ارتباط با ما: info@arahimi.ir

دنبال کردن :
بالا

تفاوت جریان درآمد ، مدل درآمد و مدل کسب و کار

تفاوت جریان درآمد، مدل درآمد و مدل کسب و کار واقعا چیست؟

 

مگه همه اینها یکی نیستند؟ در بحث کسب و کار بعضی اصطلاحات را زیاد می شنویم و حتی بعضی از این اصطلاحات را به جای همدیگر به اشتباه به کار می بریم. به طور مثال مدل درآمد ، جریان درآمد و مدل کسب وکار واژگانی است که مکرر استفاده می شود و الان بعضی به این فکر می کنند مگر اینها با هم تفاوتی دارد؟!
پاسخ: بله
در این مقاله سعی دارم با ذکر تعریف و چند مثال این موضوعات و اصطلاحات را بیشتر توضیح بدهم تا بتوانیم دید بازتری نسبت به روند کسب وکار و شروع کسب و کار داشته باشیم

جریان درآمد چیست؟

 

جریان درآمد یک اصطلاح مهم است. جریان درآمد نشان دهنده یک منبع درآمد برای کسب و کار شماست. کسب و کار شما می تواند صفر و یا چندین جریان درآمد داشته باشد. کسب و کارهای جدید و یا استارتاپ ها اغلب هیچ جریان درآمدی  در ابتدا ندارند. هنگامی که یک کسب و کار بالغ می شود، ۹۹ درصد از کسب و کار ها بایستی نوعی از یک جریان درآمد را توسعه دهند؛ چرا که بدون جریان درآمد، کسب و کار فقط از دست دادن پول است و اگر پول نباشد دیگر خودتان می دانید که بی مایه فطیره!

تنها استثنایی که وجود دارد این است که سرمایه گذاران پول کافی برای حفظ کسب و کار را فراهم کنند. این اجازه می دهد تا کسب و کار به رشد و نه درآمد متمرکز شود. یعنی بعضی کسب و کارها برایشان درآمد ملاک نیست و فقط از لحاظ حجم کاری یا مخاطب بزرگ و بزرگتر می شود.

 

اکثر کسب و کارها نیاز به حداقل یک جریان درآمد اصلی دارند. به همین دلیل است که حتی اگر کسب و کار شما بیش از یک جریان درآمد داشته باشد، معمولا درآمدی اصلی بین آنها وجود دارد که دیگر درآمدها را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

به طور مثال ما در موسسه کارآوا که برگزاری رویداد و همایش در زمینه آموزش و توسعه کارآفرینی به عهده دارد جریان درآمد اصلی بلیط رویداد را فروختن است و سایر جریان های درآمدی مثل جذب حامی و غیره در مراتب بعدی قرار می گیرد. آنچه شما نمی خواهید داشته باشید این است تعدادی از جریان های درآمد متوسط ​​نه اصلی، اما یک جریان درآمد شگفت انگیز و شاید چند مورد اضافی بهترین گزینه است.

پاسخ به سوال های زیر می تواند شما را در پیدا کردن جریان درآمد مناسب کمک کند.

به چه بهایی مشتریان ما واقعا پول می دهند؟
آنها هم اکنون چه بهایی می پردازند؟

آنها هم اکنون چگونه بهایش را می پردازند؟ و ترجیح می دهند به چه صورتی پرداخت کنند؟

هر جریان درآمد چگونه به درآمد کل کمک می کند؟

مدل درآمد چیست؟

 

مدل درآمد دقیقا استراتژی ای است که چند مدل درآمد کسب و کار شما را برآورده می کند و چگونه کسب و کارتان را در رابطه با استراتژی درآمد کلی قرار می دهید. مدل درآمد، نگاه سطح بالا به ساختار درآمد کسب و کار شما دارد. همانطور که در پاراگراف قبلی ذکر شده است، تعدادی از تصمیمات برای اینکه چه جریان درآمد شما به عنوان درآمد اصلی شما و چه تعداد جریان درآمد اضافی به کسب و کار شما وجود دارد. هر جریان درآمد نیاز به مقدار مشخصی از منابع کسب و کار مانند ساعت کارگر ماهر دارد، یعنی با توجه به مثالی که بالا زدیم اگر بلیط فروشی درآمد اصلی ما باشد برای اینکه بخواهیم حامی مالی جذب کنیم به نیروی ماهر و بازاریاب حرفه ای در این زمینه احتیاج داریم و آیا بلیط فروشی منبع اصلی درآمد ماست یا نه هدف و درآمد اصلی ما جذب حامی مالی است. بنابراین تصمیم و تشخیص مدل های درآمد و تمرکز بر روی یکی از موارد آن خیلی مهم است. در مقاله های بعدی چندین مدل درآمدی درآمدزا را با شما به اشتراک می گذاریم.

 

مدل کسب و کارمدل کسب و کار چیست؟

 

بعضی مواقع در مورد یک مدل کسب و کار عنوان می شود که  با تعویض یک ایده، کسب و کار شما پولساز می شود. اما این دیدگاه نظر درستی نیست. اما یک دیدگاه درست درباره یک مدل کسب و کار این است که یک دیدگاه سطح بالا به کسب و کار کلی شما دارد. مدل کسب و کار تمام جنبه های کسب و کار شما را شامل می شود، از جمله مدل درآمد شما و تمام جریان های درآمد شما، مواردی که بالا ذکرشد و همچنین بررسی می کند که بخش های مختلف کسب و کار به خوبی با یکدیگر همکاری می کنند و هماهنگ هستند.

به عنوان مثال:

آیا محصول چیزی است که دارای کانال های تبلیغاتی معمول باشد؟

آیا کانال های تبلیغاتی که دارید مشتریان پر سود را جذب می کنند؟

وآیا مصرف کنندگان می خواهند محصولی را که کسب و کار شما  با قیمت و ساختار مدل درآمد شما ارائه می دهد خریداری کند؟

و آیا می توان همه چیز را به گونه ای انجام داد که از لحاظ مالی سودده باشد؟

هنگامی که همه این اجزاء با یکدیگر در نظر گرفته می شوند، این مدل تجاری است و مدل کسب و کار خوانده می شود.

در مقاله بوم مدل و کسب و کار که نمای کلی از مدل کسب و کار است می توانید اجزای یک مدل کسب و کار را ببینید.

خلاصه مقاله در یک نگاه

 

تفاوت جریان درآمد ، مدل در آمد و مدل کسب و کار

جریان درآمد : منبع درآمد یک شرکت است که با توجه به ابعادش می تواند صفر یا چند جریان درآمد داشته باشد.

مدل درآمد : استراتژی مدیریت جریان درآمد شرکت و منابعی است که برای هر جریان درآمد مورد نیاز است.

مدل کسب و کار : ساختاری است که شامل کلیات یک شرکت است که شامل جریان درآمد، مدل درآمد و توصیف و تشریح و چگونگی ارتباط آنها با یکدیگر نیز هست.

بدون نظر

ثبت دیدگاه