ارتباط با ما: info@arahimi.ir

دنبال کردن :
بالا

بودجه قابل توسعه کسب و کار چیست؟

رابرت کیوساکی نویسنده کتاب پدر پولدار، پدر بی پول معتقد است یکی از چیز­هایی که در مدارس به ما آموزش نمی دهند چگونگی حل مسائل مالی است. در واقع بسیاری از ما با وجودِ داشتن مدارج علمی بالا نمی توانیم مسائل مالی زندگی خود را رفق و قتق کنیم و این همان مشکلی است که بسیاری از کسب و کار­ های کوچک نیز با آن مواجه هستند.

یکی از عوامل شکست بسیاری از کسب و کار­های کوچک ناتوانی در محاسبه سود و یا محاسبه نادرست آن است. در بسیاری از موارد ما تفاوتی بین سود و درآمد قائل نمی­شویم. برای درک بهتر این موضوع اجازه دهید تا مثالی بزنم. مریم کارمند بانک است و ماهی سه میلیون تومان نیز درآمد دارد آیا می­توان گفت سود مریم از این کار  سه میلیون است؟ خیر. چرا اینگونه است؟ زیرا حقوق سه میلیونی مریم درآمد او محسوب می­شود و نه سود او، سود مریم به وسیله کسر حقوق سه میلیونی­ اش از مالیات، حق بیمه، هزینه رفت و آمد و هر هزینه­ی دیگری که برای انجام کار صرف می کند، محسابه می­شود که در نهایت سود او یک میلیون می­ شود.

مقاله مرتبط: کسب و کار کوچک؟چهار علت شکست .چه عواملی را برای موفقیت کسب و کار رعایت کنیم؟

همین مثال ساده را می­توان به یک کسب و کار نیز تعمیم داد با این تفاوت که سود یک کسب و کار با عملیاتی پیچیده­ تر از سود شغل مریم محاسبه می­شود.به عبارت دیگر، برای محاسبه سود مریم ما به سه فاکتور پول ورودی، پول خروجی و پول باقی مانده مواجه هستیم و در زبان کسب و کار با فروش یا عایدی ها، هزینه ها و سود سرو کار داریم.

سود و زیان کسب و کار

تفاوت دیگر در محاسبه سود و زیان توسط کسب و کار­ ها و سازمان­ها آن است که هدف آنها از تهیه صورت سود و زیان با هدف مریم یا یک کارمند متفاوت است. به طور کلی سازمان­ها سه هدف زیر را از محاسبه سود و زیان دنبال می­ کنند:

  • تشریح عملکرد در آمدی
  • شناسایی هزینه­ های اضافی
  • تحلیل چگونگی رشد یا کاهش فروش در طول زمان

البته صورت سود و زیان یک سازمان نیز نسبت به یک فرد عادی پیچیده ­تر است و این پیچیدگی نیز به دلیل عناوین متنوع تر هزینه­ ها و ردیف ­های مرتبط با مالیات است. به طور مثال برای یک کسب و کار کوچک، پول ورودی شامل فروش ها، پرداخت­ ها، بهره ­ها و حق الامتیاز­ها، پول خروجی شامل هزینه کالا و خدماتی که فروخته می­ شود، حقوق­ها و اجاره­ها و سود باقی مانده نیز از کسر این دو حاصل می­ شود.

در همین رابطه مقاله مواردی که قبل از شروع یک کسب و کار باید در نظر گرفت؟ را نیز بخوانید.

بودجه توسعه کسب و کار شما چقدر است؟

نکته دیگر در صورت سود و زیان یک کسب و کار آن است که سود یا پول باقی مانده را چگونه مصرف کنیم؟ برای کسانی مانند مریم راه­های مختلفی برای خرج کردن سود وجود دارد مانند رفتن به رستوران، خرید اقلام مصرفی و چیزهایی مانند آن اما آیا کسب و کار­ ها نیز تمامی سود خود را بین سهامداران تقسیم می کنند؟ پاسخ این سوال را پس از پاسخ به سوالی دیگر می توان متوجه شد اینکه هدف شما از راه اندازی کسب و کارتان توسعه آن است یا آنکه به همان قانع هستید. معمولا کارآفرینانی که کسب وکاری را ایجاد می­ کنند به دنبال توسعه و پیشرفت در آن نیز هستند بنابراین چنین افرادی بخشی از سود یا پول باقی مانده را صرف توسعه و گسترش کسب و کار خود نیز می­ کنند.

تاکنون فکر کرده اید که چرا شرکت آمازون هر ساله هم گسترش بیشتری پیدا می کند و هم سهام آن منظم افزایش می یابد؟ یا شرکت­ های داخلی مانند دیجی کالا که ابتدا با فروش تلفن­های همراه کار خود را شروع کردند و حالا از شیر مرغ تا جون آدمیزاد را می توان در آنجا پیدا کرد؟ دلیل آن استفاده از سرمایه برای گسترش و توسعه کسب و کار آنها به جای افزایش سود سهامداران بوده است. در واقع آنها به جای قانع بودن به سودی ناچیز و ناپایدار،به دنبال  سود هنگفت پایدار و با دوام بوده­ اند.

۱۲ راز مدیریتی ماکروسافت را در مقاله بیل گیتس – از کودکی تا کارآفرینی بخوانید.

استفاده از قواعد حسابداری و یادگیری آن برای محاسبه سود واقعی حاصل از کسب و کار، ارزش کارمندان در افزایش سود و میزان پولی که می­ توانیم برای توسعه کسب و کار خود هزینه کنیم می تواند تاثیر مهمی در پیشرفت کسب و کار داشته باشد.

 

بدون نظر

ثبت دیدگاه