ اید که از همان کودکی استعداد خاصی در تجارت از خود نشان می­ دهند و از هر فرصتی برای بدست آوردن پول استفاده می­کنند. وارن بافت نمونه­ ای از همین کودکان بوده است، او در ۶ سالگي، شش جعبه‌ي كوكا كولا به قيمت ۲۵ سنت از مغازه‌ی پدر بزرگش خريداری می­کند و هر بطري را به ازاي يك سكه‌ي پنج سنتي می­فروشد، این درحالیست که معمولا کودکان در این سن و سال هیچ کاری را لذت بخش تر از بازی و تفریح نمی­ دانند. پیشنهاد می­ کنم اگر چنین کودکانی را در می­ شناسید، با آنها برخورد خوبی داشته باشید، چرا که ممکن است آنها هم مانند وارن بافت روزی یک میلیاردر شوند.

نوجوانی

وارن بافت اولین سرمایه گذاری­ اش را در ۱۱ سالگی و با خرید سهام شرکت پدرش انجام داد. او در دوران نوجوانی­ اش، علاوه بر تحصیل با کار­هایی مانند پخش روزنامه، کار در مغازه میوه فروشی پدربزرگش، جمع کردن بطری­های خالی نوشابه و کار­هایی از این قبیل درآمد­زایی زیادی را انجام می­ داد، به طوری که برای مثال در سن پانزده سالگی درآمدی ۱۷۵ دلاری از سیستم پخش روزنامه داشت و پس انداز او در سن بیست سالگی به ۹۰ هزار دلار می­ رسید.

در اینجا می­ خواهم یک پرانتز کوچک باز کنم و در مورد نوع دیدگاه خانواده­ های ایرانی نسبت به نوجوان هایشان صحبت کنم. نکته­ ای که همیشه برای موفقیت گفته می­ شود آن است که سه فاکتور تحصیلات، تجربه و مهارت باید هم پای هم رشد کنند نه آنکه برای مثال ما تحصیلات دکتری داشته باشیم اما هیچ سابقه کاری نداشته باشیم.اصلا ما فرزندانمان را به مدرسه و دانشگاه می سپاریم تا روزی برای خود کسب روزی کنند  اما متاسفانه در ایران این سه فاکتور همراه با هم رشد نمی­ کنند که البته دلایل مختلفی دارد و یکی از مهم ترین آنها تفکر خانواده­ ها است. در همین مورد از وارن بافت نیز نقل است که می­گوید: « فکر نکنید فرزندانتان کوچک هستند، آنها را به سرمایه گذاری تشویق کنید»

وارن بافت دانشگاهدانشگاه

پس از آنکه درخواست وارن بافت برای ادامه تحصیل در دانشگاه هاروارد مورد قبول واقع نم ی­شود! او علی رقم اصرار پدرش بر ادامه تحصیل، دو سال از تحصیل دور می­ شود. اما سرانجام و در دانشگاه نبرسکا لیسانس خود را در رشته اقتصاد می­ گیرد. سپس او برای ادامه تحصیل در همین رشته به دانشگاه کلمبیا رفت و با یکی از تاثیرگذار ترین شخصیت­های زندگی­ اش یعنی بنجامین بن گراهام که استاد آن دانشگاه بود آشنا شد و پس از آن بود که وارن بافت تصمیم گرفت تا به دنیای بورس قدم بگذارد. او تا سال ۱۹۵۶ با عناوین مختلفی مانند تحلیلگر بورس در شرکت بافت-فالک، گراهام نیومن و چندین شرکت دیگر فعالیت می­کرد.

او همچنین در این مدت بارها سرمایه گذاری هایی را انجام داد اما هیچکدام آنطور که باید موفقیتی به دنبال نداشتند تا در نهایت او برای کسب درآمد به تدریس در دانشگاه روی آورد. تدریس در دانشگاه سبب شد تا پیشنهاد کاری از استادش بن گراهام دریافت کند. آقای گراهام او را با حقوق مناسبی برای تجزیه و تحلیل گزارشات و تحقیق در زمینه‌های موفقیت در سرمایه‌گذاری استخدام کرد. مطالعات وارن بافت در کنار تجاربی که از استادش گراهام کسب می­ کرد سبب شد تجارب زیادی را از سرمایه گذاری کسب کند و در نهایت تصمیم گرفت تا با بازگشت به شهر خود شرکت سرمایه گذاری را برای خودش ایجاد کند.

