ارتباط با ما: info@arahimi.ir

دنبال کردن :
بالا

آموزش کارآفرینی به کودکان

آموزش کارآفرینی به کودکان

در یکی از سکانس‌های ابتدایی فیلم کاپیتان فیلیپس تام هنکس (کاپیتان فیلیپس) و همسرش درباره آینده فرزندانشان صحبت می‌کنند. هنکس که نگرانی‌های زیادی برای آینده شغلی فرزندانش دارد به همسرش می‌گوید: «زمانی من به‌راحتی و بدون هیچ مدرکی در نیروی دریایی استخدام شدم و به‌سرعت در آنجا پیشرفت کردم اما امروزه برای استخدام در نیروی دریایی ۷۰ نفر متقاضی با مدارک تحصیلی بالا متقاضی هستند و تنها یک نفر استخدام می‌شود»

تام هنکس یا کاپیتان فیلیپس درست می‌گوید و این واقعیت امروز بازار کار در ایران نیز هست. رقابتی شدن بازار کار و افزایش بیکاری یکی از نگرانی‌های پدر و مادرها برای آینده فرزندانشان است. خوشبختانه تفکر مدرک‌گرایی در کمتر خانواده‌ای دیده می‌شود اما بااین‌حال نمی‌توان ضرورت تحصیل در دانشگاه را نیز نادیده گرفت. در چنین شرایطی تنها راه‌حل آموزش کارآفرینی به کودکان است. ُآموزش کارآفرینی به کودکان می‌تواند آن‌ها را با ویژگی‌های کارآفرینانه آشنا کرده  و آن‌ها را برای چالش‌های آینده آماده سازد.

چرا آموزش کارآفرینی به کودکان؟

اما چرا آموزش کارآفرینی را باید از دوران کودکی آغاز کرد؟ بسیاری از کارشناسان معتقدند که دوران کودکی مدل ذهنی انسان را در آینده ترسیم می‌کند.همچنین پژوهشگران تأکید می‌کنند که کودکان در شرایط مختلف و با آرزوها و تمایلات متفاوت به دنیا می‌آیند اما روحیه ماجراجویی آن‌ها در فرایند رشد تحلیل می‌رود، بنابراین آموزش کارآفرینی باید از سنین پایین آغاز شود و تا سطوح بالاتر ادامه یابد.

هدف از آموزش کارآفرینی به کودکان

به‌طورکلی هدف از آموزش کارآفرینی به کودکان رشد خلاقیت، نوآوری و ابتکار است. آموزش کارآفرینی به کودکان همچنین باعث افزایش انگیزه و میل کودکان به یادگیری خواهد شد. البته آموزش کارآفرینی به کودکان به این معنا نیست که همه کودکانی که این آموزش‌ها را می‌بینند باید در آینده کسب و کاری برای خود راه‌اندازی کنند، ممکن است تعدادی از آن‌ها نیز کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنند اما هدف از آموزش کارآفرینی به کودکان، خلاقیت و نوآوری در محل کار،  توانایی کار گروهی و کسب مهارت‌های کسب و کار نیز است. به‌عبارت‌دیگر مهم‌ترین فایده آموزش کارآفرینی به کودکان افزایش نگرش کارآفرینانه در آن‌ها خواهد بود.

نگرش کارآفرینانه؟ مشکل، نگرشی است که نسبت به مشکل داریم

هشت دلیل برای آموزش کارآفرینی به کودکان:

۱- اعتمادبه‌نفس:

آموزش کارآفرینی به کودکان اعتمادبه‌نفس لازم را در آن‌ها پرورش داده و به آن‌ها می‌آموزد که برای انجام کارهای مختلف منتظر لطف و کمک دیگران نباشند.

۲- خودکنترلی و اداره زندگی خود:

ازجمله اهداف آموزش کارآفرینی به کودکان چگونگی شروع و مدیریت یک کسب و کار است. به‌عبارت‌دیگر آموزش کارآفرینی به کودکان آن‌ها را در مراقبت از زندگی خود و برطرف کردن نیازهای اقتصادی کمک می‌کند.

۳- رهبر بودن:

مهارت رهبری و اداره یک کسب و کار یکی از مهم‌ترین مهارت‌های بازار کار آینده و از ویژگی‌های کارآفرینان است که آموزش کارآفرینی به کودکان می‌تواند این مهارت را از کودکی در آن‌ها نهادینه سازد.

۴- مسئولیت‌پذیری و خوداتکایی:

درصورتی‌که مسئولیت‌پذیری در انسان نهادینه نشده باشد راه‌اندازی یک کسب و کار و بر عهده گرفتن مسئولیت آن کار سختی است. مسئولیت‌پذیری نه‌تنها در کارآفرینی یک اصل به شمار می‌رود بلکه در همه مراحل زندگی اهمیت زیادی خواهد داشت.

۵- انگیزش:

آموزش کارآفرینی به کودکان می‌تواند زمینه را برای انجام دادن کارهای مختلف و دریافت بازخورد موفقیت یا عدم موفقیت محیا کند.

۶- مهارت‌های ارتباطی:

۷۵% از اوقات زندگی ما صرف ارتباط می‌شود و در عصر ارتباطات، برنده کسی است که بتواند خوب ارتباط برقرار کند. مهارت‌های ارتباطی نیز از کودکی و در برقراری ارتباط با دوستان و بزرگ‌سالان موردنیاز است و آموزش کارآفرینی می‌تواند آن را در کودکان تقویت نماید.

۷- مهارت حل مسئله:

برای هر مسئله‌ای راه‌حل‌های مختلفی وجود دارد اما بسیاری از افراد زمانی که با یک مسئله در زندگی مواجه می‌شوند به‌سرعت ناامید می‌شوند. آموزش کارآفرینی درک درستی از اهمیت حل مشکلات و روند آن به کودکان می‌دهد.

۸- تنظیم مهارت انتقال و تعمیم آموخته‌ها:

ما در طول زندگی خود مهارت‌ها و آموخته‌های زیادی را به دست می‌آوریم که ممکن است هیچ‌گاه از آن‌ها استفاده نکنیم. آموزش کارآفرینی به کودکان این مهارت را به آن‌ها می‌آموزد که  آموخته‌های خود را در زندگی واقعی به‌کارگیرند.

منابع: تاثیر آموزش کارآفرینی از طریق روش داستان سرایی بر نگرش کارآفرینانه  دانش آموزان مقطع ابتدایی. توسعه کارآفرینی

ضرورت آموزش کارآفرینی به کودکان. رشد آموزش پیش دبستانی

بدون نظر

ثبت دیدگاه