البته وارن بافت نیز همانند بسیاری از کارآفرینان دیگر، فارغ از تحصیلات دانشگاهی همیشه در حال یادگیری هستند. شرکت در کارگاه­های آموزشی و مطالعه کتاب و مجلات مفید روش­های یادگیری آقای وارن بافت هستند. یکی از دوره­های آموزشی که وارن بافت درآن شرکت کرده است دوره آموزشی مهارت­های ارتباطی دیل کارنگی است که به اعتقاد خود او تاثیر زیادی در موفقیتش داشته است. وارن بافت درباره اهمیت مهارت­های ارتباطی در کسب و کار نیز معتقد است:

بدون مهارت های ارتباطی خوب، نمی توانی مردم را متقاعد کنی که به دنبالت بیایند، حتی اگر تو آن سوی دیوار را ببینی و آنها نبینند

“چرا نگاهی به مقاله ی زبان بدن و مهارت های ارتباطی نمی اندازید !”

علاوه برآن وارن بافت معتقد است هرچه بیشتر یادبگیری، بیشتر پول درخواهی آورد. آقای بافت حداقل روزی ۵ ساعت از وقت خود را در روز به مطالعه اختصاص می­دهد. او گفته است که  روز خود را با کتاب خواندن آغاز می­کند و علاوه بر کتاب خواندن مطالعات دیگری نیز دارد. در واقع وی ۸۰ درصد از روز خود را با مطالعه­ کردن سپری می­کند. همچنین یکی از نکات جالب در مورد وارن بافت آن است که گفته می­شود او در نامه‌هایی که سالانه به سهام‌داران خود می‌نویسد به آنها کتاب پیشنهاد می‌کند.

حتما سری به مقاله عادت به مطالعه و یادگیری در کارآفرینان بزنید

ظهور برکشایر هاتاوی

در سال ۱۹۵۶ و با شراکت خواهر و عمه­ اش شرکت سرمایه گذاری بافت را ایجاد کرد و تنها دو سال بعد موسسه او صاحب هفت شرکت شد. سپس او همه شرکت­ها را در یك شركت منسوجات به نام برکشایر هاتاوی تلفیق كرد.

با گذشت زمان شرکت برکشایر هاتاوی نیز پیشرفت زیادی کرد. وارن بافت پس از خرید یك فروشگاه خرده فروشی خصوصی در بالتیمور برای شرکت، ریاست شرکت را نیز بر عهده گرفته بود و خیلی طول نکشید که موفق شد تقریبا نیمی از سهام شرکت را خریداری کند. برکشایر روز به روز وسیع تر شد و قلمرو سهام خود را در صنایع مختلف گسترده می­ کرد و همراه با آن بافت نیز ذره ذره به یک میلیاردر تبدیل شد تا با ثروت ۶۲۰ میلیون دلاری، برای اولین بار، نام او در مجله فوربس به عنوان یكی از ۴۰۰ ثروتمند دنیا معرفی شود.

دیگر کمتر شرکت بزرگی در آمریکا وجود داشت که بافت در آن سهامی نداشته باشد. شرکت­های واشنگتن پست، كوكا كولا، آمریكن اسپرس و ژیلت تعدادی از آنها هستند. وارن بافت در نهایت به عنوان موفق­ ترین سرمایه گذار تاریخ آمریکا، در سال ۲۰۰۸ ثروتمند ترین مرد جهان لقب گرفت. جادوگر اوهاما همچنین توسط نشریه تایمز در لیست بانفوذترین افراد در دنیا جای گرفته است.

نکته مهم در مورد وارن بافت آن است که داشتن پول زیاد هیچگاه نتوانسته او را فردی تجملی و تنبل کند و او با وجود ثروت زیادی که دارد همچنان در شهر زادگاهش زندگی می­کند و هر ساله بخش زیادی از ثروت خود را در راه خیر می­ بخشد. در این مورد جالب است بدانید که آقای بافت همیشه خودش اتومبيل شخصي خود را مي‌راند و هيچ راننده يا محافظ شخصي ندارد، و با وجود آنکه مالک بزرگترین شرکت جت شخصی دنیاست هرگز با جت شخصي سفر نمي‌كند.

کلمات کلیدی نوشته :
1نظر

ثبت دیدگاه